Być razem. Książka dla par

Okładka książki Być razem. Książka dla par
Jesper Juul Wydawnictwo: MIND nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Liebende Bleiben. Familie Braucht Eltern, Die Mehr An Sich
MIND
2018-12-01
2018-12-01
Dariusz Syska
rodzice para rodzina wychowanie

Jesper Juul po raz kolejny udowadnia, że bycie razem to jednocześnie wielki wysiłek, a także piękna przygoda. Rozmowa jest kluczem.

Bardzo spodobała mi się forma tej książki. To zapis rozmów Jaspera Juula z rodzinami, które przychodziły do niego z różnymi problemami. Na końcu każdej rozmowy znajduje się podsumowanie, a całość przeplatana jest krótkimi wykładami na dane tematy. Uważam, że to świetny pomysł na książkę. W innych poradnikach mamy pięknie i naprawdę zrozumiałe opisaną teorię, ale kiedy wkracza prawdziwe życie to z dopasowaniem teorii do danej sytuacji bywa różnie, a tutaj mamy bardzo konkretne przykłady jak to zrobić.

Jedyne co mam tej książce do zarzucenia, to że w pewnym momencie robi się to nagle książka nie o życiu w parze czy rodzinie, a o więzi intuicyjnej czy też egzystencjalnej między rodzicem a dzieckiem. I to robi się na dobre kilkadziesiąt stron, więc to taka trochę długa dygresja. I okej, jest to ciekawe, no ale - nie do końca na temat.

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Książkę się szybko czyta, głównie dlatego że jest spisem rozmów Juula z rodzicami. Myślę, że warto po nią sięgnąć, wyciągnęłam dla siebie kilka wniosków, ale mam wrażenie, że niektóre wątki i ciekawe rozważania na temat problemów nagle się urywają, są niedokończone i ta analiza związków w kontekście bycia rodzicami mogłaby być dłuższa i bardziej wnikliwa. Ale mimo wszystko polecam.

Książki Jespera Juula - pedagoga, który w przystępny i przyjazny sposób potrafi odpowiedzieć na nurtujące rodziców pytania, powinny stać w każdym rodzinnym domu. Uczą nas, w jaki sposób wychowywać dziecko bez przemocy, władzy, karności czy poczuciu bycia kimś mniej godnym czy ważnym. Jednocześnie Jull pokazuje, że to, co rzekomo najtrudniejsze, okazuje się być banalnie proste.

W "Być razem. Książka dla par", spotykamy kilka przykładów konfliktów partnerskich, które rzutują na relację obojga lub jednego z rodziców z ich dziećmi - na każdym poziomie wiekowym. "Terapia" przedstawiona w formie dialogu, zmusza do refleksji i odpowiedzenia sobie na pytanie - czy w mojej rodzinie jest podobnie?

Książkę absolutnie polecam. Wiele z niej wyniosłam i mogę powiedzieć jedynie, że cieszę się, iż przyszło mieć mi dzieci w czasach, gdy świadomość rodzicielska rośnie, a traktowanie dzieci jako podludzi gorszej kategorii coraz szybciej odchodzi w zapomnienie.

Urzekło mnie już jedno z pierwszych zdań książki: „najlepsze, co rodzice mogą zrobić dla swojego dziecka, to zadbać o swój związek”. Książka ma formę rozmów z parami, które zgłosiły się na terapię na różnym etapie swojego związku. Juul z humorem i uważnością stawia ich problemy w nowej perspektywie skupiającej się bardziej na byciu partnerami oprócz bycia rodzicami. Dobrze sobie o tym czasem przypomnieć.

Trochę się zawiodłem, bo miałem wrażenie że Juul nie miał pomysłu na tę książkę. Chaotyczna. Zawiera oczywiście wiele cennych rad - jak każda z jego książek. Każdy coś dla siebie znajdzie, ale jak wcześniej czytaliśmy inne książki autora to nie wiem czy będzie to coś nowego.

Juul to Juul :) Czytam wszystko co się ukazuje tego pedagoga/terapeuty i to jego jedna z lepszych książek. W tytule to "książka dla par", ale bardzo dużo tu jednak o wychowywaniu dzieci, o rodzinie w ogóle. Juul dużo wyjaśnia, jakie znaczenie ma układ emocjonalny rodziców na rozwój dziecka ; wyjaśnia, zauważa, radzi. Ja bardzo polecam.

Dodaj cytat z książki Być razem. Książka dla par