Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Cykl:
- Seria Krytyki Politycznej (tom 35)
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 125
- Czas czytania
- 2 godz. 5 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362467631
- Tagi:
- krytyka polityczna lewica harvey bunt miast socjologia miasta
Są miasta — place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?
Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne — to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. „Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu” — pisze.
I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.
Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los.
Bohdan Jałowiecki
socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego
Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler
współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich
Fascynująca i prowokująca.
Anna Minton
autorka książki Ground Control. Fear and Happiness in the Twenty-First-Century City
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 61
- 25
- 11
- 3
- 3
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Czegóż się spodziewać po wydawnictwie krytyki politycznej.
Na początku jest nieźle. Autor dobrze punktuje co nie działa (-ło) w miastach, analizuje niektóre utopie, a przynajmniej utopijne pomysły. Ale kiedy przychodzi do zdefiniowania pojęć, to gmatwa je jeszcze bardziej, po to żeby dojść do niesamowitej konkluzji, że żeby naprawić miasto (lub bardziej: zrewolucjonizować),należy zepsuć pieniądz. No gratulacje.
Czegóż się spodziewać po wydawnictwie krytyki politycznej.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNa początku jest nieźle. Autor dobrze punktuje co nie działa (-ło) w miastach, analizuje niektóre utopie, a przynajmniej utopijne pomysły. Ale kiedy przychodzi do zdefiniowania pojęć, to gmatwa je jeszcze bardziej, po to żeby dojść do niesamowitej konkluzji, że żeby naprawić miasto (lub bardziej:...
Dyskurs o mieście, jaki jest, każdy widzi. Miasto ma ściągać kapitał i umożliwiać ludziom przewiezienie dupy samochodem z domu do pracy, kościoła i centrum handlowego. Kult samochodu i neoliberalne pierdololo tak przeorały ludziom mózgi, że często popierają inwestycje utrudniające życie i dewastujące przestrzeń publiczną na dziesięciolecia. (Wciąż nie mogę się otrząsnąć po obejrzeniu filmiku z otwarcia okrągłej kładki dla pieszych w Rzeszowie.) Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej, likwidacja lub prywatyzacja stołówek szkolnych, cięcia w kulturze - w ostatnich latach przeszła to większość polskich samorządów, na które przerzucane są kolejne obowiązki, bez idących za nimi subwencji z centrali. Mieszkańcy reagowali krótkotrwałym oburzeniem, sporadycznymi protestami i ogólnym tumiwisizmem, bo przecież nie będziemy dokładali do plebsu zasuwającego śmierdzącymi autobusami, jeść to dzieci powinny w domu, a do kina sam se bilet kupię. No więc to wszystko ma się zmienić. Książka Nawratka to kolejna w ostatnim czasie zapowiedź rewolucji, która ma włączyć mieszkańców w procesy decyzyjne i zmienić dominujące postrzeganie miasta w kategorii zysku. Intelektualne podłoże już jest, teraz trzeba czekać.
Dyskurs o mieście, jaki jest, każdy widzi. Miasto ma ściągać kapitał i umożliwiać ludziom przewiezienie dupy samochodem z domu do pracy, kościoła i centrum handlowego. Kult samochodu i neoliberalne pierdololo tak przeorały ludziom mózgi, że często popierają inwestycje utrudniające życie i dewastujące przestrzeń publiczną na dziesięciolecia. (Wciąż nie mogę się otrząsnąć po...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzeintelektualizowane
Przeintelektualizowane
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to