Powiastki filozoficzne

83-06-00993-2
Tadeusz Boy-Żeleński
Zadig Kandyd Prostaczek

Okładka książki Filozofia Richard H. Popkin, Avrum Stroll
Filozofia Richard H. Popkin, ...
Okładka książki Uczta Łukasz Orbitowski, Platon
Uczta Łukasz Orbitowski,&...

Tyle naczytałem się o wspaniałym literacie i filozofie Wolterze, że szczerze cieszyłem się na przeczytanie jego powiastek. Zdaje się jednak, że moje oczekiwania były bardzo wysokie.

Przede wszystkim Wolter jest niesamowicie nudny i niezbyt zajmujący. Zamiast skupić się na jakimś problemie, ograć go w ciekawy sposób i zaproponować rozsądne, nowatorskie rozwiązanie, po prostu wyśmiewa on propozycje innych filozofów (Rousseau, Leibniz). Jego własne poglądy określiłbym jako taki „chłopski rozum”.

Weźmy takiego „Kandyda” – główny bohater przez ponad setkę stron doświadcza co rusz największych nieszczęść, które bardzo trudno obronić boską opatrznością, byleby tylko zwalczyć tezę o „najlepszym z możliwych światów”. Dało się to zrobić powiastką na dziesięć, a nie sto stron.

Podobnie rzecz ma się z innymi jego tekstami. Wolter nie proponuje nic nowego, tylko wyśmiewa i wyszydza doktryny, których nie rozumie, sprowadzając wszystkie możliwe stronnictwa (nie tylko filozoficzne, ale i religijne czy narodowe) do szukających zwady i bogactwa barbarzyńców. Jednocześnie w pewnych momentach wychodzi z niego osobowość bogacza, który patrzy z góry na maluczkich tego świata.

Podsumowując, nie ujął mnie niczym. Być może jedynie odwagą w okazywaniu arogancji dla duchowieństwa i monarchów. Tym niemniej wydaje mi się bardzo ograniczonym ignorantem. Mentzen tamtych czasów.

Ocena dotyczy tylko „Kandyda”.

Ocena dotyczy tylko „Kandyda”.

Trochę nierówne. Niektóre nużyły. Prostaczek najlepszy :)

Trochę nierówne. Niektóre nużyły. Prostaczek najlepszy :)

Twórczość Woltera jest genialna, jego podejście do życia przepełnione mąrdrości bardzo elegencko prezentuje się na kartkach Powiastek filozoficznych. Serdecznie polecam każdemu bez względu na poziom zaawansowania w literaturze. Autor pisze w sposób zrozumiały, żywy i elokwentny. Przeczytanie wiąże się również z lepszym zrozumieniem liberalnego systemu kulturalnego.

Fascynująca książka człowieka oświeconego, który zastanawiał się nad rolą państwa i godnym życiem obywateli. Fascynujące w tej książce, której opowiastki pochodzą z XVIII wieku jest to, że ówczesne problemy Francji są nad wyraz aktualne we współczesnej Polsce.
Gorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.

Gorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.

Dzieło ponadczasowe, błyskotliwe, dowcipne o ciętym języku. Dobra zabawa dla duszy i ciała. Opowieści uczą swą mądrością życia, jednocześnie bawiąc w inteligentny sposób odbiorcę. Rękę mistrza czuć w każdym wersie.

Jedna z moich ulubionych. Niezwykle lekki, inteligentny humor. Voltaire bawi, a zarazem niesamowicie wciąga swoją przenikliwością.

Majstersztyk

Majstersztyk

Przewodnik na zycie.
Kandyd.

Przewodnik na zycie.
Kandyd.

Myślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:
"Niektórzy mówią, że (Wolter) nie jest "poważny". To prawda. Zrobił wszystko, by takim się nie wydawać; lecz jest ponadto coś nieskończenie ważniejszego. Zdarza nam się zapominać, że każdy z nas nosi w głębi swojego umysłu ślady pozostawione przez Kandyda."

Myślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:

• Filozofia