Strąceni

miłość strach sny sekret

Oficjalne recenzje i

Piękna i Bestia?

162 0 38

Książka jest mdła. Przeczytałam wiele tego typu opowieści i zbytnio się niczym od nich nie różni. Według mnie było tam za dużo tej miłości, chociaż może taki był zamysł autorki. Wkurza mnie to wielkie poświęcenie głównej bohaterki, która zakochała się w chłopaku "od pierwszego wejrzenia". Takie coś jest przereklamowane 😜

Do sięgnięcia po książkę zachęciła mnie piękna okładka. Jest naprawdę cudna i taka romantyczna.

"Straceni "to historia Thei. Jej matka zmarła przy porodzie ,i od zawsze wychowywal ja ojciec który narzucal jej wiele surowych zasad i oczekiwał żeby, była we wszystkim idealna. Ona jednak czuje się samotna i ,ze ojciec obwinia ja za śmierć matki .Życie dziewczyny zmienia się gdy na jej podwórku spada i spala się płonący chłopak. W dziwnych snach Theia przenosi się do mrocznej krainy pełnej szkieletów . Spotyka w nich tajemniczego i najpiękniejszego chłopaka jakiego w życiu widziała. Jest uwodzicielski, czuły i niebezpieczny. Oczywiście zakochuje się w nim. W szkole pojawa się piękny ukochany ze snów dziewczyny jednak Haden traktuje ją kompletnie obojętnie. Jaki skrywa sekret chłopak? I który Haden jest prawdziwy ten z jawy czy ze snów?

Książka jest naprawdę cudna jednak niestety trochę schematyczna . Jak to bywa główna bohaterka jest piękna, nieśmiała, nieświadoma własnej urody i utalentowana. Bohaterowie poznają się w szkole. Haden oczywiście jest ideałem -piękny, seksowny ,uwodzicielski i chce za wszelką cenę chronić Theie, nawet rezygnując z niej mimo, że najbardziej jej pragnie.

Ogólnie książka mnie zauroczyla. Jest magiczna, seksowną, romantyczna i ma ciekawy wątek fantasy. Haden jest boski ,zauroczyl mnie podobnie jak nasza główna bohaterkę. Najbardziej podobał mi się cudny wątek miłosny, czerpanie z mitologii która uwielbiam, i oryginalne był to kim okazał się być Haden . Jednak książka niestety nie jest do końca oryginalna. Główną bohaterka to typowa piękna, nieśmiała i niewinna dziewica, jak w każdym niemal parnormal romance. Książka przypomina mi kilka innych paranormal romance "Zmierzch "Stephanie Meyer, "Spetanych przez bogów "Josephine Angelini i "Porzuconych "Meg Cabot.
Mimo wszystko pokochałam historie Hadena i Theii. Ich słodka miłości i zmysłowy mroczny klimat książki mnie uwiodly. W dodatku troszkę książka kojarzy mi się, z "Piękną i bestia " .
Myślę że, nastoletnie czytelniczki zwłaszcza totalnie będą nią oczarowane;

"Strąceni "jest historia opowiadającą o Theii, dziewczynie której matka umarła przy porodzie . Dziewczynę wychowuje ojciec, który narzuca jej masę surowych zasad , karze unikać nawet najmniejszego ryzyka i chce aby we wszystkim była idealna . Dziewczyna czuje ze, ojciec obwinia ją o śmierć matki i czuje się samotna. Życie dziewczyny zmienia się gdy pewnego dnia na jej podwórku, spada i spala się płonący chłopak. Theie zaczynają nawiedząc dziwne sny . W których znajduje się w innym miejscu, pełnym dziwnie martwych, a zarazem żywych szkieletów. Jednak jest w nich on. Tajemniczy, uwodzicielski, czuły a zarazem niebezpieczny i najpiękniejszy chłopak jakiego widziała. Dziewczyna oczywiście się w nim zakochuje. Jednak kiedy zjawia się w jej szkole, piękny chłopak ze snów, Haden traktuje ją kompletnie obojętnie. Jaki skrywa sekret i który Haden jest prawdziwy ten ze snów czy szkolnej rzeczywistości?

