Powiedz dobranoc bezsenności - Jak zdrowo spać i lepiej żyć

Okładka książki Powiedz dobranoc bezsenności - Jak zdrowo spać i lepiej żyć Gregg Jacobs
Okładka książki Powiedz dobranoc bezsenności - Jak zdrowo spać i lepiej żyć
Gregg Jacobs Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Say good night to insomnia. The 6-week program peoven more effective than sleeping pills
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2012-03-01
2012-03-01
Ischim Odorowicz-Śliwa
bezsenność medycyna lekarstwa

"Pomimo, że książka adresowana jest do osób, które mają ustawiczny problem z zaśnięciem lub regularnie budzą się w ciągu nocy, jest pomocna również dla tych, którzy nie chcą dopuścić, by bezsenność okresowa przekształciła się w chroniczną, a także dla tych, którzy po prostu chcąc spać lepiej."

Przyznaję się bez bicia, że czasem zdarza mi się bardzo długo siedzieć w nocy. Często wmawiam sobie, że to przecież nic takiego.. i to wcale nie jest aż takim poważnym problemem, bo każdemu się zdarza. Gdy się budziłam w nocy myślałam o tym, żeby jednak powiedzieć o tym i załatwić jakieś leki czy cokolwiek, żeby poprawić mi jakość i długość snu (a rano już o tym nie pamiętałam i zaczynało się błędne koło). Dr Gregg Jacobs opisuje nam, dlaczego nie warto brać leków. Poza tym opracował program, który pomaga leczyć bezsenność bez zażywania leków.

Brzmi fajnie, ale czy na pewno działa?

W moim przypadku nie zadziałało. Żebym mogła zasnąć, musiałam się naprawdę bardzo zmęczyć w ciągu dnia... Podziwiam pana Jacobsa za dobre chęci i że pomógł tylu osobom, ale niestety jestem jakimś dziwnym wyjątkiem. Mimo wszystko polecam tym, którzy chcą zrobić coś dobrego dla siebie, bo to, że nie działa na mnie wcale nie oznacza, że nie będzie działać na Was.

NOTA WYDAWCY:
Dr Gregg D. Jacobs – specjalista leczący bezsenność. Od lat uświadamia zagrożenia wynikające z używania środków nasennych, zgłębia także naturalne techniki pozwalające przezwyciężyć zaburzenia snu.

Nie możesz zasnąć?
Czujesz ciągłe zmęczenie?
Oto szansa dla Ciebie!

MOJA OPINIA:
Bezsenność – chyba, każdy jej doświadczył, wkrada się w naszą podświadomość i organizm w momentach, gdy może nam najbardziej zaszkodzić. Zmartwienia, problemy, nowa praca i wiele innych czynników powodują, że nie możemy zasnąć. Mimo, iż w takich sytuacjach najczęściej odczuwamy zmęczenie, to wciąż się wiercimy, nerwowo spoglądamy na zegarek doprowadzając się do jeszcze większej frustracji. W końcu sięgamy po lekarstwa przeciwko bezsenności, które tylko łagodzą objawy w danym momencie, ale nie leczą, wręcz przeciwnie. Często po zażyciu środków na bezsenność, po „przespanej” nocy organizm jest osłabiony, zdolność koncentracji niewystarczająca, co prowadzi do przygnębienia i obwiniania się o tę sytuację.

Jak podaje dr Jacobs, temat bezsenności nie jest dobrze znany, lekarze nie próbują podjąć się leczenia tego schorzenia, tylko od razu wypisują lekarstwa, które mają „zbawienny” wpływ na sen. Według autora bezsenność, to bardzo poważny problem. Boryka się z nią około 1/3 populacji. Ale czy można złagodzić bądź wyeliminować tę chorobę z naszego życia bez zastosowania leków? Otóż dr Jacobs odpowiada twierdząco. Na podstawie wieloletnich badań opracował program bezlekowej kuracji. Najważniejszy w jego programie jest punkt, w którym należy zapoznać się ze źródłem bezsenności, dokładnie poznać jej przyczyny i właśnie na tych przyczynach skupić się najbardziej, bo u każdej osoby mogą być one bardzo różne.

„Próbując radzić sobie z bezsennością, większość osób na nią cierpiących zaczyna angażować się w szereg zachowań bądź nawyków, które wydają się doraźnie pomagać, ale długofalowo jedynie podtrzymują bezsenność” [1]

Autor podaje w książce wiele fachowych określeń, analizuje fazy snu, charakteryzuje fizjologię bezsenności w różnych wariantach, opisuje niekorzystny wpływ leków na nasze samopoczucie, ale najważniejsze jest to, że bardzo dokładnie opisuje swój program leczenia bezsenności. Czytelnik mam do dyspozycji dziennik snu, w którym musi samodzielnie przeprowadzić swoją ocenę stanu bezsenności, a następnie musi wypełnić ankietę dotyczącą poziomu stresu. Pytania doktora Jacobsa zawarte w tej części dają nam do myślenia. Musimy przeprowadzić analizę swojej osobowości, określić to, co nas najbardziej stresuje, musimy nabrać pozytywnej wiary i myśli, i nauczyć się je kontrolować.

