O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem

Jesper Juul Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
Her er jeg! Hvem er du?
Dariusz Syska
MIND
granice dziecko wychowanie
Her er jeg! Hvem er du?
poradniki dla rodziców
Dariusz Syska
granice dziecko wychowanie

Ciekawa, choć krótka. W książce znalazłem sporo cennych uwag odnośnie kontaktów z dziećmi, ale i z samym sobą. Bo prawda zawarta w tym poradniku jest taka, że jeżeli rodzic nie będzie żył w zgodzie ze sobą, to i z dzieckiem także będzie trudno.

Bardzo odkrywcza książka. Pokazuje, że relacja z dzieckiem może mieć miejsce dopiero wtedy kiedy mamy relację sami ze sobą, z naszą świadomością naszej krzywdy z dzieciństwa, wartości według jakich chcemy żyć dzień za dniem. Wymaga to niezwykłej mądrości i uważności aby "tu i teraz" zauważać nasz wkład i żyć zgodnie z tym co dla nas najistotniejsze.
Wtedy, mając własne...

Razem z "Rodzic jako przywódca stada" - must read dla każdego rodzica. Myślę, że szczególnie kobiety - mamy, poświęcają wszystko dla dzieci zapominają o sobie, nie wiedzą, gdzie są ich granice. Ale też kolejnym ważnym pytaniem jest - jak pogodzić własne granice z granicami pozostałych członków rodziny. Bardzo ważny temat i bardzo dobra książka.

Oj, jak ja dawno nie czytałam książek o funkcjonowaniu człowieka. Wieki całe... bo te książki trochę mnie już nudzą, wydają się nijakie. Aż tu nagle pojawia się Jesper Juul. I wracają emocje związane ze studiowaniem ludzkiej duszy. Pojawia się w moim życiu autor, który potrafi mnie poruszyć, który robi na mnie ogromne wrażenie, który budzi mój podziw empatią, zrozumieniem,...

Jedna z lepszych książek J.J.

Książka do przeczytania dla każdego nie tylko rodzica. Krótka, przystępnie napisana. Pokazuje o co chodzi z granicami, dlaczego warto je pokazywać i chronić. Mam też taką refleksję, że zrzuca z rodziców poczucie bycia idealnym, bo coś takiego nie istnieje.

przy zamawianiu nie zwróciłam uwagi, że ma tylko 100 stron, więc kiedy odbierałam trochę się rozczarowałam. A jednak okazuje się, że można w tak małej objętości zawrzeć fajny drogowskaz dla zagubionego rodzica.

Granice, potrzeby, reguły, tak/nie,odpowiedzialność. Jak to u Juula, krótko, konkretnie, mądrze. Kompendium.

Krótko, ale treściwie. Juul to mądry facet był.

Jeśli szukacie mądrego, wyważonego pomysłu na wychowanie własnego dziecka to najlepszym wyjściem moim zdaniem będzie sięgniecie po wytyczne Jespera Juula.

Jesper Juul już niestety nic nie napisze gdyż zmarł w zeszłym toku, ale na całe szczęście zostawił po sobie całkiem sporą spuściznę z której osobiście liznąłem tylko kilka pozycji i dalej dużo przede mną. Za każdym razem...

• 2020
  • Rodzicielstwo