Cóż zacznijmy od tego że, okładka książki jest cudna. Świetnie pasuje do treści. Ogólnie fajna książka, choć trochę schematyczna. Główna bohaterka Theia jest
pochodząca z bogatej Angielskiej rodziny , blondynka. Jest oczywiście bardzo piękna, ale jest nieśmiała i nieświadoma swojej urody. W dodatku jest utalentowana i pięknie gra na skrzypcach. Hayden oczywiście jest ideałem. Jest seksowny, piękny, uwodzicielski, tajemniczy i kocha główna bohaterkę bezgranicznie, ale dla jej dobra chce ja chronić przed samym sobą. Ogólnie książka mnie zauroczyla i polubiłam głównych bohaterów. Haden totalnie mnie zauroczyl, jest boski . Nawet wątki poboczne są interesujące, jam wątek Gabbe i Donny .
I chociaż urzekł mnie wątek miłości Hayden a i Theii i oryginalne jest to kim okazałal się być Haden i podobało mi się czerpanie z mitologii. To książka nie jest oryginalna. Przypominała mi kilka innych paranormal romance: "Spetanych przez bogów ","Zmierzch " i "Porzuconych " . Główną bohaterką podobnie jak Helena i Bella jest piękna, nieśmiała , nieświadoma własnej urody i niewinna. Nigdy się nie całowała i jest dziewica. W dodatku była ciemna blondynka, wiec ma pośredni kolor włosów obu postaci. Theia również jest samotna. Podobnie jak Helena Theii podczas snu podróżuje po innej krainie. Hayden podobnie jak Lucas czy Edward od razu zakochuje się w ukochanej, ale odpycha ja żeby ją chronić. W dodatku jest nieziemsko przystojny i jest chodzącym ideałem, z mroczna tajemnica. Haden nazywa Theie jagniatkiem, a w słynnym czytacie ze "Zmierzchu "Edward porównuje Belle do jagniatka . Z kolei "Porzuconych" jeszcze nie czytałam, ale po opisie tez tam mamy świat podziemi i główny bohater jest władca podziemi, a Haden następca i synem Władczyni. Nie jest wiec to jakiś mega oryginalny pomysł na książkę, ale przy tego typu tematyce, nie da się uniknąć schematu. Ja osobiście lubię czytać takie historie fantasy i jak główni bohaterowie zakochują się w sobie i pokonują przeszkody i wrogów, a potem są razem do konca szczęśliwi. Ja dałam się porwac historii Theii i Hadena i urzekła mnie swoim zmysłowym i mrocznym klimatem i słodką miłością. Ale myślę ze, książka bardziej dla nastolatek, na pewno będą nią zachwycone. Albo dla największych fanek gatunku, jak ja . Osoba które będą od niej za dużo wymagać, może nie przypaść do gustu, że względu na podobieństwo do innych książek z tematyki. Ja jestem nią zachwycona i będę chciała na pewno do niej wrócić.

Odrobina tajemniczości, spora ilość mroku oraz duża dawka płonącego romansu... o to przepis na ,,Strąconych”, w których to nie po raz pierwszy odnajdujemy klasyczny motyw zakazanej miłości, tym razem w nie co innej odsłonie.

