Wędrówka przez sen

Okładka książki Wędrówka przez sen
Josephine Angelini Wydawnictwo: Amber Cykl: Spętani przez bogów (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Spętani przez bogów (tom 2)
Dreamless
Amber
2012-01-01
2012-01-01
Data 1. wydania:
2012-05-29
Julia Wolin
mitologia bogowie antyk starożytna grecja miłość niebezpieczeństwo wybór decyzja poświęcenie spętani przez bogów

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Druga część cyklu "Spętani przez bogów" jest całkowicie zdominowana przez Helenę. Reszta bohaterów została zepchnięta na drugi plan i stanowi tło dla wyczynów półboginki. A jej zadaniem jest odnaleźć Erynie i nakłonić je, aby przestały podburzać boskich potomków do wzajemnego zabijania się.
Moim zdaniem, książka jest bardzo udanym połączeniem fantastyki z wątkami mitologicznymi. Wszystko tu pięknie się przenika i dopełnia. Jedyny zarzut, to ten, że można było "bardziej" wciągnąć do akcji pozostałych bohaterów - bądź co bądź naprawdę ciekawych.

Moim zdaniem, książka jest bardzo udanym połączeniem fantastyki z wątkami...

"Wędrówkę przez sen" na pewno uważam za słabszą od jej poprzedniczki. Mimo że "Spętanym przez bogów" daleko było do ideału, bawiłam się z nimi na tyle dobrze, by bez szczególnych obiekcji sięgnąć po następną część.

I tu pojawia się problem. Kontynuacja mnie zmęczyła. Brakowało mi humoru, który poprzednio parę razy mnie rozbawił (Jazon dźgający Helenę widelcem) i rozluźnił atmosferę, brakowało rozwinięcia drugoplanowych bohaterów, których zdążyłam polubić, a którzy tutaj tworzą tylko niezbędne tło, a niczym niesygnalizowane zmiany narracji, przeskoki w czasie i przestrzeni, wybijały mnie z nurtu opowieści. Autorka wpadła w ponury, patetyczny nastrój - co niektórzy uznają za zrozumiałe, bo głowna bohaterka przeżywa trudne chwile, ale ja niestety zamiast wczuć się w historię, po prostu się nudziłam.

Skoro już poruszyłam temat Heleny, powiem krótko, że jestem zawiedziona. Irracjonalne zachowania dziewczyny, które tłumaczy się jako heroiczne, często są zwyczajnie głupie. Mimo że dopiero niedawno odkryła prawdę o świecie, do którego należy, nie słucha bardziej doświadczonych osób, ignoruje rady czy wskazówki, nakazy i zakazy, przekonana o własnej nieomylności (chociaż nadal nie orientuje się w mitologii). I nie mówię o uporze czy bronieniu własnych wartości, a o bezsensownym ryzyku, które podejmuje, ponieważ nie bierze pod uwagę zdania innych. To, że okazała się ważną postacią o niecodziennych umiejętnościach, nie oznacza, że, kolokwialnie mówiąc, "pozjadała wszystkie rozumy". Nie pomoga też idealizowanie jej przez innych bohaterów. Szkoda, bo dziewczyna miała potencjał.

Nie mam nic do zarzucenia Lucasowi, bo, jakkolwiek pokręcone, jego zachowania są umotywowane. Oriona nawet polubiłam, chociaż możemy poznać go tylko w towarzystwie Heleny, często jej oczami, więc jeszcze zobaczymy, jaką postacią się okaże. W taki sposób przechodzimy do pewnej relacji, o której nie sposób nie wspomnieć, podsumowując tę książkę.

Przyznaję, że czytając opis, który zapowiada trójkąt miłosny, mój entuzjazm trochę osłabł, ale bez przesady, nie nastawiałam się negatywnie, bo przecież wiele zależy od tego w jaki sposób taka relacja zostanie skonstruowana i przedstawiona czytelnikowi. Jednak tutaj coś nie wyszło. Moim zdaniem bez przeszkód można byłoby zrezygnować z romantycznych uczuć Heleny do Oriona, nie zmieniając przy tym fabuły (kto czytał ten wie). O ile się nie mylę, ludzi łączą różne więzi, istnieją różne rodzaje miłości, a wstrząsające doświadczenia, takie jak wspólna wędrówka przez krainę umarłych, na pewno niewyobrażalnie zbliżają, co nie oznacza, że bohaterowie od razu muszą się w sobie zakochiwać. Rozumiem, że dziewczyna potrzebowała przyjaciela, który by ją wsparł i zrozmiał w trudnym okresie, szczególnie, że czuła się osamotniona, ale sposób, w jaki ukazała to autorka, sprawił, że Heleną bardzo straciła w moich oczach. To nie tak, że przyczepiłam się do trójkąta, nie cierpię Oriona, a Helena powinna być z Lucasem i już - zupełnie nie o to chodzi. Po prostu uważam, że platoniczne relacje mogą być równie silne jak te, w których pojawia się pożądanie. Nie trzeba było tworzyć opery mydłanej z płynu do prania.