„Przyzwyczajenia, o których mówi się, że są naszą drugą naturą, rządzą również i snem” [2]

Autor przez sześć tygodni prowadzi czytelnika krok po kroku, a na koniec każdego tygodnia proponuje podsumowanie postępów. Wszystkie uwagi autora są bardzo cenne. Dr Jacobs przedstawia wiele zależności snu od czynności, które wydawałyby się bez wpływu na sen.

Książka na pewno trafi do osób, które cierpią na problemy z bezsennością, bądź zaczynają ją zauważać. Pozycją tą zainteresują się także te osoby, które na przykład pod wpływem stresu nie umieją zasnąć. Książka ta będzie istotną wskazówką dla osób, które kiedykolwiek borykały się z tym jakże istotnym problemem. Powiedz dobranoc bezsenności, to niezwykle cenna lektura.

Ocena: 5/6

[1] Dr Gregg D. Jacobs - Powiedz dobranoc bezsenności. Jak zdrowo spać i lepiej żyć, Wydawnictwo Studio Astropsychologii, str. 71.
[2] j/w., str. 174.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję Wydawnictwu Studio Astropsychologii.

Recenzja pochodzi z mojego blogu: http://ksiazkowakrainalagodnosci.blogspot.com

NOTA WYDAWCY:

Nie możesz zasnąć?
Czujesz ciągłe zmęczenie?
Oto szansa dla Ciebie!

MOJA OPINIA:

Bezsenność jest straszna. Przewalanie się z boku na bok i próba zmuszenia się do zażycia snu może być wyczerpująca i stresująca, nie wspominając o tym, że w pewnym momencie nie pozwala na normalne funkcjonowanie organizmu. Jak więc się przed tym bronić? Czy w ogóle istnieje jakiś sposób na pozbycie się tego dręczącego problemu? Istnieje. Bezsenność dotyka wielu ludzi, z wielu powodów. Wszystkich ich jednak łączy jedno – chęć spokojnego snu. Doktor Greg Jacobs postanowił im pomóc.

Czy można więc w prosty sposób pozbyć się bezsenności? Doktor Jacobs już na studiach zainteresował się owym problemem i obmyślił sposób na pozbycie się go. Walka z zaburzeniami snu powinna rozpocząć się od odrzucenia środków nasennych i spróbowania technik naturalnych. Jak wiadomo, człowiek pozbawiony przez dłuższy okres snu jest wycieńczony, znerwicowany, a w pewnym momencie występują u niego halucynacje, które doprowadzają go na skraj załamania nerwowego.

Autor opracował więc swój plan. Książka podzielona jest na trzy części i w każdej z nich dowiadujemy się nowych, ciekawych rzeczy na temat samego snu oraz jego zaburzeniach. W pierwszej autor wysnuwa wnioski na temat medycyny i jej wkładu w leczenie bezsenności. To w tym miejscu dowiadujemy się o lekach nasennych – autor przedstawia zagrożenia wynikające z ich zażywania. Część druga poświęcona jest technikom, które mają na celu wspomóc pacjenta w zdrowym śnieniu, a część trzecia to przedstawienie badań na temat zaburzeń snu.

Autor w sposób przejrzysty i klarowny tłumaczy czytelnikowi, jak radzić sobie z problemem. Opisuje wszystko dokładnie, nie używając trudnych słów, ale tak, by każdy mógł zrozumieć, co miał na myśli. Dzięki temu nawet medyczne wzmianki nie sprawiają nam trudności. Choć informacje na temat samego snu w pewnym momencie nas przytłaczają, autor rekompensuje nam to dużą ilością wiedzy, która jest pomocna w radzeniu sobie z bezsennością.

Myślę, że to ciekawa propozycja dla tych czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat zagadnień związanych z samym snem i tych, którzy pragnęliby pomóc sobie zdrowo śnić. Autor bowiem przedstawia nam swoją teorię, opierając ją na doświadczeniach ze swoimi pacjentami. Sama nie mam problemu z bezsennością, ale uważam, że ta pozycja z pewnością przyda się tym, którzy ten problem mają. Z pewnością nie pożałujecie.

"Czas wyśnić zdrowie!"

Dr Gregg D. Jacobs jest specjalistą leczącym bezsenność. Od lat uświadamia zagrożenia wynikające z używania środków nasennych , zgłębia także naturalne techniki pozwalające przezwyciężyć zaburzenia snu.

Od dobrego snu zależy sukces w pracy, miłości i życiu rodzinnym. Niewyspanie upośledza możliwości człowieka w stopniu równie silnym jak alkohol i inne używki. A przecież co noc można smacznie spać.

