Jutra nie będzie

Ewa Formella Wydawnictwo: Ewa Formella literatura piękna
Ewa Formella
2012-01-01
2012-01-01

Trafilam na audiobooka na youtubie. Nie mialam pojecia o czym jest, poprostu kliknelam i zaczelam sluchac. Wysluchalam w jeden dzien a zbieralam sie przez nastepny tydzien.

Karmienie glownej bohaterki falszywa nadzieja, zrobienie z nia tego czego ona bala sie od poczatku i czego prubowala uniknac. Lekarze mowiac ze jej pomoga doprowadzili ja do stanu w ktorym byla obdarta z godnosci, wolnej woli, i ogolnej swiadomosci co sie z nia dzieje. I choc chcialabym powiedziec ze to jedynie fanstazja literacka to niestety tak wyglada to jak ludzie umieraja podczas gdy lekarze do ostatnich dni im wmawiaja ze z tego wyjda odmawiajac nam prawa do decydowania o sobie.

Mimo to ksiazka jest piekna, prawdziwy wyciskacz lez. Jesli ktos takie lubi, to sie nie zawiedzie.

W skrócie... jest to melodia swobodnych zdań pełnych emocji. Piękna powieść o ludziach i ich niełatwym życiu. Opowieść smutna, ale i krzepiąca. Niemniej, trudno uwierzyć, że prywatna klinika, w której działa szereg znakomitych lekarzy bezinteresownie zajmuje się główną bohaterką, ot tak. Chciałabym wierzyć, że to możliwe, ale to trudne. Żyjemy naprawdę w innej rzeczywistości rządzonej przez pieniądze i procedury, pełnej karierowiczów, egoistów i materialistów. Na szczęście to nie krytyczna wada. Na potrzeby kreacji można stwarzać autorom światy odmienne od naszych. Dlatego czytelnik zwyczajnie może mimo wszystko czerpać przyjemność z lektury. Autorka porywa uroczym stylem i wzrusza. Miejscami pojawiają się nieco sztuczne dialogi, czasem wtrącane są jakby frazy z encyklopedii lub suche definicje. Całość czyta się jednak sprawnie i szybko. I jest to mądra i przyjemna lektura. Dla mnie wystarczająco ok.

Piękna i wzruszająca historia poruszająca trudne życiowe tematy i dylematy.
Jest zaskakująca od pierwszej do ostatniej strony.
Trafia na półkę ulubionych, bo w 100% jest tego warta!
Przeczytajcie, a przekonacie się dlaczego. ;)

Piękna i wzruszająca historia poruszająca trudne życiowe tematy i dylematy.
Jest zaskakująca od pierwszej do ostatniej strony.
Trafia na półkę ulubionych, bo w 100% jest tego warta!
Przeczytajcie, a przekonacie się dlaczego. ;)

Takiego zakończenia się nie spodziewałam!

Takiego zakończenia się nie spodziewałam!

Kiedy słyszy się diagnozę „nowotwór”, traci się nadzieję, to jedno słowa brzmi jak wyrok, jak koniec świata, dlatego często chory podejmuje drastyczne decyzje, nie zawsze zrozumiałe dla otoczenia. W takiej dramatycznej sytuacji znalazła się Laura, bohaterka powieści „Jutra nie będzie” Ewy Formelli.

Laura jest młodą kobietą, mamą dwóch małych skarbów i szczęśliwa żoną zakochanego w niej do szaleństwa Igora. Wydawałoby się, że nic jej do szczęścia nie potrzeba. Jednak zdiagnozowany, dwa lata wcześniej, złośliwy oponiak mózgu, sprawił, że młoda kobieta straciła wiarę, i aby swoim cierpieniem nie obarczać najbliższych, zostawia mężowi list z nieprawdziwą informacją i wyrusza na drugi koniec polski, do małej nadmorskiej miejscowości, aby popełnić samobójstwo. Makabrycznego planu nie udaje się jej zrealizować, ponieważ miejscowy rybak - Maurycy, ratuje ją ze wzburzonych fal i zabiera do swojego domu, gdzie Laura poznaje wyjątkowych ludzi. Czy nowe znajomości i nowe szanse sprawią, że Laura odzyska nadzieję w lepsze jutro?

Książka Ewy Formelli to objętościowo niewielka pozycja, ale bez obawy, autorka na ponad 140 stronach w sposób niezwykle przenikliwy opisała ból rozstania, zmagania z chorobą, problemy fizyczne i psychiczne wiążące się z tym stanem, oraz tragedię rodziny, bo trzeba pamiętać, że choroba nowotworowa to nie tylko dramat jednego człowieka, ale wszystkich jego bliskich osób, które w zaistniałej sytuacji czują się bezradne i zrezygnowane. Oprócz tego, w fabule znalazło się też miejsce na elementy tematycznie związane z chorobą, a także z emocjonalnym załamaniem; mamy nawiązanie do schorzeń powiązanych z późnym wiekiem, jest też mowa o sile optymizmu, witalności, a także wytchnieniu w chwili pogodzenia się z losem.

W tej niepokaźnej lekturze znajdziemy emocje, które wyciskają łzy i sprawiają, że człowiek zaczyna doceniać to, co ma. Jednak przyznaję, że początek książki nie zapowiadał udanej historii, ponieważ w ogóle nie rozumiałam zachowania Laury, jej wybory były dla mnie nie do przyjęcia, ale zaakceptowałam taki stan rzeczy, w końcu nie nam osądzać decyzje osób znajdujących się w rozpaczliwej sytuacji. Olbrzymia ilość krótkich, prostych zdań również nie dodaje uroku opowieści, ma się wrażenie, że czyta się wypracowanie, a nie książkę dotyczącą tak trudnego tematu. Poza tym, uważam, że sytuacja w której Laura znajduje się po próbie samobójczej jest mało wiarygodna. Trudno uwierzyć, że cudem ocalała kobieta trafia do ekskluzywnej prywatnej kliniki, w której badania prowadzi najlepszy neurochirurg świata, co więcej, spotyka tam, cudownych i bezinteresownych ludzi, że drugich takich ze świecą szukać. Chciałabym wierzyć w taki scenariusz, ale nie potrafię, realia życia odebrały mi taką możliwość. Na szczęście wady, które wspominam szybko idą precz, dzięki czemu możemy delektować się ekspresywnymi opisami, nastrojowymi retrospekcjami i uroczym, subtelnym stylem, który ubierając emocja w słowa wywołuje liryczny nastrój. „Jutra nie będzie” nie jest książką doskonałą, ale jest niesamowicie wzruszającą i mądrą historią o rzeczach ważnych, dla których warto walczyć, i nawet kiedy sił już barak, miłość najbliższych jest największą mocą.

Laura jest młodą kobietą, mamą dwóch małych skarbów i szczęśliwa żoną...

Choć książka dotyka emocji tych związanych z bólem cierpieniem i niepewnością oraz lękiem, to piękna historia polecam tę książkę

Bardzo fajnie opowiedziana historia kobiety chorującej na raka.
Prawdziwy wyciskacz łez , który spodoba się niejednej romantyczce .

Bardzo fajnie opowiedziana historia kobiety chorującej na raka.
Prawdziwy wyciskacz łez , który spodoba się niejednej romantyczce .

• BookBeat
  • 52 w 2023
  • Mama

Dodaj cytat z książki Jutra nie będzie