Powiastki filozoficzne

- Tytuł oryginału:
- Contes philosophiques
- Data wydania:
- 1985-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1985-01-01
- Liczba stron:
- 240
- Język:
- polski
- ISBN:
- 83-06-00993-2
- Tłumacz:
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- Tagi:
- Zadig Kandyd Prostaczek
- Tytuł oryginału:
- Contes philosophiques
- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Data wydania:
- 1985-01-01
- Liczba stron:
- 240
- Język:
- polski
- ISBN:
- 83-06-00993-2
- Tłumacz:
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tagi:
- Zadig Kandyd Prostaczek
"Powiastek" napisał Wolter kilkanaście; wszystkie przypadają na późny okres jego życia; niektóre kreślił jako starzec z górą osiemdziesięcioletni. Czytając zwłaszcza te ostatnie, niepodobna oprzeć się uczuciu podziwu dla żywotności tego umysłu, dla gorącej miłości ludzkości, jaką czuć nawet pod najbardziej gorzkimi sarkazmami tego starca. W wielu z tych powiastek przeważa agitacyjna i wroga inwektywa przeciw dogmatom i metodom katolicyzmu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Książka na półkach
- 463
- 369
- 195
- 25
- 20
- 19
- 12
- 6
- 4
- 3
Cytaty
- Mistrzu, przyszliśmy cię prosić, abyś nam powiedział, w jakim celu zostało stworzone tak osobliwe zwierzę jak człowiek?
- W co ty ...
Francuski kapitan poznał niebawem, że kapitanem zwycięskiego okrętu był Hiszpan, kapitanem zaś okrętu zatopionego pirat holenderski, ten sam...
Rozwiń[...] ciągła przyjemność przestaje być przyjemnością.
Opinie [19]
Twórczość Woltera jest genialna, jego podejście do życia przepełnione mąrdrości bardzo elegencko prezentuje się na kartkach Powiastek filozoficznych. Serdecznie polecam każdemu bez względu na poziom zaawansowania w literaturze. Autor pisze w sposób zrozumiały, żywy i elokwentny. Przeczytanie wiąże się również z lepszym zrozumieniem liberalnego systemu kulturalnego.
Pokaż mimo toFascynująca książka człowieka oświeconego, który zastanawiał się nad rolą państwa i godnym życiem obywateli. Fascynujące w tej książce, której opowiastki pochodzą z XVIII wieku jest to, że ówczesne problemy Francji są nad wyraz aktualne we współczesnej Polsce.
Pokaż mimo toGorąco polecam pasjonatom filozofii, ale także historii i politologii.
Dzieło ponadczasowe, błyskotliwe, dowcipne o ciętym języku. Dobra zabawa dla duszy i ciała. Opowieści uczą swą mądrością życia, jednocześnie bawiąc w inteligentny sposób odbiorcę. Rękę mistrza czuć w każdym wersie.
Pokaż mimo toJedna z moich ulubionych. Niezwykle lekki, inteligentny humor. Voltaire bawi, a zarazem niesamowicie wciąga swoją przenikliwością.
Pokaż mimo toMyślę, że najlepszym komentarzem do Powiastek są słowa Jean Orieux:
Pokaż mimo to"Niektórzy mówią, że (Wolter) nie jest "poważny". To prawda. Zrobił wszystko, by takim się nie wydawać; lecz jest ponadto coś nieskończenie ważniejszego. Zdarza nam się zapominać, że każdy z nas nosi w głębi swojego umysłu ślady pozostawione przez Kandyda."
7,5/10
Pokaż mimo to"W dziedzinie powiastki filozoficznej pozostał Wolter mistrzem aż do dziś i do dziś można go czytać z przyjemnością nie mniejszą od pożytku."
więcejPo przeczytaniu "Powiastek filozoficznych" całkowicie zgadzam się z tym twierdzeniem. W "Zadigu" doświadczymy oświeconego głosu Woltera, w "Kandydzie" będziemy wraz z Wolterem drwić sobie z systemu Leibniza, a "Prostaczek" rzuci...
Zbiór zróżnicowany, choć przy czytaniu którejś z kolei opowiastki awanturniczej z regularnymi przewrotami i przenosinami akcji do innego kraju co trzy strony odczuć można monotonię. Problem ten daje o sobie znać zwłaszcza pod koniec, podczas lektury najgłośniejszej chyba powiastki Woltera, „Kandyda”. Może dlatego, że wcześniej w zbiorze umieszczony jest jego krótszy...
więcejNie miałem wcześniej styczności z dziełami Woltera, ale po takim nazwisku, filozofie i encyklopedyście, spodziewałem się czegoś na kształt "Tako rzecze Zaratustra" Nietzschego. Nic bardziej mylnego. Tytuł "Powiastki" znakomicie oddaje charakter zamieszczonych w tym wydaniu utworów. Jest to lektura lekka, przyjemna, z dystansem. A że za owymi powiastkami kryje się coś...
więcejW sumie bardzo lekkie opowiadania, w całkiem przystępnym tłumaczeniu, więc nie rozumiem czemu tak mało popularne. Może dlatego, że zmuszą do myślenia? Do zajrzenia w siebie, poszukania pytań i odpowiedzi w swoim umyśle, nie na kartach książki?
więcejZapewne każdy czytający odnajduje w tej książce coś innego, ale na pewno każdy inaczej interpretuje to co przeczyta i to co odkryje...