Deyna, Legia i tamte czasy

Marginesy
biografia, autobiografia, pamiętnik
2012-01-01
deyna piłka nożna Polska Szczepłek

Nigdy nie byłem fanem Legii ani Deyny. Długo nie mogłem zapomnieć mu niestrzelonego karnego w meczu z Argentyną. Lubię jednak styl pisania Pana Szczepłka. I nie zawiodłem się. Warto po nią sięgnąć i wrócić do najpiękniejszych lat naszej pilki, kiedy srebro olimpijskie wydawało się porażką.

Autor dobrze znał Deynę, można nawet powiedzieć, że się przyjaźnili. Nic zatem dziwnego, że książka zawiera naprawdę mnóstwo ciekawych informacji i unikatowych zdjęć. Osobną kwestią jest strona graficzna książki - jedna z najlepszych, jeśli chodzi o książki piłkarskie. Brawa dla pana Bogdana Kuca.
Piękne fotografie wielu pamiątek w umiejętny sposób wkomponowane w tekst...

Trochę ta książka nudnawa, postać wybitna, autor bliski przyjaciel, lecz czegoś tu zabrakło.

Zaskakująca książka. Relacja przyjaciela, który jednak patrzy na wszystko z perspektywy czasu i z dystansem. Nie jest to laurka o Deynie, ale autor darzy go duża sympatią i popiera to prawdziwymi argumentami. Szczepłek do tego sam podchodzi z pokorą do wszelkiej krytyki swojego ulubieńca, bardzo pozytywna lektura.

Nieźle napisany portret wspaniałego piłkarza. Niestety, nie jest to krytyczna biografia, a pisana na kolanach hagiografia.

Najbardziej dłużyły się i męczyły rozdziały, gdzie były opisy poszczególnych zawodników.Sporo można się dowiedzieć ale też sporo już o nim wiedziałem.Jak mówi autor : "Deyna, wolał grać, a nie mówić i pisać"

Książka ciekawe, aczkolwiek autor nie chciał ukazać prawdziwej (poza piłką nożną) historii życia Pana Deyny.

Niewiele jest książek które są tak dobrymi opisami historii sportowców. Autor znał osobiście Kazimierza. Do tego jest prawdziwym pasjonatem co widać na każdej stronie. Nie tylko idealnie odzwierciedla czytelnikowi jak wyglądały tamte czasy i realia piłkarskie, ale również jako kibic pozwala nam emocjonować się każdym opisanym meczem, każdym golem najlepszego Polskiego...

Przeczytałam w życiu biografie dwóch piłkarzy, Zidane'a i Deyny. Ta Zizou to nawet nie pamiętam, czy miała na okładce autora, raczej był to wyrób książkopodobny. Ale Zidane'a wielbię, więc przeczytałam. Wspominam go zresztą nie bez przyczyny. "Deyna" kończy się zdaniem "Tylko jeden współczesny piłkarz przypomina mi go ruchami, zwodami, umiejętnością przewidywania sytuacji,...

Zdecydowanie bardziej trafiła do mnie biografia napisana przez Wiktora Bołbę. Pozycja S.Szczepłka jest po prostu poprawną biografią przedstawiającą kolejne fakty z życia Deyny.

• Sport
  • Piłka nożna