Trening umysłu dla bystrzaków

Okładka książki Trening umysłu dla bystrzaków Tracy Packiam Alloway
Okładka książki Trening umysłu dla bystrzaków
Tracy Packiam Alloway Wydawnictwo: Septem poradniki
poradniki
Training Your Brain For Dummies
Septem
2013-05-20
2013-05-20
Leszek Sielicki
mózg umysł myślenie pamięć

Okładka książki Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych Robert Alberti, Michael Emmons
Asertywność. S... Robert Alberti, Mic...
Okładka książki Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania. Wydanie 2 Patryk Świątek, Bartłomiej Szaro
Paragon z podr... Patryk Świątek, Bar...
Okładka książki Techniki zapamiętywania Bartłomiej Boral, Tobiasz Boral
Techniki zapam... Bartłomiej Boral, T...

Dobra książka jako wstęp do poznania pracy mózgu. Autorka przedstawia czytelnikowi różne sposoby poprawy wybranych funkcji mózgu. Informacje dotyczące diety są w większości przedawnione.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa pozycja, w której znajdziemy dużo informacji o funkcjonowaniu mózgu i porad na poprawę jego efektywności. Dużym plusem książki są liczne przykłady podparte wynikami badań i ciekawostki w ramkach odnoszące się do omawianych treści.
Książka podzielona jest na sześć części. W pierwszej odkrywamy jak działa mózg, autorka obala powszechne mity oraz przedstawia podstawy treningu umysłu. W drugiej omawia jak utrzymać pamięć długo i krótkotrwałą w formie, jak możemy doskonalić umiejętności językowe oraz wizualno-przestrzenne. W kolejnych dwóch częściach opisano jak rozwijać kreatywność, dlaczego kontakty z innymi (nawet te wirtualne) mają dobroczynny wpływ na nasz mózg oraz wpływ diety i stylu życia na umysł. Ostatnie części to trening umysłu w praktyce – znajdziemy w nich gry językowe, liczbowe, pamięciowe, nowe zajęcia, które warto wprowadzić do swojego życia oraz wskazówki jak trenować mózg będąc w podróży.
Warto przeczytać!

dlaczego nie uczą tego w szkołach?

dlaczego nie uczą tego w szkołach?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka, w której naprawdę można znaleźć kilka ciekawych informacji. Na pewno nikt się nie zawiedzie, po jej przeczytaniu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tracy Packiam Alloway jest psychologiem, sporo pisze (ponad 75 tekstów, na które składają się książki jak i artykuły),prowadzi badania dotyczące pamięci, jest dyrektorką Centrum Pamięci i Kształcenia Ustawicznego na Uniwersytecie w Stirling. Współtwórca książki to Timothy E. Parker.

Książka składa się z sześciu części:
- część pierwsza - poznajemy tu podstawy treningu umysłu, budowę ludzkiego mózgu, są tu obalone pewne mity na temat naszego umysłu i jego pracy (np. to że wykorzystujemy niewielką część naszego mózgu),mamy podane informacje jak stworzyć stymulujące środowisko, idealne do rozwoju i zwiększenia wydajności mózgu
- część druga - czyli jak utrzymać naszą pamięć w jak najlepszej formie, sporo faktów, najnowszych badań w tej dziedzinie, dowiemy się czym jest pamięć semantyczna, jak utrwalić wiadomości, jak doskonalić pamięć długo- i krótkoterminową czy poprawić nasze umiejętności językowe, jest tu sporo nowinek i ciekawostek, plastycznych spostrzeżeń jak wykorzystać tzw. ptasią perspektywę, dowiemy się czym jest pamięć fotograficzna, w tej części omówienie są testy inteligencji
- część trzecia, dla mnie najbardziej ciekawa (poza piątą),opisuje jak wspierać nasz umysł, dbać o mózg, rozwijać kreatywność, bardzo dużo porad, proste ćwiczenia do zastosowania (czasem wystarczy tylko nasz mózg a czasem kartka i ołówek by poćwiczyć),jest tu sporo o wpływach na nasz umysł m.in. muzyki, stresu, medytacji czy naszym ogólnym nastawieniu do życia (optymista, pesymista czyli szklanka do połowy pusta czy pełna),autorka porusza też temat wpływu komunikatorów czy facebooka na nasz mózg i w związku z tym zwraca uwagę na wirtualne relacje/przyjaźnie z innymi, czyli wniosek nasuwa się sam: "nasz mózg powinien mieć towarzystwo" (choćby wirtualne)
- część czwarta - w zdrowym ciele zdrowy duch, czyli wpływ diety, aktywności fizycznej (także jogi) i psychicznej na umysł, także wpływ używek takich jak alkohol, kawa czy herbata, wpływ środków farmakologicznych na nasz mózg czy dobrze znanego nam Snu