Jest też coś, co jak kamyk w bucie uwierało mnie od początku tego tomu - wątek zakazanej miłości Lucasa i Heleny. I nie mam na myśli samego w sobie motywu kazirodztwa, ale interesujący brak spójności. Przez całą książkę ciekawiło mnie (i nadal ciekawi), czemu żadnego z naszych niezwykle inteligentnych bohaterów nie zastanowiło, w jaki sposób facet, który dziewiętnaście lat temu zmarł nagłą śmiercią, został biologicznym ojcem siedemnastolatki. Dlaczego nikt nie przeanalizował powszechnie dostępnych informacji?

Kocham grecką mitologię, z chęcią sięgam po inspirowane nią utwory i z pewnością sprawdzę, co się wydarzy w następnym tomie, jednak mimo niewielkich oczekiwań "Wędrówka przez sen" bardzo mnie rozczarowała.

Rany, jaka to głupia książka.
Nie rozumiem tego hype'u wokół niej. Bestseller?!
Przeczytam trzeci tom i będę zadowolona, że nie ma następnego.

Helena po prostu irytuje. Kocha dwóch chłopaków?!?
To jakaś żenada. Może nastolatki to rozumieją, może rzeczywiście jestem za stara na takie książki.

I jeszcze coś - czarnoskóra Persefona?! WTF..

Rany, jaka to głupia książka.
Nie rozumiem tego hype'u wokół niej. Bestseller?!
Przeczytam trzeci tom i będę zadowolona, że nie ma następnego.

Helena po prostu irytuje. Kocha dwóch chłopaków?!?

I jeszcze coś - czarnoskóra Persefona?! WTF..

Zarzekałem się, że nie przeczytam kolejnego tomu i... poległem. Ciekawość wygrała.

Gdyby nie ta ciekawość, co będzie dalej, jak się to skończy... nie przebrnąłbym przez ten tom. Owszem, akcja była ciekawa, ale momentami tak irytująca, że miałem ochotę przestać czytać. W zasadzie przez pierwszą połowę książki, Helena błąka się bez celu, a wszystkie otaczające ją postaci zdają się magicznie ślepe na to, co się z nią dzieje. Od połowy jest już lepiej, a po dwóch trzecich akcja nabiera tempa i sensu. Szkoda, że tak późno.

Reasumując - warto przemęczyć się przez pierwszą połowę, a ostatnie rozdziały nagradzają wysiłek ;-)

Na półkach: , , , , ,

Helen uwiodła mnie tym, jak potrafi być silna, wędrując przez Hades by szukać furii, znakomicie opisane, a moment kiedy każdy zaczyna mieć do niej pretensje, otwiera nóż w kieszeni. Masz chęć wejść do środka książki i wszystkich wyszczelać po buzi. Josephine ma świetne pióro, a ja dałam się uwieść. Gorąco polecam.

troche denerwuje mnie ten milosny trojkat :(

troche denerwuje mnie ten milosny trojkat :(

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Wędrówka przez sen" to świetna kontynuacja "Spętanych przez Bogów", paranormalnego romansu z mocnym wątkiem mitologicznym. Zabierając się za nią bałam się, że może ulec klątwie drugiego tomu (czyli okaże się gorsza od pierwszego), na szczęście dalsze losy Heleny Hamilton, Sukcesorki Afrodyty, złamały ją. Nadal mamy tu wartką akcję i jej niespodziewane zwroty, dobry humor i emocje, ale w porównaniu do "Spętanych przez Bogów" była troszkę spokojniejsza. Wprowadzenie Oriona do fabuły nie do końca mi przypadło, bowiem z zakończeniem pierwszego tomu było do przewidzenia, że Helena nie ulegnie jego urokowi, jego cel był mglisty, nie wiedziałam po jakie licho autorka postanowiła go tu umieścić. Na szczęście trzecia część przychodzi tutaj z duuużą pomocą, i nic więcej już nie powiem. :) Polecam!

Wędrówka przez sen, a raczej wędrówka przez książkę która okazała się być ciekawsza od pierwszego tomu i która ekscytuje na samą myśl o otworzeniu kolejnej części. Nie był to może wybitny majstersztyk który wbijał w fotel ale bardzo przyjemna lektura którą będę bardzo dobrze wspominać.

Pierwszy tom był o wiele bardziej ekscytujący. Tu wszyscy są do bólu przewidywalni, schematy powtarzają się jak w każdej tego typu powieści.

Cudowna książka

Cudowna książka