Chłopcy z Placu Broni

2011-10-01
2011-10-01
9788310120410
Tadeusz Olszański
przyjaźń rywalizacja banda uliczna walki śmierć plac zabaw literatura węgierska

Rewelacja

Rewelacja

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie ma to jak książka dla dzieci, która sprawia, że na końcówce płaczesz...

Nie ma to jak książka dla dzieci, która sprawia, że na końcówce płaczesz...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z jednej strony poprawny przekład takich książek jak "Ania z Zielonego Wzgórza" czy właśnie "Chłopców z Placu Broni" ,z drugiej poprawianie klasyków w imię poprawności politycznej. Dziwacznie zaczyna się dziać w literaturze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mieliście okazję czytać Chłopców z Placu Broni? Przyznaję, że ja wcześniej nie sięgnęłam po ten klasyk. Pewnie bym się na to nie zdecydowała gdyby nakładem Wydawnictwa Marginesy nie ukazała się ta powieść w nowym tłumaczeniu i pod nowym, a w zasadzie oryginalnie jej nadanym tytułem Chłopcy z ulicy Pawła. Od kiedy skończyłam czytać historię napisaną przez Ferenca Molnara minęło kilka ładnych dni, a ja nadal jestem pełna refleksji nad jej przesłaniem. Jest ona tak wielowymiarowa i przedstawia tak uniwersalne i ponadczasowe wartości, że w pełni rozumiem skąd wziął się jej fenomen. Zaczyna się całkiem niewinnie. Poznajemy dwie grupki chlopców - miejscem zabaw jednej z nich jest Plac Broni. Zamienia się on w ich wyobraźni w co tylko chcą. Drżą na myśl o utracie swojego azylu. Powodem do obaw jest skradziony sztandar. Zniknął on za sprawą drugiej grupki znajej pod nazwą Czerwone Koszule. Zdaniem Boki - przywódcy chlopców z Placu Broni to jasny sygnał, że Feri Acz i jego podkomendni chcą odbić im Plac Broni. Jak potoczą się losy chlopców i ich ukochanego miejsca zabaw? Przeczytajcie powieść Chłopcy z ulicy Pawła, a wszystkiego się dowiecie. Przy pokazji przeżyjecie ogrom emocji towarzysząc chłopcom w ich zmaganiach. Początkowo byłam bardzo rozczulona, później zrozumiałam, że książka niesie ze sobą głębokie przesłanie, a na koniec totalnie się rozkleiłam. Moim ulubieńcem stał się Nemeczek. Nie mogło być inaczej. Jego dziecięca wiara, odwaga w patrzeniu prawdzie prosto w oczy, ale przede wszystkim oddanie są godne podziwu. Jestem pewna, że wrócę do tej książki i przeczytam ją z moimi dziećmi jak będą starsze. Sama z przyjemnością również wrócę do tej historii.

To powinien przeczytać każdy dresiarz, blokers i patusiarz - tzn mogą uczyć się czytać na tym opowiadaniu. Od tych małych smarkaczy dowiedzieliby się co znaczy "szacunek" i "zasady", które im z mord nie schodzą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ostatnimi czasy popularne staje się ponowne tłumaczenie klasyków literatury, między innymi dziecięcej. „Anne z Zielonych Szczytów” wzbudziła dużo skrajnych emocji. Nic na to nie poradzimy, że w naszej kulturze zdążyliśmy przyzwyczaić się do pewnych konkretnych tytułów, używanych od wielu dekad. Niemniej jednak, uważam też, iż idea poprawnego przekładu również jest słuszna, gdyż dobrze poszerzać wiedzę na taką zgodną z zamysłem oryginalnego autora. Tym samym, przedstawiam „Chłopców z ulicy Pawła”, znanych szerzej jako „Chłopców z Placu Broni”.

Właśnie przy ulicy Pawła, po pesztańskiej stronie węgierskiej stolicy znajduje się wyjątkowe miejsce — Plac, wychowujący chłopców niczym dobra szkoła. Jeden z nich, Janosz Boka, dowodzi grupą zwaną Kitowcami, będącej w konflikcie z Czerwonymi Koszulami, a przyczyną awantury jest Plac, przestrzeń do znakomitej zabawy. Dzieciaki idą między sobą na prawdziwą wojnę! A razem z nimi Nemeczek, niepozorną, dość lekceważoną przez kolegów postać, ale gotową na największe poświęcenia.

