Krzyżościan

The Tesseract
literatura piękna
Jan Kraśko
Manila niebiańska plaża

Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Nigdy po trupie Neal Adams, Rafael Albuquerque, Doug Alexander, Lee Allred, Michael Allred, Brent Anderson, John Arcudi, Mark Askwith, Brian Azzarello, Hilary Barta, Lee Bermejo, John Bolton, Philip Bond, Ivan Brandon, Ed Brubaker, Dave Bullock, Riccardo Burchielli, Blair Butler, Mike Carey, Tommy Castillo, Eric Cherry, Cliff Chiang, Michael Cho, Becky Cloonan, Darwyn Cooke, Denys Cowan, Dan Didio, Paul Dini, Danielle Dwyer, Nathan Edmondson, John Floyd, Nathan Fox, Sean Galloway, Alex Garland, Keith Giffen, Dick Giordano, Rafael Grampa, Rob Haynes, Adam Hughes, Rian Hughes, Victor Ibáñez, Geoff Johns, Dave Johnson, J.G. Jones, Michael William Kaluta, Chip Kidd, Paul Kupperberg, Derek Laufman, Jeff Lemire, David Macho, Howard Mackie, Jim Mahfood, Steve Mannion, Dwayne McDuffie, Don McGregor, Mike Mignola, Scott Morse, Olly Moss, Dean Motter, Sean Murphy, Dustin Nguyen, Troy Nixey, Alex Nińo, Ann Nocenti, John Ostrander, Jimmy Palmiotti, Ruben Pellejero, Scott Peterson, Will Pfeifer, Sean Phillips, Whilce Portacio, Jon Proctor, Javier Pulido, Joe Quinones, Rodney Ramos, Sal Regla, Joe Rivera, Paolo Rivera, Andrew Robinson, Kenneth Rocafort, Robert Rodi, Stephane Roux, Chris Samnee, Damion Scott, Ryan Sook, Dave Stewart, Dave Taylor, Kimo Temperance, Jill Thompson, Michael Uslan, John Watkiss, Len Wein, Chris Weston, Maris Wicks, Judd Winick, Marv Wolfman, William Wray, Danijel Žeželj
8,3
Batman Noir - ... Neal Adams, Rafael ...

Męka okrutna.

Dogodził mi ten „Krzyżościan” z siłą obucha, a przecież ocenia się go tutaj nie za dobrze i nawet nie za często. Nie jest ani promowany, ani dyskutowany, szukać by go raczej w tej zakurzonej części biblioteki, a szkoda, bo to kapitalnie skonstruowana i niezwykle sugestywna powieść. Ja ją wydobyłem z zapoznania tylko dlatego, że kiedyś widziałem film dzielący z nią tytuł,...

Dziwna książka. Mam wrażanie, że na siłę pociętych kilka historii, stykających się ze sobą, ale niemających na siebie wpływu. Nie rozumiem celowości takiego zabiegu. Miało być ambitnie,,przecież niebiańska plaża zobowiązuje, a tu nie udało się za bardzo.
Rozczarowanie i znaki zapytania to główne odczucia po lekturze.

Ciekawa koncepcja jeśli chodzi ułożenie historii, ale nie powala.

Zbiór dość prostych opowiadań z kilkoma błyskotliwymi fragmentami, splecione w jako taką całość, jednak oczekiwania (nieuniknione po "Niebiańskiej plaży") zostały zawiedzione. To dobra proza, ale nie wybitna. Niestety nic z tej książki nie zapadnie mi w pamięć.

• Biblioteka
  • Garland Alex