Nie potrafię schudnąć

2008-04-01
978-83-7515-017-9
Catherine Walewicz-Bekka
poradnik zdrowie

Myślę, że do każdej diety należy podchodzić z ostrożnością i przede wszystkim dążyć do wyrobienia w sobie dobrych nawyków. W książce ‘Nie potrafię schudnąć Pierre Dukan próbuje pokazać nadzwyczajne działanie białek, co z pewnością ma wytłumaczenie naukowe, ale uważam, że należy do tych rewelacji podchodzić z umiarem, bo takie restrykcyjne eliminowanie wszystkich oprócz protein składników może być na dłuższą metę niebezpieczne. Można jednak spróbować krótkiego wyłączenia np. metody 1 na 1 (1 dzień proteiny, drugi warzywa i proteiny). Zdecydowanie zgadzam się z ograniczeniem tłuszczów, unikaniem węglowodanów i zwiększeniem ilości białek. Przy takich nawykach jest spora szansa na schudnięcie, a wprowadzając w życie rady dotyczące uniknięcia efektu jo-jo, ten efekt może być trwały.
Na końcu książki przydatne przepisy.

Opis jedynej, znanej mi, odchudzającej diety proteinowej.

Opis jedynej, znanej mi, odchudzającej diety proteinowej.

Dzięki tej książce schudłam 25 kg. Piętnaście wróciło, ale bardzo powoli, w ciągu pięciu lat, bo trudno stosować tę dietę przez dłuższy czas i organizm się do niej przyzwyczaja. Autor zresztą o tym uprzedza. Najbardziej wartościowa lekcja: jeść mniej węglowodanów, więcej białka, plus więcej ruchu. Kluczem też było zastąpienie słodyczy jogurtem greckim słodzonym stewią (zamiast polecanego przez Dukana aspartamu). Wspaniałe jest to, że nie trzeba ograniczać kalorii. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dieta dla wszystkich, jeśli ktoś lubi jeść tłusto to może mu nie pasować, podobnie jeśli ma jakieś problemy zdrowotne. W ostatecznym rachunku każdy musi znaleźć właściwy dla siebie sposób odżywiania dla utrzymania wagi, poziomu energii, zdrowia i dobrego nastroju. Dla mnie 10 miesięcy z Dukanem to było pozytywne doświadczenie, odkryłam wiele ciekawych i smacznych przepisów francuskiej kuchni i nie odczułam żadnych negatywnych skutków.

