Chłopcy z Placu Broni

2011-10-01
2011-10-01
9788310120410
Tadeusz Olszański
przyjaźń rywalizacja banda uliczna walki śmierć plac zabaw literatura węgierska

Okładka książki Lektury dla klasy piątej Maria Dąbrowska, Maria Konopnicka, Ferenc Molnár, Artur Oppman, Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz
Ocena 5,7
Lektury dla kl... Maria Dąbrowska, Ma...
Okładka książki Opowiadania pisarzy węgierskich XX w. Mihály Babits, István Fekete, Gábor Goda, Béla Illés, Endre Illés, Éva Janikovszky, Mór Jókai, Frigyes Karinthy, Lajos Kassák, Dezső Kosztolányi, Balázs Langyel, Kálmán Mikszáth, Ferenc Molnár, Iván Mándy, Miklós Mészöly, Ferenc Móra, Zsigmond Móricz, László Nemes, Boris Palotai, István Szabó, Magda Szabó, Judit Sziráky, Áron Tamási, István Tömörkény, Miklós Vidor
Ocena 7,8
Opowiadania pi... Mihály Babits, Istv...

Bardzo dobra książka. Nie ukrywam że popłakałam się na końcu jednak daje 9 gwiazdek bo czegoś w niej brakowało i niektóre sytuacje mnie zanudzały.

Chłopcy z palcu broni to książka która, opowiada o kolegach którzy po lekcjach udają się na pewien plac by się na nim bawić. Akcje dzieją się na Węgrzech na przełomie XIX i XX wieku. Uważam że jest to jak na lekturę szkolną godna uwagi książka która, mówi jak ktoś może być do czegoś przywiązany. Podczas czytania jej miałem odczucia mieszane ponieważ były w niej akcje dla książki przygodowej oraz bardziej smutne fragmenty których, lepiej żebym nikomu kto czyta te recenzje nie zdradzał bo mógłbym go zniechęcić. Również chciałbym odwołać się do tego co wcześniej napisałem czyli że książka jak na lekturę jest bardzo wciągająca. Mówi tu do tych którzy, są w podstawówce i nie chcę im się szczególnie czytać lektur. Uważam że jak na książkę przygodową która jest napisana pod chłopaków to każdego z nich powinna zaciekawić. Serdecznie polecam.

Zmuszono mnie czytać tą książkę w podstawówce, więc nie miałam takiej radości

Zmuszono mnie czytać tą książkę w podstawówce, więc nie miałam takiej radości

Cudowna podróż w przeszłość, w której nie było prądu i gier komputerowych a najważniejsze były relacje z rówieśnikami. Nie było nic cenniejsze niż honor. I każdy to rozumiał. Bogaty i biedny, dziecko i dorosły. Czasem nawet ceną była śmierć...

Zawsze mnie będzie wzruszać...

Zawsze mnie będzie wzruszać...

Pierwsza książka, a w dodatku lektura szkolna, na której końcu wylałam kilka łez. Opowieść niesamowita poruszająca temat przyjaźni, choroby.

Jedna z najlepszych lektur

Jedna z najlepszych lektur

Gdyby nie to że była to moja lektora nigdy bym nie sięgnęła po tą książkę . Szkoda bo jest naprawdę potężna . Końcówka zaskakuje najmocniej . Nie spodziewałam się takiej fabuły w piątej klasie .

Ta książka to powrót do lat dzieciństwa.
Kiedy czyta się tą historię jako dorosły ma ona inny wydźwięk niż w czasach szkolnych. Wtedy kojarzyła się z przygodą, dziś wyraźnie widać wydźwięk patriotyczny, walki o ojczyznę i jej cenę.
Jednak jest to przede wszystkim książka o prawdziwej przyjaźni i honorze. O poświęceniu i miłości.

Ta książka to powrót do lat dzieciństwa.

Klasyka warta przypomnienia. Przeczytałam ponownie po latach, bo akurat syn przerabia w szkole.

Wróciłam do książki po latach, bo syn miał jako lekturę szkolną i bardzo się cieszę, że to zrobiłam.
Może nie jest to mój ulubieniec, ale zdecydowanie teraz mam dużo lepsze zdanie o tej książce niż gdy to ja musiałam ją czytać jako lekturę szkolną.
Oczywiście łzy i moje i mojego syna się polały, bo treściowo książka bardzo wzruszająca i mi tylko nie do końca pasuje styl pisarza.
Moja ocena to takie mocne 7/10