Autor podpowie, w jaki sposób możesz poradzić sobie z bezsennością. Pomoże w tym opracowany przez niego przełomowy program walki z zaburzeniami snu o naukowo udowodnionej skuteczności. Dr Jacobs obala wiele mitów dotyczących bezsenności i ukazuje zagrożenie, jakie niesie coraz powszechniejsze zażywanie pigułek nasennych.

"Śmiech również świetnie niweluje napięcie i bariery pomiędzy ludźmi."

Jakiś czas temu miałam duże problemy z zaśnięciem, nie wiem czy było to kwestią tego, że nasłuchałam się pewnych opowiadań symtuastic (serdecznie Ci dziękuję -,-) czy z innego powodu, ale nie mogłam przez długi, długi czas zasnąć. A jak już zasypiałam to budziłam się w nocy i znowu kolejny problem. Dlatego pewnego pięknego dnia przypomniałam sobie, iż jestem w posiadaniu tej oto książeczki, więc postanowiłam zagłębić się w mój umysł i dowiedzieć się dlaczegóż to nie jestem w stanie zasnąć.

Część I książki analizuje, dlaczego medycyna zawiodła osoby cierpiące na bezsenność, a w szczególności dlaczego środki nasenne nie stanowią rozwiązania. Tutaj również przedstawione są badania dotyczące programu Jacobsa. Część II zgłębia nawyki wspomagające sen i praktyki zdrowotne. Możemy nauczyć się spać lepiej poprzez modyfikację sposobu myślenia o śnie. Część III ukazuje nam najnowsze badania naukowe dotyczące stresu i jego wpływu na sen. Omówione zostają tam trzy metody redukujące stres i wspomagające kontrolowanie ciała przez umysł.

Od zawsze fascynowała mnie tematyka snów, śnienia i wszystkiego co z tym związane. Powiem szczerze, że naczytałam się tutaj całej masy pomocnych informacji na ten temat i poradziłam sobie z chwilowym problemem bezsenności. Autor w sposób ogólny przedstawia nam problem zaburzeń snów oraz jego faz. Na początku jest przedstawiona cała masa teoretycznych informacji, dzięki którym późniejsze przykłady możemy lepiej zrozumieć. Naprawdę nie powinniście się zrażać suchym przedstawieniem pewnych informacji, gdyż w sen jest interesującym zagadnieniem i wiele rzeczy trzeba na początku wytłumaczyć.

Zapoznajemy się z teorią dr Jacobsa, który przedstawia nam test, dzięki któremu możemy zapisywać postępy w naszej pracy nas snem. Dokładnie przygotowany program, który autor nam przedstawia krok po kroku, umożliwia zapanowanie nad problemami ze snem, Pozycja jest naprawdę bardzo pożyteczna i można wiele dowiedzieć się zarówno o śnie, jak i o tym, w jaki sposób doskonalić nas samych.

Książka jest przede wszystkim obowiązkiem dla osób, które cierpią na zaburzenia snów. Gwarantuję, że po tej pozycji nie będą już nikomu potrzebne pigułki nasenne. Wiadomo, że gdy ludzie dobrze się wyśpią to mają lepszy dzień, więc warto mieć tę lekturę w swoim domu, by w każdym momencie móc po nią sięgnąć i popracować nad sobą. Mi książka bardzo się spodobała i pomogła, więc jestem przekonana, że i wy będziecie zadowoleni.

"Czas wyśnić zdrowie!"

Autor rzetelnie przedstawił problem zaburzeń snu. Początkowo podał wiele teoretycznych informacji z zakresu snu, faz sennych i innych na temat tego zagadnienia. Dzięki temu późniejsze metody opisane w książce nie są wyrwane z kontekstu. Nie jesteśmy rzuceni na pożarcie fachowej terminologii. Język książki jest prosty i bardzo przystępny w odbiorze.

Dr. Jacobs pragnie obalić prawdę obiegową, że bezsenność jest chorobą psychiczną. Nie ma żadnych jednoznacznych badań na to, że psychoanaliza leczy tę dolegliwość. Natomiast wyrażenie „choroba psychiczna” wprawia ludzi w popłoch i zażenowania. Przez to narasta wokół bezsenności tabu.

Książka zawiera bardzo praktycznie porady dotyczące metod radzenia sobie z pracą zmianową, zmianą stref czasowych, porady odnośnie optymalnych warunków snu dzieci i młodzieży, a także przeróżne techniki relaksacyjne.

Dr. Jacobs pragnie...

• Do recenzji
  • Recenzje na blog
  • Recenzje dla wydawnictw
  • Domowa biblioteczka ♥
  • Mam
  • Wymienię lub sprzedam

Dodaj cytat z książki Powiedz dobranoc bezsenności - Jak zdrowo spać i lepiej żyć