Żywe lalki. Powrót seksizmu

978-83-7554-204-2
Elżbieta Smoleńska
feminizm

Lalka. Reaktywacja

Oceniłam na "bardzo dobra" nie za walory literackie, tylko za podjęcie pewnych zagadnień, mimo, że nie zawsze z autorką się zgadzam. Wyeksponowanie w pierwszych rozdziałach kwestii klubów erotycznych, podkreślanie wolności wyboru przez kobiety tam pracujące i ich niemalże entuzjazm do znajdowania przyjemności w tańcach na rurze czy rozbierania się w klubach pełnych wulgarnych mężczyzn wydaje się przejaskrawiony i opisany przez autorkę jak niemal masowy trend. Nigdy nie spotkałam dziewczyny czy kobiety o takich marzeniach, a nie sądzę żeby Polska tak bardzo różniła się w tym względzie od Wielkiej Brytanii.
Za to o wiele powszechniejsza jest wiara w stereotyp kobiecości i męskości i nawet bezwiedne wpychanie ludzi w owe ugruntowane tradycją wyobrażenia. Z jednej strony przez skłonność umysłu do systematyzowania, z drugiej lenistwa umysłowego.
Książka pisana ponad 10 lat temu i dotycząca Wielkiej Brytanii niepokoi tym bardziej w Polsce, gdzie trend konserwatywny w traktowaniu kobiet nabiera przyspieszenia.

Wybitna książka, która w bardzo rzetelny sposób (na końcu 35 stron przypisów) zwraca na uwagę na to, jak społeczeństwo szufladkuje mężczyzn i kobiety w dzisiejszych czasach.

Obala stereotypowe mity, które najczęściej się wszędzie widuje (kobieta jest taka, mężczyzna jest taki) w pismach, telewizji, życiu i internecie.
Cieszy mnie również, że jest rozdział o pornografii i seksualizacji kultury, bo choć to się widzi, to o tym się NIE MÓWI.
Na początku skupia się mocno na podkreśleniu jak presja wpływa na kobiety, które zamiast kształcić się często wolą wybrać "łatwą" drogę do zarobku, inwestując w swój wygląd zamiast w osobowość.
Mamy też pokazane jak od najmłodszych lat nawet poprzez zabawki każdy człowiek jest manipulowany, co w późniejszych latach tylko się potęguje za sprawą społeczeństwa.
Bardzo potrzebna książka. BARDZO! Warto doczytać do końca, gdyż nawet dłuższe rozdziały zawierają mnóstwo interesujących informacji.

A co zaś się tyczy kategorii - jest niewłaściwa na lubimyczytać, na stronach gdzie można ją kupić widać:
Rodzaj publikacji: książka popularnonaukowa.

Cieszy mnie również, że jest rozdział o pornografii i...

ŚWIETNA POZYCJA!

Książka feministyczna napisana w wyważony, spokojny, rezolutny sposób.

Bez ataku, agresji, histerii.

Naprawdę wartościowa pozycja, przez swą formę i wysoki poziom kultury dyskusji i dobór rzeczowych, konkretnych argumentów i badań naukowych, przystępna i ciekawa nawet dla tych czytelników, którzy na codzień nie do końca identyfikują się z feminizmem.

ŚWIETNA POZYCJA!

Książka feministyczna napisana w wyważony, spokojny, rezolutny sposób.

Bez ataku, agresji, histerii.

Pierwsza połowa książki dotyczy seksualizacji współczesnego świata, myślę, że każdy intuicyjnie wie o co chodzi. Ale wiedzieć o co chodzi, a otworzyć się na to co mówi ktoś inny, zastanowić się nad tym jeszcze raz, to dwie różne sprawy. Temat jest potraktowany konkretnie i rzeczowo, rozwija czytelnika w zagadnieniach skąd, dlaczego i co z tego wynika. To warto przeczytać, naprawdę.

W dalszej części książka porusza zagadnienie płci społeczno-kulturowej (nie wiem czy ja to dobrze podsumowuję :) Generalnie nie mam sprecyzowanego stanowiska w tej sprawie, albo inaczej powiedziawszy nie palę się do polaryzacji. Mam pewną pokorę przed takimi tematami "wieloczynnikowymi" jak socjologia, ekonomia. Wolę powiedzieć "to nie takie proste" niż "wg mnie to działa tak i tak" z czym nie jest mi oczywiście łatwo, bo przecież trzeba jakoś żyć, bez stereotypów i jakichkolwiek przybliżeń mechanizmów (nawet kiepskich) ani rusz :P I to tyle a propos drugiej części :) Poczytałem, nie powiem - ciekawe i stanowi dobry materiał do rozmyślań nad tematem.

Czyta się jednym tchem. Odważna i dosadna ocena współczesnej kultury masowej, która wykorzystuje "kobiecość" do zwiększenia sprzedaży. Autorka rozprawia się z pseudonaukowymi mitami na temat rzekomo ewolucyjnych i biologicznych zadań obu płci, wskazując na społeczną hipokryzję w zakresie gender. Walter porusza też kwestię wymuszonego "wolnego wyboru" w kwestii kobiecej seksualności. Polecam.

