Trening głosu

Samp
2012-12-01
2012-12-01
emisja głosu higiena głosu

Książka, dobrze wprowadza w tajniki podniesienia jakości własnego głosu. Napisana zrozumiale i ciekawie.

ważne dla belfrów

ważne dla belfrów

Niewątpliwie Autorka bardzo przyłożyła się do napisania tego poradnika. W książce jest mnóstwo wiedzy oraz przykładów, lecz... jak dla amatora książka ta jest za bardzo rozbudowana, niestety nie przypadła mi do gustu. Przykłady ćwiczeń są bardzo długie i to chyba mnie zniechęciło. Być może osoby, które na co dzień używają głosu w sposób zawodowy, znajdą w tej książce ciekawe przykłady ćwiczeń. Jak dla mnie zbyt dużo profesjonalnej wiedzy jest w tej książce, chyba nie dla amatora? Polecam osobą, które są zaznajomione z tematyką głosu.

Nie każdy z nas musi pełnić funkcje publiczne, występować w telewizji, wygłaszać przemówienia w salach wypełnionych ludźmi albo odgrywać role w teatrze, ale każdy czasami mierzy się z sytuacją, kiedy jego gardło jest ściśnięte ze strachu czy z powodu stresu. Zapanować nad głosem jest ciężko nie tylko, gdy mamy przysłowiowy nóż na gardle, niekiedy trudności może sprawiać rutynowe dyktowanie nazwiska czy rozmawianie ze znajomymi, gdy wokół panuje hałas. Jak radzić sobie z dźwiękami, by słowa brzmiały głośno i wyraźnie, a jednocześnie gardło nie było przeciążone? O tym w poradniku "Trening głosu. Praktyczny kurs dobrego mówienia".

Książka autorstwa pani Beaty Ciecierskiej-Zajdel - nauczycielki, aktorki i dziennikarki - jest złożona z sześciu części. Dwie pierwsze zawierają informacje na temat tego, czym jest głos, jak można definiować go w przeróżnych ujęciach oraz w jaki sposób powstaje, a także - jak zbudowane są narządy, które za niego odpowiadają. Autorka zaznacza tutaj, że tym, co steruje fonacją, jest tak naprawdę mózg. Aby więc nauczyć się poprawnie mówić, trzeba wykonać mnóstwo ćwiczeń, które zwłaszcza na początku mogą wydawać się dość dziwne i niekoniecznie związane z tematem. W tej części tekstu pojawiają się również ciekawostki na temat tego, jak postawa wpływa na jakość mówienia oraz dlaczego stres pogarsza jego jakość.

Po częściach teoretycznych czytelnik przechodzi do tych bardziej praktycznych. Najpierw musi on przygotować się do pracy nad głosem, potem - skupić na samych ćwiczeniach. Niektóre z nich mogą być trochę śmieszne (np. Brzęcząca guma do żucia oraz Kulka powietrza),inne całkiem poważne (jak Pogłębianie oddechu). Autorka przedstawia głównie zadania zupełnie nowe dla kogoś, kto wcześniej nie próbował zapanować nad swoim głosem, ale też korzysta z tych klasycznych - jak wymawianie dość skomplikowanych zdań (np. Czy się Czesi cieszą, gdy się Czesio czesze? lub Trzy wszy w szwy się zaszywszy, szły w szyku po trzy wszy).

Już na zakończenie można się dowiedzieć, jakie są optymalne warunki do pracy nad głosem. Osoby uzależnione od kawy pewnie będą zawiedzione, gdy dowiedzą się, że kofeina ma działanie odwadniające i dobrze byłoby z niej zrezygnować, jeśli ma się zamiar mówić jak najlepiej (mission impossible ;)). Warto też unikać noszenia butów na wysokim obcasie i rzucić palenie. Ciekawym dodatkiem do całości jest ostatni rozdział, w którym wymieniono zmiany w głosie, które powinny niepokoić, a także płyta CD z ponad dwugodzinnymi nagraniami przeróżnych ćwiczeń.

Każdy, kto czuje się zainteresowany tym tematem, nie będzie zawiedziony jeśli zdecyduje się sięgnąć po ten poradnik. Znajduje się w nim mnóstwo informacji, ciekawostek i jeszcze więcej ćwiczeń, które pozwolą każdemu wypracować odpowiedni głos - nawet bez pomocnika takiego jak Lionel Logue z filmu Jak zostać królem :)

Poradników na temat emisji głosu jest jak na lekarstwo. Dlatego z wielkim entuzjazmem podeszłam do publikacji, która w połączeniu z ćwiczeniami obiecuje wiele.
Recenzja tej książki to sprawa trudna. Na pewno rozwlekła w czasie, bo "Trening głosu" zawiera tyle praktyki, że trzeba mieć sporo czasu, aby z nich wszystkich skorzystać.
Nie zmienia to faktu, że warto.Beata Ciecierska-Zajdel podaje bardzo dokładny przepis na to, jak mieć piękny głos. Taki, który będzie mógł być naszym narzędziem pracy i nie tylko.