Uczucie, które należy odepchnąć i miłość, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie spełniona... - brzmi zwyczajnie? Nudno? Banalnie? Być może w samym konspekcie rzeczywiście dopatrujemy się wielu z tych popularnych już przed laty, lecz mimo wszystko w powieści nie wydają się zbyt męczące. Nie dla mnie. Ponieważ przede wszystkim muszę zaznaczyć, że autorka doskonale zna się na rzeczy.
Perfekcyjnie, zdanie po zdaniu, słowo po słowie, potrafi oddać narastające napięcie oraz gęstniejącą atmosferę, przez co treść pochłaniana jest jak powietrze. Zupełnie szczerze - chyba jeszcze nigdy do tej pory żadne romansidło nie zaabsorbowało mnie w takim stopniu.
Ale dość już tym ,,ochom” i ,,achom”, bo choć książka zachwyca, to również posiada niewielkie niedociągnięcia, do których pragnę się odwołać.
Przede wszystkim zdecydowanie nie jest to lektura dla każdego - dopatrywanie się w niej głębszej treści prawdopodobnie mija się z celem, a w samej fabule znajduje się pewne grono drobnych nieścisłości. Osobiście odniosłam wręcz wrażenie, że autorka wymyśliła grę, ale w jej trakcie zaczęła zmieniać zasady - to tu to tam nagle dopowiadając coś, całkowicie niwelując świat przedstawiony uprzednio, bądź po prostu pozostawiając czytelnika z mętlikiem w głowie.
Są także drobne wady, które jednak być może nie wszystkich kolą w oczy w równym stopniu, co mnie. Bo choć pisarka zdecydowanie jest mistrzynią w budowaniu poczucia romantyczności, to mam wrażenie, że miejscami nie co z tym przesadziła. Z pewnością nie każdemu jednak będzie w równym stopniu przeszkadzać owe ,,przesłodzenie”, gdyż tylko tak to potrafię określić. Spotkamy się bowiem ze scenami, w których po usunięciu jednej linijki całość prezentowałaby się o wiele lepiej. ,,Spojrzał w niebo, a chmury układały się w kształt serc...” - C co proszę?? - Uczuciowość chwili to jedno, ale proszę, nie mieszajmy w to biednych, watowych obłoczków...
Mam nadzieję, że każdy zrozumiał mój przekaz z owym ,,słodzeniem” - nie dla wszystkich jest to jednak minus, choć moim zdaniem obyłoby się bez zbędnych przesad.

Jednak jak być może ktoś spostrzegł - mimo wszystko postawiłam książce nie tylko dziewięcio gwiazdkową ocenę, lecz też przypięłam do półki z arcydziełami... a to dlatego, że mimo tych nieperfekcyjnych szczegółów, Gwen Hayes zdecydowanie wszystko nadrabia mistrzowską atmosferą, w którą bez trudu wciąga czytelnika. Polecam tę książkę, choć nie każdemu - będzie jednak idealną lekturą dla fanów gatunku, odrobiny mrocznej magii, a także świetną przyjaciółką pań w długie, deszczowe wieczory.

Dobra, ale mogłaby być lepsza. Theia jak dla mnie zbyt szybko stwierdza, że kocha nad życie nowo poznanego Hadena, on kocha ją już od jakiegoś czasu ale odtrąca ją by jej nie skrzywdzić. Ona - szara myszka z muzycznym talentem, on - boski półdemon, półczłowiek, syn władczyni Podziemia. Pomagają im: przyjaciółki Donna i Amelia (z których jedna okazuje się mieć smykałkę do voodoo i magii), oraz dwudziestoletni Varnie, chłopak parający się czytaniem z rąk i wróżeniem z tarota.

Miałam ochotę na młodzieżowe romansidło z fantastyką w tle. Dokładnie to tutaj dostałam. Główna bohaterka zakochuje się w nieodpowiednim chłopaku i zaczyna się inaczej zachowywać, zdobywa nowych znajomych, buntuje się przeciwko ojcu. Wszystko bardzo przewidywalne, ale miła i słodka historyjka, bardzo szybko się czyta. Chętnie przeczytam kolejną część.

02/22/97

02/22/97

Książka Strąceni to mój osobisty sukces czytelniczy. Jednego dnia postanowiłam, że ją przeczytam i żadne powinności mnie nie odciągnął, a że poprzedniego dnia rozładował mi się telefon, którego nie naładowałam, okoliczności były idealne. Już zapomniałam co to znaczy mieć czas w pełni dla siebie, kiedy nikt nie zawraca Ci głowy. To był dopiero udany odpoczynek. ☕

Nie będzie to niespodzianką jeśli powiem, że jako mistrz drugich tomów, wygrzebałam na wyprzedaży tom drugi Strąconych i po raz kolejny oczy mi wyszły z orbit, kiedy uświadomiłam sobie swój fatalny błąd. Ale być może dobrze się stało, bo pewnie w innym przypadku ta seria nie trafiłaby w moje ręce.