Z zaciekawieniem podeszłam do żywo rozdyskutowanej grupy nastolatek ze starszym mężczyzną. Dla mnie dwudziestoośmioletni chłopak, ale dla nich nie, z ich perspektywy wieku. I jakież było moje zdumienie, gdy okazało się , że wspólnym tematem niwelującym tę różnicę wieku było… odchudzanie! No tak, nastały czasy, kiedy i mężczyźni zaczęli dbać o linię, a właściwie o muskulaturę. A kiedy padło słowo Dukan, mogłam włączyć się do dyskusji, bo przecież ta dieta-cud została spisana i wydana w formie książki (na to słowo robię się czujna jak czujka),zajmująca od kilku miesięcy najwyższe miejsca na top listach najlepiej sprzedających się tytułów w sieci Matras i Empik. Podejrzewam, że w innych jest podobnie. Cieszyłam się z tej integracji, ale i trochę się zaniepokoiłam zachwytami, peanami i opowieściami o gwałtownych, dużych spadkach wagi po jej zastosowaniu, a szczególnie jej jednoskładnikową bazą.
Zaufanie zaufaniem, ale kontrola musi być! – jak mawia moja znajoma, wielodzietna mama i poprosiłam o pożyczenie mi tej książki. Chciałam uzyskać odpowiedzi na kilka pytań podyktowanych przez podejrzliwość:
– kim jest autor?
– na czym dokładnie polega dieta?
– czy jest bezpieczna dla zdrowia?
– czy uwzględnia specyfikę okresu dojrzewania nastolatków?
– czy rozwiązuje problem jo-jo?
Przyznam się, że podchodziłam do niej sceptycznie. Na świecie pojawiło się już tyle diet, a jak sam autor podaje około 210 licząc od początku lat 50., że jedna więcej czy mniej nie czyniła mi różnicy. Początek zaskoczył mnie przede wszystkim przebojowością, bo świat osób odchudzających się to nieustanna walka i zagrzewanie do niej, pełnej uderzających faz, piorunujących etapów, restrykcyjnych okresów i… pokuta do końca życia! To jaaa teeeraz kojaaaarzę, dlaczego w przypływie modnej diety szpinakowej zabrakło go w Biedronce i musiałam biegać na drugi koniec miasta do najdroższego sklepu w okolicy, bo tylko tam jeszcze był. Odchudzający robili zapasy wojenne i człowiek w pokojowy sposób nie mógł zjeść ulubionego makaronu ze szpinakiem. W dalszej części poradnika autor się przedstawił. Bardzo ładnie z jego strony. Ja nie musiałam i tak wiedział, że wsuwam słodycze podczas czytania, grożąc mi z dezaprobatą palcem. Jasnowidz jeden wypominający! A co mi może zrobić takie jedno ciasteczko!? No dobrze, więcej niż jedno. Mimo wszystko zyskał u mnie duży plus, bo okazał się być lekarzem z wykształcenia, a nie tylko ze skrótu dr przed nazwiskiem, które widnieje na okładce, a jego dieta to efekt kilkudziesięciu lat pracy z pacjentami. Oparta przede wszystkim na proteinach (w znacznej części na mięsie),którym poświecił sporo stron oraz warzywach dopuszczonych do spożywania w dalszych etapach kuracji, a co najważniejsze dla puszystych, rozwiązująca problem jo-jo. Po modyfikacji może ją stosować każdy w zależności od wieku (jest wersja dla dzieci i młodzieży),płci, wielkości nadwagi, chorób, ciąży, a nawet defektów kosmetycznych ciała u osób z prawidłową normą wagową. Można na przykład pozbyć się cellulitu w dolnych częściach ciała! I po tej zaskakującej informacji popatrzyłam krytycznym okiem na moje lewe biodro, potem na prawe, po czym stwierdziłam, że aż tak zdesperowana nie jestem.
Myślę, że gdybym miała nadwagę, a do książki dołączonoby gratis kucharza, najlepiej Włocha, podjęłabym to wyzwanie. Skusiłabym się, zwłaszcza że potrawy przyrządzane na bazie tej diety są bardzo apetyczne. Obejrzałam je sobie dokładnie w blogach specjalizujących się w diecie Dukana: "Przepisy w diecie proteinowej – Dukana", "Dukan ze smakiem", "Przepisy dla diety dr Dukana". Poza tym poradnik jest bardzo przystępnie napisany i skonstruowany. Począwszy od odniesień do nauki poprzez własną praktykę, przykłady konkretnych problemów z pacjentami do dokładnego, szczegółowego wytłumaczenia samej idei diety, jej przebiegu i to co mnie podobało się najbardziej, rozpisania na poszczególne dni i posiłki wraz z podaniem wykazu przepisów na konkretne dania i potrawy. Podkreślając przy tym rolę ruchu, a przede wszystkim znaczenie najważniejszego składnika kuracji – konsekwencji w ograniczeniach żywieniowych do końca życia, której tak bardzo brakuje kuracjuszom.
Rozwiałam wszystkie wątpliwości. Odpowiedziałam sobie na wszystkie postawione pytania, ale… gdzieś z tyłu głowy zaczęło migać nowe.
Co na to wegetarianie?!
Na tym nie koniec literatury poświęconej diecie tak chwalonej przez "400 000 szczuplejszych kobiet i mężczyzn", jak głosi napis na przedniej okładce, bo na tylnej wydawnictwo poleca dwie kolejne pozycje. A ostatnio na rynku ukazała się wersja diety przeznaczona specjalnie dla Polaków! Tacy jesteśmy wyjątkowi! Pozostaje więc tylko odchudzać się, a jeśli nie ma z czego, to z kości na ości.

O tym, że dieta Dukana jest nie tylko nieskuteczna i powoduje niezawodne jo-jo, ale też wysoce szkodliwa dla zdrowia nie trzeba tu pisać, bo jest na to wystarczająco dużo dowodów a to nie jest forum dietetyków. Sięgnęłam po nią, żeby u źródła zaczerpnąć wiedzy o tej diecie w kontekście pracy, jaką przyszło mi pisać w ramach studiów. Na to bowiem, by szukać tam porad niestety wiem już za dużo. Zastanawiał mnie fenomen tej diety, jej popularność swego czasu. Zastanawiałam się co ten facet naopowiadał w swojej książce, że ludzie naprawdę uwierzyli, że można jeść tak dużo białka i nie zachorować. Trzeba przyznać, że dla laika może to się wydawać przekonujące. Tym bardziej uważam, że jest to książka niebezpieczna i martwi mnie, że nadal się ją sprzedaje, pomimo dowodów szkodliwości diety Dukana i pozbawienia jej autora prawa wykonywania zawodu.

Dieta jak i książka, idealna dla osoby która chce zniszczyć zdrowia dla kilku kilogramów mniej. Nie polecam.

Dieta zamieszczona w książce jest faktycznie innowacyjna. Coś innego, coś nowego. Po latach wyszło, że nie do końca zdrowego. jak wszystko będzie mieć swoich zwolenników i przeciwników.
Sama w sobie opisana dieta czytelnie, książka w poręcznym formacie.
Tak jak autor obiecuje - można schudnąć. Wszystko jest kwestią późniejszych działań - czy będziemy mieć efekt jo-jo czy też nie.

Sama w sobie opisana dieta czytelnie, książka w poręcznym formacie.

Cenne rady

Cenne rady

Ta książka NA PEWNO NIE POMOŻE Ci schudnąć. Zachorować na niewydolność nerek, owszem. Odradzam podobne 'poradniki.'

To dieta zdecydowanie nie dla mnie ale myślę że komuś na pewno jest w stanie pomóc

• Poradniki
  • Domowa biblioteczka
  • Wymienię
  • Kulinarne
  • W domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Nie potrafię schudnąć