Żona_22

2012-08-08
978-83-7515-218-0
Adriana Sokołowska-Ostapko
literatura współczesna internet

Przeczytałam tą książkę tylko dlatego, że dostałam ją od siostry.
Od samego początku książka przewidywalna, wiadomo o co chodzi. Ja tego typu historii nie lubię, ale mimo wszystko czytało się szybko i lekko.

Przeczytałam tą książkę tylko dlatego, że dostałam ją od siostry.

Doskonała.

Doskonała.

1964

Alice i Wiliam – małżeństwo z 20-letnim stażem, 2 dzieci i psem. Standard?
Z pozoru tak, ale czy Alice biorąc udział w sondażu internetowym uzna swoje małżeństwo za typowe, szczęśliwe? Czy określi siebie jako kobietę spełnioną? Jaką rolę w weryfikacji dotychczasowego obrazu własnej rodziny bohaterki odegra tajemniczy Asystent_101? Czy jego relacja z Alice ma wyłącznie poznawczy charakter? Jakie konsekwencje wynikną z udziału w tym badaniu dla samej bohaterki? Czy jej rodzina zmieni dotychczasowy styl życia, zacznie na nowo budować relacje? Autorka poruszając ważne tematy, czyni to z wyważonym poczuciem humoru, „przymrużeniem oka”. Podejmuje problem poszukiwania przez ludzi w internecie tego, czego nie potrafią odnaleźć w kontakcie z innymi ludźmi. Wypieranie świata realnego przez wirtualny. Odnosi się do rozterek wieku średniego.

Alice i Wiliam – małżeństwo z 20-letnim stażem, 2 dzieci i psem. Standard?

Lekka książka, na wiosenne wieczory. Zabawna, napisana lekkim piórem, dlatego bardzo dobrze się czyta. Na swój sposób zaskakująca i pokazuje prawdziwe życie dwojga ludzi.

Dość banalna książka o odnajdywaniu sensu związku po latach wspólnego życia, kiedy rutyna codzienności zabija namiętność i miłość. Czyta się przyjemnie i szybko, pomysł na książkę dość oryginalny.

1970

Podejrzewam, że każdy z nas nie wyobraża sobie aktualnie życia bez Internetu oraz telefonu komórkowego. Co ciekawsze - tak naprawdę znaczna większość z nas jest od nich uzależniona. Być może nie jest to tak widocznie rażące, jak w przypadku uzależnienia od alkoholu czy środków odurzających, jednak warto zastanowić się nad ilością czasu spędzanego w sieci oraz rozmów czy wiadomości tekstowych wysyłanych za pośrednictwem (najczęściej) telefonu. Jedno nas wszystkich łączy - wszystkim zależy, aby pokazać się w najkorzystniejszym świetle, niekiedy tuszując prawdę o sobie bądź pomijając pewne fakty. Życie zaczyna krążyć wokół osiągnięcia jak największej liczby polubień, znajomych oraz obserwatorów...

45-letnia Alice Buckle jest matką 12-letniego Petera i 15-letniej Zoe, a także żoną Williama pracującego w prężnie rozwijającej się firmie. W środowisku jej męża nieustannie walczy się o wpływy, a wartość człowieka wrasta wraz z coraz większym gronem znajomych na portalach społecznościowych, jak również pozycją uzyskaną w środkach masowego przekazu. Z kolei Alice lubi swoją zwyczajną pracę w kółku teatralnym w szkole podstawowej, choć nie robi przy tym kariery zawodowej w zawrotnym tempie. Drogi Alice i Williama zaczynają biec swoimi torami, a w ich życie wkracza rutyna i nuda spowodowana długoletnim związkiem. Kiedy pewnego dnia główna bohaterka dostaje e-mailową propozycją udziału w internetowym badaniu nad funkcjonowaniem małżeństwa w XXI wieku, od razu zgadza się i jako Żona_22 odpowiada na pytania dotyczące jej przeszłego i teraźniejszego życia, coraz mocniej zbliżając się do Asystenta_101, który koresponduje z nią...

