Inteligencja

Okładka książki Inteligencja Ian Deary
Okładka książki Inteligencja
Ian Deary Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Intelligence. A very short introduction
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7489-382-4
Ewa Wojtych
inteligencja IQ

Okładka książki Psychologia konsumenta Dominika Maison, Katarzyna Stasiuk
Psychologia ko... Dominika Maison, Ka...
Okładka książki Trening twórczości Aleksandra Gruszka, Edward Nęcka, Jarosław Orzechowski, Błażej Szymura
Trening twórcz... Aleksandra Gruszka,...
Okładka książki Nowa psychologia miłości Robert Sternberg, J. KARIN WEIS
Nowa psycholog... Robert Sternberg, J...

Ian J. Deary w książce Inteligencja omawia najciekawsze zagadnienia dotyczące inteligencji człowieka: jakie formy przybiera?
Co się z nią dzieje, kiedy się starzejemy?
Czy jej źródło tkwi w kodzie genetycznym czy w środowisku?
Czy inteligencja ma jakieś znaczenie w codziennym życiu?
Dlaczego jej poziom wzrasta z pokolenia na pokolenie?
Czy wszyscy psychologowie mają takie samo zdanie na temat inteligencji?

Autor próbuje odpowiedzieć na te pytania, a także omawia indywidualne zróżnicowanie inteligencji u ludzi. Przywołuje wiele interesujących badań, w których analizowano poziom inteligencji u przedstawicieli różnych grup społecznych, kulturowych i wiekowych. Wszystkie wnioski ilustruje za pomocą przejrzystych rycin. Książka ma charakter popularnonaukowy, jest napisana przystępnym językiem, mimo że poruszono w niej zagadnienia ściśle związane ze statystyką. Każdy rozdział kończy się omówieniem zalecanej literatury przedmiotu.

Co się z nią dzieje, kiedy się starzejemy?
Czy jej źródło tkwi w kodzie genetycznym czy w środowisku?
Czy inteligencja ma jakieś znaczenie w codziennym życiu?
Dlaczego jej poziom wzrasta z pokolenia na pokolenie?
Czy wszyscy psychologowie mają takie...

Przeczytałam, nie żałuje. Zawsze można się dowiedzieć czegoś, jeśli nie nowego to przynajmniej przedstawionego w inny sposób i z innej perspektywy. Czytało się dobrze.

Książkę oceniam 5/10, pomimo dosyć małych rozmiarów, można byłoby z niej wyciąć gdzieś dodatkowe pół książki. Treści w tej książce jest naprawdę mało, z jednej strony jest ona wartościowa, natomiast dużo tutaj jest pisania o pisaniu, a kiedy autor opisuje badania innych naukowców to głównie skupia się na tym co kolejno pisali, a nie do jakich wniosków doszli. Czytałem już wiele książek, które były zbiorem wiedzy z różnych badań innych autorów, ale ta książka naprawdę wypada kiepsko. Ogólnie można byłoby tą książkę przyrównać do recenzji recenzji filmu, a i tak bardzo ogólnej. W skrócie, książkę można byłoby wydać w postaci 3/4 krótkich artykułów.

dość praktyczne podsumowanie, pisane lekkim językiem, prezentacja ciekawych badań, a co przede wszystkim- polecana literatura poszerzająca dla każdego z zagadnień.

Książka w przystępny sposób przedstawia kwestię różnic indywidualnych w zakresie ludzkich zdolności umysłowych. Bardzo podoba mi się przedstawianie odkryć naukowych jako procesu - dokładne pokazanie w jaki sposób dochodzono do pewnych wniosków na temat inteligencji.
Osoba choć trochę znająca się na psychologii nie znajdzie wielu nowych informacji choć pojawiła się tu kilka ciekawostek jak na przykład kwestia związku długości przebywania ze sobą bliźniąt monozygotycznych przed rozdzieleniem do adopcji a podobieństwem wyników IQ w klasycznych badaniach bliźniąt.
Godny pochwały jest też fakt, że autor odsyła czytelnika do wielu różnorodnych źródeł gdzie można poszerzyć swoją wiedzę.
Myślę, że po lekturze tej książki nikt nie podejdzie z lekceważeniem do podanego mu do rozwiązania testu inteligencji.

• Psychologia
  • Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne