Jak się koty urodziły

Okładka książki Jak się koty urodziły Joanna Papuzińska
Okładka książki Jak się koty urodziły
Joanna Papuzińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2013-01-01
2013-01-01
9788376722092
Mikołaj Kamler

Okładka książki Sznurkowa historia Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Żelewska
Sznurkowa hist... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Dziewczynka z parku Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Dziewczynka z ... Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Dżok. Legenda o psiej wierności Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Dżok. Legenda ... Iwona Cała, Barbara...

"Jak się koty urodziły" to wspomnienia autorki spisane w formie zbioru opowiadań. Mateusz i Bronek, spędzają wakacje w wiejskim domku letniskowym dziadków i wraz z psem i kotem przeżywają różne przygody oraz obserwują przyrodę, która ich otacza.
Ciężko w tej książce odszukać wspomnianą miłość do przyrody, choć w niektórych opowieściach, pojawia się coś na kształt szacunku to różnych żyjątek. Jednak tytułowa opowieść to coś, co absolutnie nie powinno pojawić się w publikacji dla dzieci.
Do domku na wsi wraz z dziećmi, przyjechała także kotka Gucia. Puszczona wolno biegała po wsi, aż pewnego dnia wróciła z brzuchem i urodziła 6 kociąt (przeżyła 5) . Wszyscy rozpływali się nad małymi kotkami. Żałowali, że nie mają ze sobą kamery aby nagrać, jak pies Brońcio wylizuje małe kocięta tuż po porodzie. (WTF?) Ogólny obraz sielanki i małe słodkie kotki psotniki. Autorka od początku podkreśla, że wiedzieli co robić i jak kotka będzie się zachowywać (szukać gniazda, przenosić młode) , bo przy każdym pobycie na wsi rodzi kolejny miot. Oczywiście na końcu każdy kotek znajduje dobry dom.
Morału mnie ma. Refleksji również.
Dlaczego autorka zdecydowała się umieścić w książce te historie i to w takim świetle?
Ciężko mi to zrozumieć.
Skala bezdomności zwierząt w naszym kraju jest ogromna. Fundację na każdym kroku biją na alarm. Brakuje domów tymczasowych a chętnych na adopcję ciągle jest zbyt mało. Sterylizacja kota jest OBOWIĄZKIEM właściciela, a gminy przeprowadzają akcje bezpłatnej sterylizacji kotów bezdomnych.
Bądźcie odpowiedzialni i tego samego uczcie dzieciaki 🙏

Doskonała książka dla dzieci, które uwielbiają obserwować przyrodę, podpatrywać zwierzęta i wyciągać wnioski. Ciepła i z ładnymi ilustracjami. Obserwacje prowadzone są w wiejskim domku letniskowym i są zapiskami prawdziwych wydarzeń z życia Autorki. Nie jest to książka typu "ekspert wam powie", nie wszystkie ślady bytności zwierząt udaje się zidentyfikować rodzinie, ale ciekawe są same opisy podpatrywania zwierząt, ich śladów i zachować. Polecam gorąco.

Bardzo mi się podobała ta książka. Podobają mi się też zdjęcia uzupełniające książkę, a dzięki nim widać, że przygody bohaterów zdarzyły się naprawdę💕 😊🥰 super, polecam 🥰

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka "Jak się koty urodziły" to ponoć książka napisana na zamówienie czytelników, jak to we wstępie autorka napisała: "Prawdziwa miała być treść książki i to, o czym ona opowiada: prawdziwi bohaterowie i prawdziwe wydarzenia". Taka rzeczywiście jest, bohaterem wydaje się być rodzina pani profesor Papuzińskiej, w której ona sama odgrywa rolę babci, a pomniejsze role otrzymują jej mąż i wnuczęta Mateusz i Bronek, a miejscem akcji jest mały letni dom drewniany na wsi, do którego się przyjeżdża w cieplejsze miesiące roku.

Osiem rozdziałów książeczki, z resztą przepięknie ilustrowanej, to historyjki o zwierzętach zamieszkujących w i okolicy domku letniego; są opowiastki o tytułowych kotach, tajemniczej pani Potworce, psie Foksiu, który nie grzeszy mądrością, ale w nadmiarze ma ciekawości, o Wronce, która pod troskliwą opieką wyzdrowiała, o owadach, ptakach i tajemniczej Istocie.

Czy książeczka o prawdziwej historii jest ciekawsza od tych z krasnoludkami, Rokisiami i czarodziejskimi mamami? Wydaje mi się, że nie. Historie, można by rzec klasyczne, o zwierzętach mają zbyt dużo cech sielanki oraz wspominek rodzinnych. "Jak się koty urodziły" zdecydowanie zachwycą wszystkie dzieci zafascynowane przyrodą, z pewnością może to być świetna lektura uzupełniająca na zajęcia przyrodnicze dla młodszych klas, ale same przygody mają zbyt dużo cech opisowych, relacjonujących, nie mających w sobie nic z przypowieści.

Miła lektura, ale spodziewałam się czegoś więcej.

Więcej na: http://actagaudi.wix.com/bezsennadladzieci#!jak-si-koty-urodzily/cu0t

Świetna książka. Pełna ciepła i humoru. Polecam.

Świetna książka. Pełna ciepła i humoru. Polecam.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Jak się koty urodziły