Znajdziemy w poradniku zarówno praktykę jak i teorię. Wszystko dokładnie opisane, podparte przykładami, napisane zrozumiałym językiem. Nic tylko ćwiczyć. Ta część również nie została zaniedbana - do książki dołączona jest płyta. Jest ona świetnym uzupełnieniem ćwiczeń. Pomaga nie tylko w ich poprawnym wykonywaniu, ale także stanowi urozmaicenie treningu.
Wszechstronne podejście tematu to z pewnością mocny atut książki. Autorka nie skupia się wyłącznie na aspektach czysto technicznych, podejmuje tematykę barier takich jak stres czy chociażby przeciwwskazań medycznych. Jeśli chcecie znaleźć kolejny powód, dla którego nie nosić szpilek, zajrzyjcie do tej książki, znajdziecie tam tę informację i wiele innych.
Myślę, że to poradnik, który może okazać się przydatny wielu osobom. Nie warto się do niego zrażać, a już tym bardziej, zawężać grupę jego potencjalnych odbiorców. Aby efektywnie pracować z tą książką nie potrzeba wielkiego doświadczenia.. To duży plus dla autorki, która techniki pracy nad głosem tłumaczy od a do zet. A głos to coś, czego bynajmniej nie używają jedynie dziennikarze i nauczyciele, więc tym bardziej warto nad nim pracować. ;)

[Recenzja pochodzi z mojego bloga http://www.moje-wysypisko.blogspot.com]

Nie zmienia to faktu, że warto.Beata...

Dobry głos wielu z nas kojarzy się z atrybutem dziennikarza, menedżera, PR-owca, albo wszystkich tych, którzy muszą mówić zawodowo (i robić to jak najlepiej). Tak naprawdę każdy z nas, chcąc nie chcąc, musi używać tego narzędzia, aby nakłaniać, wyrażać samego siebie, nawiązywać kontakt, podtrzymywać więzi społeczne. Bardzo często narzekamy na to, że mówimy zbyt szybko, lub za wolno. Wielu osobom może przeszkadzać ich dykcja, ton, głośność. Jeśli nie zajmujemy się zawodowo używaniem głosu, to po co nam umiejętność dobrego mówienia? Idąc tym tropem można się spytać: skoro nie występujemy w telewizji, to w jakim celu tyle czasu spędzamy przed lustrem, dobierając odpowiedni strój? A no po to, by dobrze się prezentować. Jak cię słyszą, tak cię widzą. Ci, których głos brzmi dla nas jak miód dla ucha - dziennikarze, aktorzy, piosenkarze, trenerzy głosu, artyści - wszyscy oni spędzili wiele czasu na ćwiczeniach, ciężko pracowali na swój efekt. Ale mieli za to profesjonalnych nauczycieli. Beata Ciecierska-Zajdel oprócz tego, że jest polonistką i dziennikarką, prowadzi zajęcia z emisji głosu, a niedawno swą wiedzę przelała także na papier. Efektem tego jest podręcznik o wszystko mówiącym tytule ,,Trening głosu. Praktyczny kurs dobrego mówienia". Książka niebanalna, łączy w sobie bowiem teorię z praktyką, poświęcając wiele miejsca opisanym w poradniku oraz zawartym na płycie ćwiczeniom.

Każdy "kursant" na samym początku musi zmierzyć się z teorią. Proces oddychania, powstawanie głosu, rola przepony i rezonatorów, emisja głosu, błędy jakie popełniana przy mówieniu, wskazówki naprawienia tego, co tej poprawy wymaga, a także opis przeszkód, których często nie jesteśmy świadomi, a które na własne życzenie sobie fundujemy. Nie zapomniano o czynnikach psychologicznych, niezależnych od ciała. Stres i jego negatywny wpływ na emisję głosu i rozluźnienie mięśni. Autorka tę teorię przywołuje po to, abyśmy sami mogli zbadać, czy wina nie leży po naszej stronie. Ci, którzy mają jakieś problemy utrudniające pracę nad głosem powinni udać się do lekarza, ale spokojnie: autorka w odpowiednich momentach wskazuje na takie przeciwwskazania i przy ich okazji informuje czytelnika o takiej przeszkodzie.

