Niewierna córka

Hachette Polska
2012-07-09
2012-07-09
Paweł Rojewski
islam pisane przez życie prawdziwe historie

Bardzo smutna i bolesna historia, ale nie zaskakuje właściwie niczym. Na pewno będzie dobra jeśli ktoś chce zagłębić się w temat.

Bardzo potrzebna książka. Na początku ogrom przemocy i niesprawiedliwości wobec bohaterki niemalże przerasta, jednak warto czytać dalej i obserwować transformację dziewczynki, dziewczyny, a później kobiety.
Autorka miała ogromne szczęście i zdaje sobie z tego sprawę, docenia i wykorzystuje je do walki o lepszą sytuację kobiet-muzułmanek. Choć pamiętać trzeba, że przemoc i nienawiść do kobiet nie ma rasy, religii ani narodowości. Tak samo, jak rasizm, uprzedzenia i ignorancja.
Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte.

+/-?

+/-?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Gdy granice bólu zostaną przekroczone, pozostaje już tylko: zobojętnienie, bądź chęć walki …

Przerażenie i nadzieja!
Te dwa słowa nasuwają mi się jako pierwsze po przeczytaniu „Niewiernej córki”.Losy Hannah Shah nie pozwalają przejść obojętnie nad biografią autorki.Na pewno prędzej czy później „uderzają” w czytelnika niczym dobrze wymierzony cios.Tym ciężej jest żyć ze świadomością,że historia opisana w tej książce to nie żaden „chory wymysł” pisarza, to fakty, które miały miejsce.Co gorsza!Zdarzenia, które dzieją się każdego dnia na naszej planecie…

Cóż mogę napisać?Książka ta pomimo całego okrucieństwa opisywanych w niej wydarzeń – najnormalniej w świecie – wciąga.Nie potrafiłam się jej oprzeć, musiałam wiedzieć co będzie dalej!Żal, współczucie i niedowierzanie w okrucieństwo wymierzone w tą dziewczynę towarzyszyły mi przez cały czas.Moje serce mówiło:dość już!Mój rozum:musisz wiedzieć co było dalej.Trudno jest ocenić „gwiazdkowo”lekturę, która jest „żywym”opisem wydarzeń będących częścią życia autorki.W jaki sposób ocenić coś takiego?”Niewierna córka” a raczej Hannah postawiła szereg niewygodnych pytań, na które jakoś nikt nie kwapi się odpowiedzieć.Wiele się mówi o islamie,mamy tylu „znawców”, którzy codziennie głoszą swoje mądrości we wszelakich stacjach telewizyjnych na całym świecie.Ona, która bestialstwo odczuła na własnej skórze –miała odwagę wiele zmienić, narażając się tym samym na śmierć.Możemy być jej wdzięczni za te świadectwo,zdawać sobie musimy jednak sprawę, że nie wszystkie ofiary mają tyle siły w sobie i możliwości.”Niewierna” niestety porusza, może wzbudzać poczucie winy w czytelniku,na pewno skłania do refleksji.Mocno jej kibicowałam,książka ta była pomostem pomiędzy jej odczuwaniem, a moim przeżywaniem.

Nie bądźmy bierni:
„Nasze życie zaczyna się kończyć, gdy milkniemy na temat spraw, które są ważne"[Martin Luther King]”

Lektura dla wytrzymałych psychicznie.

Przerażenie i nadzieja!

Ciężko mi ubrać w słowa swoje odczucia. Po przeczytaniu tej książki czuję ogromną wściekłość, z drugiej strony zaś - niesamowity podziw. Nie potrafię pojąć, dlaczego takie tragedie mogą dziać się w cywilizowanym świecie. Brzydzi mnie to, jakim potworem może być człowiek. Jaką bestią trzeba być, żeby gwałcić swoje dziecko? Jakie monstrum trzeba posiadać w sobie, żeby tak krzywdzić kilku letnią dziewczynkę? Nie potrafię pojąć takiej skali obrzydliwej przemocy. Chcę mi się wymiotować na samą myśl o tym, że ojciec gwałcił i bił swoją córkę, kazał się jej dotykać i odczuwał satysfakcję z tego powodu. To jest tak niesamowicie chore i złe na każdej płaszczyźnie, że ciężko mi teraz wypowiadać się że spokojem.
Niemniej, cieszę się, że los na drodze autorki postawił takie wspaniałe osoby. Raduję się, że dane jej było w końcu zaznać szczęścia, ciepła i prawdziwej miłości. I jeśli jej działania, opisane w książce, są prawdą - podziwiam ją za hart ducha, wolę walki, chęć życia i samozaparcie. Taka postawa ma szansę coś zmienić, wpłynąć (chociażby minimalnie) na ten brutalny i podły świat.

Piękna opowieść o kobiecie, a wcześniej - dziewczynce, którą wyróżniała wprost niezwykła siła charakteru. No bo jak inaczej wyjaśnić fakt, że mimo mieszkania z ojcem - tyranem i gwałcicielem w fanatycznie "wierzącej" muzułmańskiej rodzinie Hannah wyrosła na pewną siebie kobietę?

Książka obnaża okrucieństwo fanatycznych wyznawców islamu,ich brak jakiejkolwiek chęci zasymilowania się ze społeczeństwem,w którym mieszkają i które zapewnia im dach nad głową, wyżywienie.

Kolejny dowód na to, jak silne potrafią być kobiety.

Polecam :)

Polecam :)

Treść tej książki wstrząsnęła mną do głębi..
Tę książkę trzeba znać.. Zapewniam- przeczytasz i nie zapomnisz.

Treść tej książki wstrząsnęła mną do głębi..
Tę książkę trzeba znać.. Zapewniam- przeczytasz i nie zapomnisz.

Ksiazka wciagajaca, momentami brutalna - wyraz tego, iż jest to prawdziwa historia. Ukazuje nam prawde o religii muzulmanskiej i o jej wiernych... pokazuje to już niejedna pozycja jaka jest prawda.
Polecam!

Polecam!