Nie mówcie mi jak mam żyć

Okładka książki Nie mówcie mi jak mam żyć
Władysław KozakiewiczMichał Pol Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2013-10-24
2013-10-24
sportowcy polscy sport

Lekka, swojska i wypełniona ogromną liczbą ciekawych anegdot ze świata sportu oraz realiów życia w Polsce lat 70tych i 80tych.

Lektura lekka choć Władkowi nie było lekko / zwłaszcza w dzieciństwie /. Łatwa, choć ,,Kozie" do sukcesu potrzebna była ciężka praca. Przyjemna o tak gdy pokazał ruskim ,,wała" i zdobył olimpijskie złoto w jaskini lwa.

W moim odczuciu najlepsza książka biograficzna/autobiograficzna jaką czytałam.

W moim odczuciu najlepsza książka biograficzna/autobiograficzna jaką czytałam.

Książka kozacka. O Kozakiewiczu usłyszałem w rapowym kawałku Dwóch Sławów "O sportowcu". Od razu poprosiłem o tę książę, ponieważ jako lekkoatleta chciałem przeczytać biografię innego lekkoatlety. Byłem zachwycony, że w końcu
nie jest to historia o piłkarzu czy bokserze, bo głównie takie pozycje widziałem na sklepowych półkach. Byłem więc bardzo pozytywnie nastawiony do tej pozycji i szczerze się nie zawiodłem. Pozytywna osoba Kozakiewicza która jest opisana w humorystyczny, ale i poważny sposób ukazuje go jako osobę walczącą o swoje, czujemy do niego przez to niesamowitą sympatię i pewną dozę uznania go jako autorytet. Ponadto czułem tę PRLowski klimat, co wydaje mi się w niej odgrywać też całkiem ważną rolę, a historię o tym jak Kozakiewicz zanosił kwiaty nauczycielce, zapamiętam do końca życia ;)

Bardzo zabawna książka, mnóstwo ciekawych historii z życia Pana Kozakiewicza.

Bardzo zabawna książka, mnóstwo ciekawych historii z życia Pana Kozakiewicza.

Opis realiów komunistycznego Państwa Polskiego i ciężkiego życia w tamtych czasach. Czasach gdzie wszystko było rozkradane a polak przyzwyczajony do "dojenia" państwa i "smarowania" aby coś załatwić.
Piękny opis jak to wszystko się odbywało i jak idiotycznie władza postępowała.

Piękny opis jak to wszystko się odbywało i jak idiotycznie władza postępowała.

Najlepsza biografia jaką czytałem, pewne anegdoty w niej zawarte przytaczałem już wiele razy

WArto przeczytać, bardzo szczera, prawdziwa.

WArto przeczytać, bardzo szczera, prawdziwa.

Przeciekawa, pouczająca, prześmieszna, mądra... I tak dalej. Władysław Kozakiewicz, zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy, w których musiał żyć i uprawiać sport, jest człowiekiem sukcesu. Książka nie jest jednak dla niego pretekstem do przechwałek. Spokojnie i rzeczowo opowiada swoją historię, wspomina przepiękną karierę i zmagania z komunizmem, zmiennym szczęściem, czy niespodziewanymi kolejami losu. Wszystko wśród wielu anegdot (momentami przekomicznych!)i szczerych wzruszeń. Co ważne, publikacja nie jest tabloidowym nieporozumieniem - ciężkie dzieciństwo (naprawdę traumatyczne!) jest tutaj istotnym elementem opowieści, nie dominuje jednak nad sportem i szczęściem, którego mimo wszystko Kozakiewicz miał dużo. Choć nie ukrywa on żalu do ojca, jednocześnie nie pluje jadem. Michał Pol spisał wszystko znakomicie i w sposób, który pozwala poznać, jowialny, zarażający pozytywną energią styl opowieści mistrza. Polecam!

Książa nie tylko o życiu mistrza olimpijskiego ale także o życiu zwykłego człowieka który musiał przeskakiwać nie tylko belkę na skoczni ale wiele płotek na swojej drodze by osiągnąć sukces. Książa jest napisana w taki sposób że nie zauważa się "połykania" stron, jest w niej pełno humoru, absurdu PRL-u ale i chwil smutnych dla naszego bohatera. Moim zdaniem pozycja obowiązkowa, nawet jeśli ktoś nie interesuję się sportem, warto ją przeczytać by poznać przygody tego niesamowitego człowieka oraz koloryt PRL-u.

Dodaj cytat z książki Nie mówcie mi jak mam żyć