Malczewski. Obrazy i słowa

Fortuna i fatum
W.A.B.
2012-08-29
2012-08-29
sztuka historia sztuki biografia malarstwo

Okładka książki Rozmaitości emigracyjne. Literatura i sztuka Dorota Kudelska, Zdzisław Kudelski
Rozmaitości em... Dorota Kudelska, Zd...
Okładka książki Wyjazdy "za sztuką". Nadzieje, zyski i straty artystów XIX i XX wieku. Dorota Kudelska, Ewelina Kuryłek
Wyjazdy "za sz... Dorota Kudelska, Ew...
Okładka książki Persefona, czyli dwie strony rzeczywistości Krzysztof Bielawski, Andrzej Borowski, Anita Całek, Maria Cieśla-Korytowska, Anna Czabanowska-Wróbel, Grażyna Halkiewicz-Sojak, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Kazimierz Korus, Dorota Kudelska, Miłowit Kuniński, Michał Kuziak, Ryszard Legutko, Wojciech Ligęza, Joanna Maleszyńska, Barbara Marczuk, Katarzyna Mroczkowska-Brand, Elżbieta Nowicka, Olga Płaszczewska, Leszek Polony, Magdalena Popiel, Maria Poprzęcka, Renata Przybylska, Iwona Puchalska, Monika Schmitz-Emans, Magdalena Siwiec, Marta Skwara, Małgorzata Sokalska, Barbara Sosień, Grażyna Stachówna, Beata Szymańska, Elżbieta Tabakowska, Aleksandra Tokarz, Maciej Urbanowski, Iwona Węgrzyn, Jean-Jacques Wunenburger
Persefona, czy... Krzysztof Bielawski...

Artysta, czarodziej, hipnotyzer

Na półkach: , , , , , ,

Jacek Malczewski był najbardziej niezależnym malarzem okresu Młodej Polski. Żył na przełomie XIX i XX wieku.
Autorka tej obszernej biografii, ukazuje malarza na tle epoki. Drobiazgowo przedstawia relacje rodzinne artysty z ojcem (były niełatwe),matką, siostrami, wreszcie z żoną i dziećmi.
Nie przemilcza jego wieloletniego romansu z Marią Balową, stanów depresyjnych z jakimi się zmagał, problemów w małżeństwie, które z czasem przynosi jemu i jego przepięknej żonie, rozgoryczenie, poczucie porażki oraz gorzkie przeświadczenie, że nigdy do siebie nie pasowali, a ich cele i dążenia życiowe zupełnie się rozminęły.
Niełatwy to był człowiek, nadwrażliwy erudyta, który nie hołdował żadnej modzie malarskiej i nie ustawał w poszukiwaniu bratniej duszy - swojej muzy - kobiety - która go zrozumie, zafascynuje się jego sztuką i da mu erotyczne podniety.
Wyobrażam sobie, jaki ferment wywołały w polskim zaściankowym światku, obrazy ukazujące zupełnie nagie kobiety o rubensowskich kształtach, z twarzami wyrażającymi ekstazę, ukazywane w obrazach o tematyce patriotycznej lub religijnej. Dla większości Polaków to był zapewne absolutny nokaut, jak cios w przeponę, kpina z religii i patriotyzmu. Nawet obecnie, wielu rodaków, uznałoby takie obrazy za skandaliczne.
Twórczość Malczewskiego budziła często skrajne emocje, ale z całą pewnością zapadała w pamięć jako niebywale wyrazista i rozpoznawalna. Jego sztuka łączy sprzeczności z pozoru nie do pogodzenia: mistycyzm i patriotyzm z prowokacyjnym erotyzmem, baśniowość z antykiem i polskim folklorem, patos z ironią.
Malczewski to uczeń Matejki, który miał odwagę przeciwstawić się mistrzowi, wielkiemu autorytetowi i pójść własną drogą. W jego twórczości widać echa fascynacji romantyzmem, dziełami Słowackiego ( poematem "Anhelli") i Asnyka, malarstwem Grottgera oraz impresjonizmem. Jest twórcą symbolizmu w malarstwie polskim.
Nie bał się szokować, wywołał m.in powszechne oburzenie malując obrazy z Chrystusem, który miał jego rysy twarzy. Polaków to oburzyło, ale holenderski miłośnik sztuki bez oporów zakupił cały cykl obrazów do prywatnej kolekcji.

Autorka zbierała materiały do tej książki 20 lat, jest to dzieło bardzo obszerne, napisane naukowym językiem, pełne dat, postaci, nawiązań do czasów modernizmu. Czasem tych informacji jest aż nazbyt dużo.
Jest to prawdopodobnie pierwsza, tak obszerna, biografia malarza.
Atutem książki są dobrej jakości reprodukcje obrazów oraz próba odmitologizowania postaci Malczewskiego.
Cieszę się, że ktoś podjął taką próbę i nie ukrywam, że byłam i jestem zainteresowana, kontrowersyjną twórczością, tego niezwykłego artysty.

"Malczewski. Obrazy i słowa" Doroty Kudelskiej to bardzo obszerna i wnikliwa monografia tego artysty przełomu XIX i XX wieku.
Poznajemy Jacka Malczewskiego jako czlowieka, artystę, syna, brata, męża, ojca, kochanka, nauczyciela, czyli wielowymiarowo, z różnych perspektyw. Poznajemy jego życie, jego miejsce w środowisku artystycznym Krakowa, jego poglądy. A z pewnością był to człowiek z krwi i kości, ze swoimi zasadami i ideałami ale też z wieloma słabościami i wadami. I, jak wielu innym artystom, trudno było mu dostosować się do panujących w Krakowie konwenansów i układów.
Książka pewnie spodoba się tym, którzy chcą dogłębnie poznawać i badać życie i twórczość Jacka Malczewskiego. Pisana jest językiem naukowym, jednostajnym, dość ciężkim w odbiorze, nieco chaotycznie, mimo, że jednocześnie jej treść jest bardzo, może zbyt, poszufladkowana. Mnogość szczególów, żródeł, nazwisk, dat, fragmentów listów i poezji, wycinków z dzienników czyni tę pozycję, z jednej strony wartościową (jako pracę naukową),z drugiej trudną i często nużącą. Brakuje też informacji na temat śmierci i okoliczności śmierci Malczewskiego. W ogóle informacji dużo ale czytelnik sam musi je składać w całość, by zbudować obraz samego artysty jak i  obraz epoki, w której żył.
Plusem są na pewno kolorowe reprodukcje części dzieł, o których mowa w biografii i ładne wydanie książki.

Książka dość ciekawa, ale dla kogoś kto się interesuje malarstwem. Dla innych może być nudnawa, monotonna. Ale trzeba przyznać, że przedstawia prawdziwe życie mistrza symbolizmu.

• Sztuka
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY