Terapia narracyjna. Wprowadzenie

Okładka książki Terapia narracyjna. Wprowadzenie Alice Morgan
Okładka książki Terapia narracyjna. Wprowadzenie
Alice Morgan Wydawnictwo: Paradygmat nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
What is narrative therapy. An easy-to-read introduction
Paradygmat
2011-01-01
2011-01-01
Grzegorz Baster
psychoterapia terapia narracyjna

Książka adresowana do wszystkich terapeutów chcących poznać metody pracy narracyjnej. Zainteresuje również czytelników niebędących specjalistami jako wprowadzenie do nieco odmiennego sposobu myślenia o człowieku, jego problemach i możliwościach pomagania mu w trudnościach. Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja w całości poświęcona zagadnieniom terapii narracyjnej. Podejście narracyjne wypracowało swoje własne metody i techniki, o czym może świadczyć fakt, iż znalazły one zastosowanie również w innych rodzajach terapii.

Z tej krótkiej książki (bo jak zaznacza autorka jest to tylko wstęp ) dowiemy się, czym jest terapia narracyjna, poznamy podstawowe pojęcia i stosowane metody i techniki pracy w tym nurcie. Ponadto w książce przedstawione są przykłady rozmów, listów i opowieści związanych z terapią narracyjną. Część z nich pochodzi z rzeczywistych kontaktów terapeutycznych! Rozdziały są krótkie i treściwe. Po każdym rozdziale znajduje się podsumowanie zawierające główne przesłanie. Każdy rozdział zawiera również zestaw lektur uzupełniających. Szkoda tylko, że prawie wszystkie są niedostępne w języku polskim.

Podstawowym założeniem terapii narracyjnej jest przeświadczenie, iż człowiek nie jest tym samym, co problem, z jakim zwraca się po pomoc.

Problemem jest sam problem, a nie osoba.

Terapia narracyjna w centrum stawia ludzi jako ekspertów w sprawach własnego życia. W tym ujęciu problemy dostrzega się jako odrębne od ludzi, a ich samych jako osoby posiadające liczne umiejętności, kompetencje, przekonania, system wartości i zdolności, dzięki którym mogą ograniczać wpływ problemów na swoje życie. Psychoterapeuta zaś przyjmuje postawę „niewiedzy” co przejawia się tym, że z zaciekawieniem pyta klienta o różnego rodzaju wyjaśnienia dotyczące jego reakcji, przekonań i odczuć. Nie domaga się zbyt szybkich odpowiedzi. Dzięki terapii narracyjnej osoby te mogą odzyskać dostęp do swoich zasobów i uwolnić się od wpływu problemu na własne życie.

I puenta na koniec:

To język kształtuje rzeczywistość, my nie jesteśmy swoimi myślami i „żaden problem nie istnieje obiektywnie – powstaje wtedy, gdy osoby te uznają, że dany problem istnieje”.

• Psychoterapia
  • Psychologia