Nemeczek, słynny wśród uczniów, zwłaszcza tych, którzy szkołę ukończyli dawno temu. Synonim wzruszenia, zaraz obok Lampo. Byłam ciekawa, czy mimo upływu lat jego los dalej zrobi na mnie tak piorunujące wrażenie, jak niegdyś. Nie zamierzam ukrywać, znowu uroniłam łezkę, zachwycając się złożonym przekazem, ubranym w przystępne wykonanie. A mamy do czynienia z książką uniwersalną, zawierającą w sobie dużo aktualnych prawd. Wyraźnie widać szerszy kontekst dziecięcych przygód, ich dar obserwacji, kiedy naśladują dorosłych, czujących na plecach oddech wojen. To także nauka lojalności, wręcz ostrej, w imię upadających idei.

Autorem przekładu jest Miłosz Waligórski, aczkolwiek muszę zaznaczyć, że na kwestię tytułu wcześniej uwagę zwrócił Wojciech Maziarski, którego tłumaczenia jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Praca Waligórskiego mnie ujęła, ponieważ, jak sądzę, da się powieść przełożyć i pięknie, i wiernie. Bardzo liczę na kolejne wydania innych historii (właśnie sięgnęłam po „Małe kobietki),oczyma wyobraźni już widzę wspaniałą kolekcję. Bo warto wracać do chwil, gdy sami byliśmy dziećmi. Literatura zawsze wydawała mi się jednym, pamiętając o muzyce i fotografii, z najistotniejszych wehikułów czasu. Pora dołączyć nowe refleksje, zaklęte w kartkach papieru (lub w czytniku, idąc z duchem postępu).

Zdjęcie profilowe magdalenka_bookish
Dzień dobry.
Widzieliście nową listę lektur? Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej nadal zobligowani będą do przeczytania „Chłopców z ulicy Pawła" (w starszym tłumaczeniu: "Chłopcy z Placu Broni" autorstwa Ferenca Molnára). Nakładem wydawnictwa @wydawnictwo_marginesy wyszło niedawno nowe tłumaczenie- w przekładzie Miłosza Waligórskiego, ze wstępem Krzysztofa Vargi.

Ukazana historia skupia się na motywach pięknej przyjaźni, wierności, dziecięcym kodeksie moralnym. Fabuła pokazuje bogaty, pełen pomysłów i emocji świat dorastających bohaterów: Janosza Boki, Czonakosza, Gereba, Czele, Weissa… i oczywiście Nemeczka. Dzięki uniwersalnemu przesłaniu i gwałtownym perypetiom książka nie wychodzi z mody. Tu, namacalnie odczujemy czym jest bohaterstwo i tchórzostwo, wierność i zdrada, odwaga, czyli zaangażowanie we wspólną sprawę, zaufanie…
Tu, odnajdziemy naukę, czym jest honor, sprawiedliwość, szacunek… Przeżyjemy trudy, wspólne troski, moment zderzenia ideałów z okropną rzeczywistością…
I raczej ciężko jednoznacznie stwierdzić, o czym przede wszystkim jest powieść Ferenca Molnara. I chyba właśnie ta mieszanka wielu emocji i wartości stanowi o jej jakości.

Zabawa w wojnę pokazała wartości moralne młodych chłopców…
📖
„Szeregowiec stanął na baczność, salutując sztywno. W tej samej chwili pomyślał, jak bardzo smutne jest to, że z powodu wojny odkłada się sprawy honoru. Stłumił jednak gorycz i krzykną po żołniersku:
- Na rozkaz panie dowódco!”
📖
"Tak samo czują się żołnierze na prawdziwej wojnie. Dopóki nie ujrzą wroga, drżą na widok najmniejszego krzaczka, a gdy tylko pierwszy pocisk śmignie im nad uchem, wstępuje w nich odurzająca brawura, dzięki której mogą zapomnieć, że idą na śmierć".

Niby zabawa, a jednak...

