Przestrzeń dla rodziny

Okładka książki Przestrzeń dla rodziny
Jesper JuulMonica Øien Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Rom for familien
MIND
2012-01-01
2012-01-01
978-83-62445-15-8
Anna Marciniakówna
wychowanie dzieci

Niezwykle cenię wiedzę Jespera Juula i jego styl dzielenia się nią z innymi. Rzeczowo, spokojnie, z licznymi przykładami. W tej książce, napisanej w formie wywiadu, pojawia się wiele różnorodnych wątków dotyczących życia współczesnej rodziny, co czyni ją wyjątkowo ciekawą.

Wartościowa książka-poradnik w niekonwencjonalnej formie. Wszystkie wypowiedzi autora zostały przedstawione w formie wywiadu, dzięki czemu niezwykle przyjemnie się ją czyta.
Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale mam nadziję, że nie ostatnie. Niezwykle podoba mi się styl wypowiedzi - uspokajający, wyrozumiały. Nie ma tam miejsca na moralizatorskie tony, przemądrzałe wypowiedzi, czy też wywyższanie się. Czytając tę książkę nie czujemy się gorsi, tylko widzimy szansę na pełniejsze życie oraz bardziej wartościowe rozwiązania.
Jest to jedna z tych książek, które powinny znaleźć się w każdym domu, zarówno tym z małymi, jak i dorastającymi dziećmi.

To moja pierwsza książka Jespera Juula, ale może sięgnę po więcej. W ogóle nie przypomina poradników, z którymi miałam do czynienia do tej pory. Po tamtych miałam kaca moralnego, że nie spełniam wyśrubowanych wymagań autora. I moje dzieci też. Tu widzę, że pewne rzeczy, które robię intuicyjnie, są już dobre, a nad innymi warto popracować. I to nie po to, by polerować fasadę, tylko po prostu żyć w zgodzie ze sobą i swoją rodziną.

Bardzo porzadkująca i inspirująca pozycja.

Bardzo porzadkująca i inspirująca pozycja.

Podobnie jak tytuł "Zamiast wychowania" to świetne mini-kompendium. Książka jest w formie wywiadu, w której Juul podaje rozwiązania najczęstszych "problemów" jakie nas dotykają w "wychowaniu" dzieci. Świetna pozycja, otwiera oczy i mózg.

Chętnie zaprosiłabym Juula do swojego domu.
Książkę czyta się bardzo dobrze, napisana jest w formie rozmowy. Porusza ona problematykę budowania i pielęgnowania relacji w rodzinie.
Juul pięknie i prosto mowi o pozegnaniu życia we dwoje, a powitaniu rodzinnego, opisuje trzy fazy kryzysu każdego związku, wyjaśnia czym jest rzekomy bunt dwulatka i jak przeprowadzić małego człowieka przez fazy rozwojowe.
Stawia też duży nacisk na jasną i bezpośrednią komunikację, bo wbrew pozorom stwierdzenie: "chcesz pobawić się z mamą?" niczego dziecku nie wyjaśnia i sprawia że czuje się... podwojnie zagubione.
To tylko mały procent tego, o czym mówi specjalista w dziedzinie życia rodzinnego.
Wiedza i doświadczenie Juula są ogromne, a on otwarty i tolerancyjny.
Poradnik ląduje na mojej domowej półce, bo mam zamiar często do niej wracać.

Chętnie zaprosiłabym Juula do swojego domu.

Lubię, cenię, korzystam z cennych rad. Z Juulem mi po drodze. Fajny człowiek, który nie moralizuje, nie piętnuje, po prostu opowiada. W "Przestrzeni dla rodziny" przede wszystkim o bliskości, szacunku i zaufaniu.

wszystko trafione w punkt, proste, mądre, czasami nieoczywiste a czasami wręcz banalnie proste, słowa Juula powinny rozbrzmiewać w każdym domu

Znakomita

Znakomita

Jeśli ktoś już miał wcześniej styczność z książkami Juula nie będzie bardzo zaskoczony treścią. Wywiad rzeka, w którym autor dość jasno i logicznie wyjaśnia swoje podejście do wychowania i życia rodzinnego. Według mnie, fanki, jest to kolejny puzzel w układance składającej się na obraz jaki chce nam przedstawić Juul. Z pewnością kilka fragmentów znów na jakiś czas zagości w mojej pamięci.