O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem

Okładka książki O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Her er jeg! Hvem er du?
MIND
2020-01-01
2020-01-01
Dariusz Syska
granice dziecko wychowanie

Krótko, ale treściwie. A przede wszystkim inspirująco, tak jak w pozostałych książkach Jespera Juula. Poruszany jest temat granic, bez których trudno o dobre relacje w rodzinie, a także poza nią. Warto poznać cenne uwagi i przemyślenia autora i potraktować je jako drogowskazy na nieznanym i często grząskim terenie.

Ciekawa, choć krótka. W książce znalazłem sporo cennych uwag odnośnie kontaktów z dziećmi, ale i z samym sobą. Bo prawda zawarta w tym poradniku jest taka, że jeżeli rodzic nie będzie żył w zgodzie ze sobą, to i z dzieckiem także będzie trudno.

Bardzo odkrywcza książka. Pokazuje, że relacja z dzieckiem może mieć miejsce dopiero wtedy kiedy mamy relację sami ze sobą, z naszą świadomością naszej krzywdy z dzieciństwa, wartości według jakich chcemy żyć dzień za dniem. Wymaga to niezwykłej mądrości i uważności aby "tu i teraz" zauważać nasz wkład i żyć zgodnie z tym co dla nas najistotniejsze.
Wtedy, mając własne granice i będąc ich świadomymi, możemy uczyć dziecko jak być sobą, budować własne granice i żyć w zgodzie z innymi.
Bardzo pracuje we mnie ta książka, chociaż jeszcze nie jestem rodzicem. Myślę, że wartościowa pozycja dla każdego, kto chociaż w najmniejszym stopniu ma styczność z dziećmi.

Wtedy, mając własne...

Razem z "Rodzic jako przywódca stada" - must read dla każdego rodzica. Myślę, że szczególnie kobiety - mamy, poświęcają wszystko dla dzieci zapominają o sobie, nie wiedzą, gdzie są ich granice. Ale też kolejnym ważnym pytaniem jest - jak pogodzić własne granice z granicami pozostałych członków rodziny. Bardzo ważny temat i bardzo dobra książka.

Oj, jak ja dawno nie czytałam książek o funkcjonowaniu człowieka. Wieki całe... bo te książki trochę mnie już nudzą, wydają się nijakie. Aż tu nagle pojawia się Jesper Juul. I wracają emocje związane ze studiowaniem ludzkiej duszy. Pojawia się w moim życiu autor, który potrafi mnie poruszyć, który robi na mnie ogromne wrażenie, który budzi mój podziw empatią, zrozumieniem, ciepłem. I to wszystko zawarł na stu stronach niewielkiego formatu. Pisze krótko, zwięźle, zrozumiale dla każdego, podaje przykłady, opowiada sytuacje i pokazuje możliwości. Po prostu wooow. Konkret za konkretem. Jest tylko jedno ale. Ja nie wiem skąd on to wie, ani na czym bazuje. O tym już nie pisze, a szkoda. Niemniej jednak, moja intuicja podpowiada mi, że on wie co robi. Po prostu to czuje. I to jest mój początek przygody z książkami wielkiego człowieka. Człowieka mającego na sercu dobro dzieci i ich rodziców. Dobro rodzin. Z ogromną wyrozumiałością. Aż serce rośnie :)

Książka do przeczytania dla każdego nie tylko rodzica. Krótka, przystępnie napisana. Pokazuje o co chodzi z granicami, dlaczego warto je pokazywać i chronić. Mam też taką refleksję, że zrzuca z rodziców poczucie bycia idealnym, bo coś takiego nie istnieje.

przy zamawianiu nie zwróciłam uwagi, że ma tylko 100 stron, więc kiedy odbierałam trochę się rozczarowałam. A jednak okazuje się, że można w tak małej objętości zawrzeć fajny drogowskaz dla zagubionego rodzica.

Krótko, ale treściwie. Juul to mądry facet był.

Krótko, ale treściwie. Juul to mądry facet był.

Granice, potrzeby, reguły, tak/nie,odpowiedzialność. Jak to u Juula, krótko, konkretnie, mądrze. Kompendium.

Jedna z lepszych książek J.J.

Jedna z lepszych książek J.J.

Jesper Juul O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem Zobacz więcej
Jesper Juul O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem Zobacz więcej