Teoria miała nas tylko wprowadzić we właściwe zagadnienie, a nie lada gratką są ćwiczenia. 100 różnych zadań pogrupowanych w 10 działów-kroków będących kolejnymi etapami pracy nad głosem. Z dwustu stron tej niewielkiej książki aż 80 poświęcono praktyce. Jak zaznaczyła we wstępie autorka, wiele książek traktujących sobie o technikach dobrego mówienia to podręczniki dla osób, które już trochę "siedziały" w temacie. Ten podręcznik to praca od podstaw. Nie jest jednak to pozycja poświęcona wyłącznie dla początkujących. Osoby po kursie medialnym bez problemu wyciągną z tej książki to, czego być może nie udało im się zrealizować. Kusząca jest liczba 100 ćwiczeń, które stanowią bogatą bazę zgromadzoną w jednym miejscu. Miłą niespodzianką jest płyta CD z 22 ćwiczeniami czytanymi przez autorkę. Może się wydawać, że to niewiele, ale zgromadzony materiał obejmuje prawie 2,5 godziny nagrań, które pozwolą w przypadku tych konkretnych zadań odłożyć książkę na bok i w pełni poświęcić się swojej przeponie oraz zawartym w instrukcji poleceniom.

,,Trening głosu" to pozycja w całości poświęcona zarówno początkującym, jak i tym wszystkim, którzy są po kursie medialnym (dla nich będą przeznaczone ćwiczenia, które mogą służyć uzupełnieniu oraz teoria, która już mogła wypaść z głowy lub nie być wcześniej przekazana w pełni). Terapia jest zaplanowana na kilka tygodni, ale każdy krok ćwiczeniowy oprócz wskazówek i ostrzeżeń do ćwiczeń dla osób chorych np. na astmę, zawiera "pracę domową" na dany tydzień. Program ćwiczeń jest szeroki, bowiem rozpoczyna się od samopoznania, wiedzie przez przyjrzenie się mechanizmowi własnego mówienia, prowadzi przez właściwe absorbowanie powietrza, rozluźnienie ciała, odpowiednią wymowę, wyraźność mowy, dynamikę głosu, czy też pobudzenie pracy rezonatorów. Pod warunkiem, że nasze ciało jest w pełni gotowe na taką pracę, możemy zacząć działać. Kupienie książki to jeszcze nie gwarancja sukcesu, ale jej wypraktykowanie może mile zaskoczyć :)

(Recenzja pochodzi z: www.BibliotekaMysli.blogspot.com)

Wiadomo, że wokaliści, radiowi czy telewizyjni prezenterzy przykładają szczególną wagę do odpowiedniej techniki wymowy, jednak przez zwykłego człowieka emisja głosu jest zazwyczaj bagatelizowana. Tymczasem sztuka dobrej wypowiedzi, wpływa nie tylko na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych ludzi, ale także jest ważnym czynnikiem, decydującym często o naszej karierze zawodowej.

„Trening głosu” to kompleksowy poradnik skierowany do wszystkich osób, pragnących udoskonalić swój narząd wymowy. Publikacja, tak jak inne książki z serii Samo Sedno, podzielona jest na sześć, różnych tematycznie rozdziałów. Na pierwsze dwa z nich składa się w głównej mierze wiedza teoretyczna. Działy te wyjaśniają istotną rolę oddechu i postawy w prawidłowej wymowie. Czytelnik zapoznaje się również z takimi pojęciami jak rezonans, narządy artykulacyjne czy nosowanie, a także z podstawowymi funkcjami głosu.

Zanim jednak przejdziemy do praktycznych ćwiczeń, na które składa się dany kurs, autorka przedstawia nam sporo przydanych wskazówek, które mają na celu osiągnięcie maksymalnej skuteczności przyszłego treningu. Następnie możemy spokojnie wziąć się za bezpośrednie szkolenie. Zawarte w publikacji ćwiczenia są opisane bardzo szczegółowo i rzetelnie, dlatego nikt nie będzie miał problemu z ich zrozumieniem bądź wykonaniem. Dodatkowo przy ich realizowaniu nie musimy koniecznie korzystać z książki. Część z nich znajdziemy na dołączonej do zestawu płycie CD.

Nie należy zapominać, że na skuteczny trening głosu, wpływają różnego rodzaju warunki zewnętrzne. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym pracujemy nad naszą wymową, spełniało optymalne wymogi takie jak odpowiednia temperatura czy wilgotność. Dodatkowo pani Ciecierska-Zajdel opisuje liczne aspekty ludzkiego stylu życia, które mogą negatywnie wpływać na jakość głosu a także radzi jak efektywnie im zapobiegać.

Książka okazała się dla mnie bardzo pomocna. Mimo że jakiś czas temu uczęszczałam na dodatkowe zajęcia ze śpiewu i wiedziałam co nieco na temat właściwej emisji głosu, to dzięki temu poradnikowi poznałam wiele nowych ćwiczeń, o których do tej pory nie słyszałam. Co więcej zaczęłam przywiązywać większą wagę do zdrowego funkcjonowania mojego głosu.