Czytając recenzje miałam nadzieję, że kupię głębszą analizę dzisiejszej kultury piękna. Niestety, pierwsza połowa mówiąca o dziewczynkach wciskanych w różowe ciuszki i dorosłych kobietach żyjących pod presją rozmiaru 0 jest płytka. Miałam wrażenie, że czytam jakiegoś księdza, który uargumentował swoje myśli rozmowami z osobami o najskrajniejszych przeżyciach. Wczesną inicjację seksualną i popularność seksu bez uczuć wśród kobiet autorka opisuje jako jednoznacznie złe tylko z powodu braku uczuć. Gdzieniegdzie doda zdanie o tym, że część kobiet może tego chcieć ale czuje się, że uważa, że są one ofiarami kultury. Nie jest to wiele lepsze od wyzywania ich od szmat. Dalej przechodzi do krytyki pornografii, opowiada tendencyjną historię człowieka od niej uzależnionego. Niestety, nie mówi o tym co zrobić żeby takie treści nie wpływały tak negatywnie na młodzież, tylko narzeka na przeerotyzowanie internetu. Brak tu głębszej analizy problemu.
Całą pierwszą połowę podsumowuje według mnie zdanie "Utożsamianie rozwiązłego stylu życia z wolnością oznacza, że kobiety nie tylko mogą uprawiać seks bez zobowiązań, który wymaga tego, by obie strony zrezygnowały z dążenia do emocjonalnej bliskości, ale też powinny tego chcieć". Niestety, o ile nie ma tu gigantycznego skrótu myślowego, nie ma tu też logiki.
Druga część jest całkiem inna, autorka stara się walczyć z ideą biologicznej nierówności płciowej spowodowanej przez różnice w budowie mózgu i robi to bardzo dobrze. Przedstawia badania i pokazuje co jest nietak z innymi. Dzięki temu, kończąc lekturę, nie mam wrażenia, że przeczytałam kazanie księdza.

Wyzwolenie kobiet? Seksizm? Dyskryminacja? To chyba jakiś żart, prawda? Wiele osób, z którymi rozmawiam tak właśnie uważa. Kobiety mają prawa wyborcze, mogą studiować, mogą być posłankami, senatorkami etc. Nikt im nie broni. Skoro nie ma ich w Sejmie czy w Senacie - cóż, to ich wina, widocznie nie są zbyt dobre...

I przede wszystkim tym osobom polecam lekturę książki "Żywe lalki" brytyjskiej feministki i aktywistki na rzecz praw człowieka Natashy Walter. Autorka patrzy na współczesne kobiety i dziewczyny, na kobiecość i seksizm. Z rozmów, które przeprowadziła, oraz z badań, do których sięgnęła, wyłania się smutny, przykry obraz dzisiejszego społeczeństwa.

Problemem w dzisiejszym świecie jest nadmierne zseksualizowanie kultury. Walter podkreśla, że "zamiast dawać kobietom wolność i pełnię możliwości, wtłacza [ona] kobiecy sukces w wąskie ramy atrakcyjności seksualnej. Zwraca także uwagę na to, że dziś wolny wybór to tak naprawdę złudna pułapka. To kobiety żyją pod silną presją - tego jak mają wyglądać, w co mają się ubierać, jak mają się zachowywać".

Więcej: http://zaginamrogi.pl/zywe-lalki/

I przede wszystkim tym osobom polecam lekturę książki "Żywe...

Bardzo ważna książka! Jej tematyka dotyczy nie tylko seksizmu względem kobiet, których uprzedmiotowienie w erze szeroko dostępnego internetu jest większe niż kiedykolwiek, dokładnie pokazuje też jak traktowani są mężczyźni jako bezmyślne wieczne napalone zwierzęta. Lektura obowiązkowa dla pewnej komisji, która realizuje swoje dziwne fantazje za cudze pieniądze a także dla niektórych dziennikarzy ślepo podążających za sensacją w mediach i przekazujących brednie tych pierwszych mieszając przy okazji w głowach ludziom niezagłębionych w tematyce naukowej zajmującej się płcią kulturową i biologiczną. Chociaż wątpię, że dotarłoby do nich jak wielką krzywdę wyrządzają wszystkim kobietom i mężczyznom każdej z orientacji seksualnej.

Można się z zawartymi w tej książce treściami zgadzać lub nie, ale koniecznie trzeba przeczytać. "Jazda obowiązkowa" i dla kobiet i dla mężczyzn.

O stereotypach, seksizmie i nierówność. Natasha Walter opisuje mechanizmy społeczne, które ograniczają wolne wybory kobiet i skutki obecności pornografii w głównym nurcie kultury.

• Feminizm
  • Do kupienia