Okładka książki Przewodnik po zjawiskach nadnaturalnych. Magia, wróżbiarstwo, czary, zjawiska paranormalne Jean Vernette
Jean Vernette Wydawnictwo: Wydawnictwo M ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
L'Irrationnel est parami nous. Magie, Divination, Envoutements et Paranormal
Wydawnictwo M
2009-01-01
2009-01-01
978-83-759-5034-2
Alicja Kałużny
spirytyzm okultyzm new age wróżbiarstwo zjawiska paranormalne

Z początku dosyć przyjemna, choć mało rzetelna. Niestety wraz z rozwinięciem brak podstaw faktycznych, historycznych i ogólnej wiedzy chociażby. Autor mylnie zaczyna opisywać zjawiska, rytuały, obyczaje i wszystko związane z okołoezoteryczną kulturą plącze.
Na pewno nie jest to książka dla początkujących - Jeśli nigdy nie czytało się takiej literatury to proszę tej książki się wystrzegać!! - bardzo zakłamana. Niestety dla osób, które 'siedzą' długo w temacie i się znają..tym bardziej się nie nadaje - tylko się zdenerwujecie jak można mylić tak znane na całym świecie fakty, lub opisywać bzdury rodem wyjęte z Malleus Maleficarum....
Jedno jest pewne. Jeśli ma się mocne nerwy to można zerknąć by przekonać się (lub upewnić) jak zakłamane potrafią być opisy i jakie jest podejście ignorantów bez wiedzy :)

Aneta, nastoletnia dziewczyna, pochodziła wydawałoby się z normalnej, religijnej rodziny. Życie jej podobne było do dnia codziennego większości jej koleżanek. Uczęszczała do szkoły, klubów młodzieżowych, spotykała się z przyjaciółmi, interesowała się sportem, czytała książki. Pewnego razu w Internecie napotkała na artykuł pod tytułem” Jak podporządkować sobie ludzi”. Zainteresowała się. Zaczęła czytać, a wraz z upływem czasu jej zainteresowanie rosło. Klikała na kolejne linki, wpatrywała się w ekran komputera, który przekazywał do jej świadomości – „Będziesz szczęśliwa, uczyń tak jak tutaj jest napisane”. Dziewczyna ułożyła krąg z kart na których znajdowały się znaki zodiaku. W środku umieściła tablicę „ouija”. Zgodnie z instrukcjami zaczęła wypowiadać zaklęcia w nieznanym jej języku. Nic się nie działo, dopóki dziewczyna zauważywszy poruszający się wskaźnik na tablicy w kręgu, nie krzyknęła. Była przerażona, jednak świadomość o nieznanym, czekającym ją szczęściu nie pozwalała jej na ucieczkę z tamtego miejsca. Czuła czyjąś obecność i ufając informacjom znalezionym w Internecie była przekonana, że to jest duch jej duchowego przewodnika i mistrza, Pana X, któremu postanowiła być posłuszna.

To tylko przykład reakcji młodej osoby na zalewające nas światopoglądy tzw. „nowej ery”. Zainteresowanie zjawiskami paranormalnymi i kultami alternatywnymi jest w dzisiejszym świecie bardzo modne. Wielu ludzi szuka w nich odpowiedzi na pytania o sens egzystencji. Jedni udają się do wróżki, wywołują duchy, inni patrzą w gwiazdy stamtąd oczekując odpowiedzi, jeszcze inni rzucają zaklęcia, by „podporządkować sobie rzeczywistość”.

"Mamy tu do czynienia z prawdziwą dżunglą, w której na każdym kroku potykamy się o splątane korzenie pleniącej się dżungli. Natkniemy się zarówno na praktyki stosowane w nowych religiach, jak i na oderwane od prastarego religijnego pnia wierzenia. Otrzemy się o to co pozornie racjonalne, jak gnostyczny ezoteryzm, i o to co patologiczne, jak niektóre kulty UFO. Przyjrzymy się paranaukom, takim jak metafizyka i parareligiom, jak chociażby spirytyzm"
(str. 9)

Wydawnictwo M wydało wiele tytułów z serii „zagrożeń duchowych”, traktujących o opętaniach, zniewoleniach duchowych i praktykach okultystycznych. Jedną z nich jest książka Jeana Vernette’a „Przewodnik po zjawiskach nadnaturalnych”, która próbuje podjąć analizę tego zjawiska w dzisiejszym społeczeństwie.

• Osobliwości/Okultyzm/Ezoteryka
  • 2.2 NP
  • Nauka, Psychotronika, Parapsychologia, Magia, Ezoteryka i inne takie dziedziny
  • Najgorsze - szkoda słów..
  • 2 Posiadam
  • NP Magia