Przepiękna, wzruszająca tematyka prowokująca do rozmowy. I to niejednej.

Zdjęcie profilowe magdalenka_bookish
Dzień dobry.

Powyższa lektura to nowe tłumaczenie słynnych Chłopców z Placu Broni z dodatkowym wstępem od Krzysztofa Vargi. Zagłębiamy się zatem w klasykę, która łączy pokolenia i która - mam nadzieję - na nowo trafi do czytelników.

Jeśli wcześniej z jakiegoś powodu nie mieliście okazji poznać tej historii - nowe wydanie będzie idealnym powodem do nadrobienia zaległości. Moim zdaniem to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego czytelnika, ponieważ w piękny, subtelny sposób daje nam do zrozumienia jakie są współczesne wartości, które nie tracą swojego znaczenia mimo upływu lat. Autor wychodzi do nas z podwójnym przesłaniem, zmusza nas do czytania między wierszami i chociaż pisze o losach dzieci bawiących się w wojnę, wcale nie tworzy książki dla młodego czytelnika. Wręcz przeciwnie, w dojrzałych i niepodważalnie wartościowy sposób opowiada o dramacie jaki dotknął nasze społeczeństwo.

Fabuła opowiada o dzieciach, które w peszteńskiej części stolicy Węgier, u zbiegu ulicy Pawła i Marii znalazły swoje miejsce do zabaw. Działkę nazwały Placem i zaczęły budować świat ograniczony tylko ich wyobraźnią. Bawiący się tam chłopcy borykali się z zaskakującymi problemami, byli świadkami zdrad i przejść na linię wroga, musieli stawiać czoła niebezpieczeństwu i budować fortyfikację przed nim, by ich szczęśliwe miejsce wciąż pozostało nienaruszone. Nie spodziewali się jednak, że lojalność żołnierzy w zaskakujący sposób zostanie wystawiona na próbę.

Powróciłam do tej książki po latach i muszę przyznać, że jako dojrzały czytelnik wyciągnęłam z niej jeszcze więcej niż jako dziecko. Kiedyś była to lektura, którą czytałam na potrzeby edukacji, dziś wybrałam ją dla własnej przyjemności i mam wrażenie, że to był strzał w dziesiątkę. Dojrzała, ponadczasowa powieść pełna ukrytych znaczeń i symboli, prowadziła mnie przez meandry ludzkich słabości, które na bazie małych dzieci widoczne były jak na dłoni. Chociaż książka liczy sobie niewiele stron, czytałam ją przez kilka wieczorów, by jak najmocniej wczytać się w treść i zrozumieć wszystko co autor chciał mi podprogowo przekazać. Przyglądałam się każdej postaci z osobna, ponieważ to warunek, by jak najlepiej zrozumieć wszystkich bohaterów i dostrzec w ich osobach tło innych postaci. Rozkładałam zatem na czynniki pierwsze zachowanie, osobowości i podjęte wybory, jednocześnie wraz z chłopcami toczą batalie na śmierć i życie.

"Chłopcy z ulicy Pawła" to piękne wznowienie, które będzie idealnym powodem do tego, by odświeżyć sobie lekturę lub poznać ją od podstaw. To historia ponadczasowa, uniwersalna i przejmująco szczera. Książka, której nikt nigdy nie podrobi. Podczas lektury towarzyszyły mi skrajne emocje a na ostatnich stronach pojawiły się łzy wzruszenia, choć muszę przyznać, że cała treść mocno dała mi do myślenia. Jeśli zatem poszukujecie wyjątkowej historii, która nigdy Was nie opuścić, zawsze już pozostanie w Waszej głowie – polecam. Jestem zdania, że to jedna z tych książek, którą każdy powinien przeczytać w życiu chociaż raz a czytana za każdym razem od nowa uczy nas czegoś wyjątkowego.

Po latach zdecydowałem się przeczytać jeszcze raz i zdecydowanie nie żałuję. Świetna powieść zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chłopięca przygodówka, jedna z lepszych. Jedna z nielicznych, poruszających szkolnych lektur, którą czytało się z zapartym tchem i wczuwało w losy bohaterów.

• Lektury
  • Lektury szkolne