Więcej na:

Książka składa się z sześciu części:
- część pierwsza - poznajemy tu podstawy treningu...

Dr Tracy Packiam Alloway ma na swoim koncie już 75 pozycji, które cieszą się wielkim uznaniem wśród czytelników.

Zapewne każdy z nas chciałby, aby jego mózg był bardziej pojemny i zapamiętywał więcej informacji, które mu przekażemy. Istnieje przekonanie, że objętość mózgu zmniejsza się wraz z wiekiem, jednak nie jest to do końca prawdziwe. Starsi ludzie, którzy będą aktywnie rozwiązywać krzyżówki, czy działać umysłowo mogą znacznie spowolnić ten proces.

Ważny jest także sen. Każdy z nas potrzebuje inną porcję odpoczynku, jednak zazwyczaj jest to około 8 godzin na dobę. Kilka dni można funkcjonować z mniejszą dawką, jednak z czasem straty muszą zostać wyrównane. Nie można się wyspać na zapas J

Bardzo wiele rzeczy możemy także zapamiętać ze swojego dzieciństwa, wystarczy tylko odświeżać pamięć. Niemożliwe jest jednak pamiętanie czegoś, co wydarzyło się, gdy byliśmy całkiem mali i nie znaliśmy słów, gdyż wtedy nie będziemy wiedzieli, jak opisać zdarzenia, które wtedy miały miejsce.

Gdy zauważyłam książkę w nowościach wiedziałam, że będę chciała się z nią zapoznać. Gdy do mnie dotarła nie było mnie w domu, jednak po powrocie dość szybko zabrałam się za jej czytanie. Oczekiwałam większej dawki przydatnych informacji, niespecjalnie interesowały mnie fakty na temat mózgu, choć niektóre z nich okazały się przydatne.

Na końcu znajdowały się także moje ulubione wykreślanki oraz sudoku, które miały usprawnić pracę naszego mózgu. Z miłą chęcią podjęłam się ich rozwiązania, gdyż bardzo lubię tego rodzaju rozrywkę. Cieszę się, że autorka w ten sposób postanowiła urozmaicić swoją publikację.

Książka została napisana w sposób przystępny, trudniejsze terminy zostały objaśnione. W poradniku znalazło się także wiele ciekawostek, które przeczytałam z zainteresowaniem. Wszystko zostało wyszczególnione, opisane w prosty sposób. Znalazło się wiele oznaczników dla treści.

Z twórczością autorki zapoznałam się po raz pierwszy, jednak z pewnością jeszcze nieraz do niej wrócę. Seria dla bystrzaków jest bardzo ciekawym pomysłem dla każdego z nas.

,,Trening umysłu dla bystrzaków” to dobra publikacja, która ma pomóc nam usprawnić pracę naszego mózgu, więc zapoznać się z nią może każdy w zależności od wieku.

Moja ocena : 4.5/6

• Do kupienia
  • Dla bystrzaków
  • Kreatywność
  • Mind & SpeedReding
  • Rozwój
  • W mojej osobistej biblioteczce:)

Dodaj cytat z książki Trening umysłu dla bystrzaków