"Miłość to nie zabawa, to nie czarodziejski napój, który nigdy się nie kończy, i trzeba samemu dbać o to, żeby jej nie zabrakło. Na tym polega sekret udanego małżeństwa." *

Po "Żonie_22" spodziewałam się lekkiej oraz niezobowiązującej powieści obyczajowej. Owszem, historię stworzoną przez Melanie Gideon czyta się wspaniale i błyskawicznie, jednak autorka wykonała świetną robotę, traktując każdego bohatera w indywidualny sposób, przez co czytelnik potrafi zapałać do nich ogromną sympatią, nie chcąc żegnać się z nimi wraz z ostatnimi przewracanymi kartkami... Owa powieść niezwykle miło mnie zaskoczyła, umożliwiając w pewnych momentach utożsamienie się z główną bohaterką, a także ukazując istotę związku kochających się ludzi, którzy nieco zagubili się w gąszczu codziennych spraw.

"Powiedziałeś wtedy coś, czego nigdy nie zapomnę: nieważne, dokąd pójdę, nieważne, jak bardzo zboczę z trasy, nieważne, jak długo mnie nie będzie - Ty zawsze wyruszysz za mną, znajdziesz mnie i przyprowadzisz do domu." **

Okazuje się, że do zdrady nie trzeba wiele, bo tak naprawdę nietrudno jest zdradzić zarówno czynem i gestem, jak i samym słowem. Niewinny flirt szybko może przerodzić się w poważne uczucie, z którego ciężko wydostać się, jeżeli człowiek nie opamięta się w porę. Podejrzewam, że "Żonę_22" odbiorą zdecydowanie lepiej osoby będące w długoletnich związkach, ponieważ doskonale zrozumieją pewne zachowania małżonków, jakie mogłyby wydać się absurdalne osobom, które są z kimś od krótszego czasu, zapewne nadal trwając jeszcze w błogiej euforii. Z czasem każda para zaczyna zupełnie inaczej funkcjonować - priorytety zmieniają się z dnia na dzień, pojawiają się poważne problemy i sytuacje trudne do przejścia. Najważniejsze jednak jest to, aby nigdy nie zapominać, że należy walczyć o siebie nawzajem, jeśli jeszcze tli się w nas nadziej oraz iskierka miłości do drugiego człowieka.

* cytat ze str. 73
** cytat ze str. 289-290

Idealna książka na odstresowanie. Nie wymagająca skupienia intelektualnego, zabawna i wciągająca.Jedynym minusem był bardzo przewidywalny finał tej historii, już przed połową książki domyśliłam się kim jest owy Asystent_101.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Tekst archiwalny.

Od kilku dni na rynku książka, którą koniecznie trzeba poznać, książka w 110% związana z miejscem, z którym większość z was zapewne się nie rozstaje spędzając długie godziny na pewnym portalu, wreszcie książka, która uczy, jak odnaleźć zagubioną miłość i zrozumienie w rodzinie. Powieść, którą czyta się z uśmiechem na ustach, ale też refleksja nie jest czymś, co się nie pojawia w trakcie lektury. Otoczeni światem wirtualnym często zapominamy o tym, który jest wokół nas nie doceniając prawdziwych znajomych, a stawiając na tych, których czasem kompletnie nie znamy.

„Żona_22” to pełna emocji opowieść o Alice Buckle – żonie, mamie dwojga nastolatków i entuzjastce Facebooka. Kiedy Alice decyduje się wziąć udział w anonimowej internetowej ankiecie na temat małżeństwa w XXI wieku, nie podejrzewa, jak bardzo odmieni to jej życie. Odpowiadając na pytania z kwestionariusza, jako Żona_22, zaczyna się zastanawiać, czy wciąż kocha męża, czy warto było zrezygnować z kariery dramatopisarki, by zająć się dziećmi i domem, i czy jest szczęśliwa.

I gdzieś po drodze w pojawia się tajemniczy Asystent_101, który zaczyna ją rozumieć lepiej, niż momentami własny mąż.

„Żona_22” to poruszająca historia o poszukiwaniu bliskości w dzisiejszym świecie. O tym, że miłość nie jest nam dana raz na zawsze i że najtrudniej jest kochać tych, którzy są najbliżej. Opowieść, dzięki której jesteśmy w stanie zrozumieć, że najłatwiej stracić to, co jest najbliżej nas, zapatrzeni w siebie zapominamy o dbaniu o innych i pielęgnowaniu miłości, która czasem jest najcenniejszą rzeczą na Ziemi.

http://koominek.blogspot.com - sześćdziesiąt siedem tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Tekst archiwalny.

Książkę czyta się łatwo i szybko, jest wciągająca, ale zbyt wielkiego wrażenia na mnie nie zrobiła.

Książka jest naprawdę świetna. Bardzo fajny styl pisania. Najciekawsze były rozmowy żony z asystentem. Ciekawa treść. Polecam młodzieży a także dorosłym :)

• 2015