Karol Beyer 1818–1877

Okładka książki Karol Beyer 1818–1877
Danuta Jackiewicz Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią Seria: Fotografowie Warszawy albumy
albumy
Fotografowie Warszawy
Dom Spotkań z Historią
2012-01-01
2012-01-01
9788362020454
Warszawa album fotografie varsaviana

Patronaty LC

Okładka książki Muzeum Narodowe w Warszawie Grażyna Bastek, Ryszard Bobrow, Elżbieta Charazińska, Iwona Danielewicz, Witold Dobrowolski, Dorota Folga-Januszewska, Danuta Jackiewicz, Joanna Kilian, Małgorzata Kochanowska-Reiche, Ewa Micke-Broniarek, Bożena Mierzejewska, Katarzyna Nowakowska-Sito, Monika Ochnio, Joanna Popkowska, Andrzej Reiche, Aleksandra Sulikowska, Joanna Tomicka, Janina Wiercińska, Anna Żakiewicz, Krzysztof Załęski (historyk sztuki), Antoni Ziemba
Ocena 6,0
Muzeum Narodow... Grażyna Bastek, Rys...
Okładka książki W Obiektywie Wroga. Niemieccy Fotoreporterzy w Okupowanej Warszawie 1939-1945 Danuta Jackiewicz, Cezary Eugeniusz Król, praca zbiorowa
Ocena 7,7
W Obiektywie W... Danuta Jackiewicz, ...

Mogą Ciebie zainteresować

Album wartościowy dla osób interesujących się historią Warszawy, posiadający dużą pulę XIX-wiecznych zdjęć wyśmienicie pokazujących ówczesny wygląd miasta, do tego oferujący obszerny, przystępnie napisany biogram Beyera. Szkoda tylko, że z całą jaskrawością wychodzi w przypadku tego tomu zbyt sztywny gorset narzucony wydawanym w serii tytułom.

Z jednej strony prawdopodobnie z góry określono liczbę stron, jakiej książka nie może przekroczyć, z drugiej zaś uparto się przy powiększaniu niektórych ilustracji. W efekcie dobór zdjęć jest rozczarowujący. Ze słynnej serii widoków z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego na placu Małachowskiego w książce znalazły się ledwie dwa z bodaj siedmiu. Z serii wykonanej podczas budowy mostu Kierbedzia - też dwa, ale z około dwudziestu. Za to znalazła się tu garść zdjęć osób anonimowych, oraz powiększenia - chyba nawet nie dwukrotne - fragmentów niektórych fotografii, zupełnie w tej sytuacji bezsensowne.

Książka jest więc bardzo fajną pozycją dla popatrywania co jakiś czas na dawne miasto i żyjących wtedy ludzi, ale to raczej swego rodzaju przystawka. Bo w zbiorach samego Muzeum Narodowego przechowywanych jest blisko tysiąc fotografii Beyera! Po cichu liczę, że może ktoś kiedyś jednak wpadnie na pomysł, żeby wydać choć komplet widoków Warszawy, wykonanych w jego atelier...

Z jednej strony...

Dodaj cytat z książki Karol Beyer 1818–1877