Na szczęście udało mi się dokupić tom pierwszy, który ma jeszcze bardziej zachwycającą okładkę niż drugi, podejrzewam, że wszystko przez te czarne róże.

Po pierwsze zacznę od tego iż, w moim odczuciu książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza jest historią o pierwszy raz zakochanej nastolatce w chłopaku nie z tego świata. Skąd my to znamy? Pierwsza część byłaby wręcz banalna, gdyby nie dziwaczne spotkania w świecie snu, który miesza się z jawą i groteskowe opisy, które mnie najbardziej chwyciły za serce. Jednak po kilkudziesięciu stronach czytelnik czeka nie wiadomo na co. Główny bohater zwodzi główną bohaterkę, czyli jednocześnie ją uwodzi po czym odpycha, co zaczyna być irytujące i masz ochotę tę oto bohaterkę walnąć w łeb, żeby się obudziła ale tak na poważnie, bo w tym czasie nie wyjaśnia się kim on jest. Jednak fabuła w końcu się zagęszcza i następuje jazda bez trzymanki czyli część druga. Zejście do Podziemi, czyli królestwa demonów. Tu ze względu na makabrycznie stworzony świat zaczyna się robić naprawdę ciekawie i dramatycznie.

Na początku wątki ze świata paranormalnego są bardzo dziwne i człowiek zachodzi w głowę jak autorka zamierza sprawić, żeby wszystko się kleiło ale ostatecznie jakimś cudem się to udaje. mnie nie pytajcie wciąż nie wiem jak to zrobiła.

Teraz przejdźmy do małych potknięć. Dwa zarzuty jakie mam do autorki to takie, że po pierwsze ja skończyłabym książkę kilkanaście stron wcześniej, żeby wprowadzić czytelnika w stan permanentnego wkurzenia i przeżywania, że nie ma drugiego tomu. A po drugie chciałabym aby zależności między światem rzeczywistym a paranormalnym zostały bardziej uściślone, gdyż autorka nie wiem czy zamierzenie czy nie ale wykreowany przez siebie świat demonów wrzuciła do jednego kotła z powszechną wiarą w ezoterykę przez co czytelnik musi z góry założyć, że wszystkie mity i magia są prawdą. Osobiście mnie to rozczarowało. Przywoływanie demona z zaświatów w tym wypadku jest jak najbardziej na miejscu ale seanse spirytystyczne w najbardziej klasycznym wydaniu kiedy nie omawia się funkcjonowania, żadnego innego świata niż diabelski jest trochę pójściem na łatwiznę.

Lekturę ogólnie uznaję za wciągającą a wady, o których wspomniałam, w całości wypadają jako niedociągnięcia, które należy potraktować z przymrużeniem oka. Z chęcią sięgnę po kolejny tom, w którym to mam nadzieję autorka rozwieje moje wątpliwości co do świata przedstawionego.

Nie będzie...

Kocham książki z motywem demonów itp. może dlatego miałam większe oczekiwania co do tej książki. Według mnie Theia jak zbyt szybko stwierdza, że kocha  nowo poznanego Hadena. Znają sie chwile a ona już wie, że to ten jedyny, gdyby książka miała więcej stron można by to fajnie rozwinąć, bo pomysł sam w sobie nie jest zły. Ale mam wrażenie , że autorce było ciężko obrać w słowa swoje dobre pomysły. Uważam, że nie jest to opowieść dla starszych czytelników, raczej dla nastolatek które kochają "Pamietniki Wampirów " . Bohaterzy? Raczej nudni i płytcy. Spoko jest inna koncepcja fantastyki, ale psuje ją wręcz tępa bohaterka. Raczej nie sięgnę po drugą część.

Jedna z wielu przeciętnych młodzieżówek. Wystawiam opinię po 2 miesiącach i nawet nie pamiętam o czym była książka.