Poradnik autorstwa Beaty Ciecierskiej-Zajdel poleciłabym zarówno osobom, które dopiero rozpoczynają swoją pracę nad sztuką wymowy jak i ludziom już nieco w tym temacie obeznanym. Z pewnością po przejściu całego, opisanego w książce kursu, zyskamy większą pewność siebie a publiczne wystąpienia przestaną być aż tak stresujące.
www.public-reading.blogspot.com

Jeśli chcesz mówić mocnym, pięknie brzmiącym głosem i nie obciążać przy tym swoich strun głosowych to ta książka skierowana jest właśnie do ciebie. Poradnik adresowany jest zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomą pracą nad głosem, jak i do bardziej doświadczonych czytelników, którzy chcą udoskonalić podstawy dobrego mówienia.

Każdy z nas chciałby mieć mocny i piękny głos. Taki, że gdy ktoś go usłyszy to od razu obraca głowę w naszą stronę i zaczyna nas słuchać. Żeby dobrze publicznie przemawiać nie wystarczy mieć tylko odpowiednią charyzmę, by poruszyć tłum, ale także ważny jest ton naszego głosu i zabarwienie. Inaczej będziemy traktować osobę, która mówi cichutko i niewyraźnie, a inaczej kogoś, kto ma donośny i pewny siebie głos. Osób o mocnym głosie znacznie lepiej się słucha.

Niestety mam taką tendencję, że mówię wszystko zbyt szybko. Czasami zbyt głośno albo też zbyt cicho, zależy od sytuacji. Często zdarza mi się również, że się zacinam i zapominam jakiś słów, przez co tracę swoją wiarygodność, jakbym kłamała. Gdy tylko zobaczyłam ten poradnik w ofercie wydawnictwa od razu wiedziałam, że ta pozycja jest przeznaczona dla mnie.

Książka podzielona jest na 6 części. Na początku dowiemy się czym tak właściwie jest głos i do czego możemy go użyć, a następnie poznamy proces jego powstawania. W trzeciej części wysłuchamy tego, jak przygotowywać się do pracy nad głosem, a potem spróbujemy z nim popracować. Następnie dowiemy się jakie są optymalne warunki do pracy nad głosem i na koniec nauczymy się zmian w głosie, które powinny nas zaniepokoić. Jak dla mnie na początku jest za dużo teoretyki. Oczywiście nie twierdzę, że nie jest potrzebna wiedza o własnym głosie, ale sam temat pracy nad głosem jest według mnie potraktowany trochę ogólnikowo. Jednak nie są tu zawarte typowo teoretyczne rozważania, ale praktyczne porady lepszego mówienia.

Język poradnika jest prosty i łatwo można zrozumieć tekst, który mamy przed oczami, jednak niektóre ćwiczenia są zbyt trudno wyjaśnione. Czasami miałam problem ze zrozumieniem tego, co właśnie przeczytałam, ale w tym momencie sięgałam po CD i od razu wiedziałam co powinnam zrobić. Nie jest łatwo pracować nad głosem z książki, gdy nie słyszy się tego, jak powinno się ćwiczyć, więc płyta jest tutaj świetnym rozwiązaniem. Gdyby nie ona byłoby ciężej przebrnąć przez ten poradnik.

Ja muszę przyznać, że dużo się z tego nauczyłam. Może nie jest to jeszcze świetny poziom, ale widzę u siebie postępy. Każdy rozdział jest tutaj pomocny, jednak najlepszy z tego wszystkiego jest ten, w którym bezpośrednio mamy pokazane w jaki sposób ćwiczyć. Przyznam szczerze, że to była niezła zabawa, gdy próbowałam tych ćwiczeń razem z przyjaciółką.

Wielkim plusem na korzyść książki jest fakt, że takich publikacji jest niewiele. Może tych, które mają pomóc w wyraźnym mówieniu jest więcej, ale z pewnością rzadko można spotkać książki, które przygotowują również ciało do pracy nad głosem. Zdecydowanie jest to poradnik dla wszystkich - nie tylko tych, którzy mówią za cicho, bądź za głośno, czy też niewyraźnie. Jednak według mnie najważniejszą grupą osób, która po prostu musi mieć tę książkę w swojej biblioteczce, jest ta do której należą osoby, których praca skupia się na całodziennym mówieniu - mam tu na myśli nauczycieli lub lektorów w szkołach językowych. Jednak, tak jak wcześniej wspomniałam, wydaje mi się, że każdy z nas powinien posiadać tę książkę, żeby lepiej się czuć z własnym głosem. Ja jestem bardzo zadowolona z tego poradnika i polecam go każdemu.

Każdy z nas...

• Poradniki
  • Rozwój osobisty
  • Poszły w świat...
  • Emisja głosu i logopedia
  • Recenzje na blog

Dodaj cytat z książki Trening głosu