Brzemię chwały

2012-01-01
2012-01-01
9788386941988
Dariusz Bakalarz, Jan Muranty

Świetne porównania! Np: "Opowiedzmy bajkę. Wyobraźmy sobie, że pewna kobieta zostaje wtrącona do lochu i tam rodzi oraz wychowuje syna. Chłopiec dorasta, widząc wokół siebie tylko mury lochu, słomę na podłodze i niewielki skrawek nieba za okratowanym okienkiem, umieszczonym zbyt wysoko, aby zobaczyć przez nie cokolwiek innego...." ciąg dalszy tutaj:

...

Kolejny Lewis na poziomie ... Lewisa :D
Każdy jeden wykład czy esej daje do myślenia i prowadzi za rączkę przez trudne tematy i ciekawe światy - ludzkiej moralności i religii.
Chyba tylko jedno było tak zawiłe, że stwierdziłem, że jestem za głupi XD
Pewno jeszcze kiedyś wrócę :)

Kolejny Lewis na poziomie ... Lewisa :D
Chyba tylko jedno było tak zawiłe, że stwierdziłem, że jestem za głupi XD
Pewno jeszcze kiedyś wrócę :)

Treści w książce są różnorodne tematycznie więc myślę, że każdy w niej znajdzie coś dla siebie (mnie najbardziej poruszyły rozdziały: "Brzemię chwały" oraz "O przebaczeniu" ponieważ odnoszą się one stricte do relacji Bóg-Człowiek, reszta rozdziałów jest bardziej teoretyczno-etyczna).
Lewis świadomie się postawił tutaj w roli moralisty, który chce przekonać odbiorców do swoich radykalnych poglądów (np. o tym że nie można być pacyfistą).
Myślę, że od czasu napisania tych treści stał się bardziej wyrozumiały dla ludzi posiadających inne poglądy niż on. Lektura o tyle ciekawa, że można przy niej skonfrontować swoje myślenie z jego (bardzo trafnymi, rzetelnie przedstawionymi spostrzeżeniami) i odkryć z czym się zgadzamy a co odrzucamy.

Brzemię chwały to zbiór esejów autora Narni. Myślę, że jest to najlepszy zbiór krótkich wykładów, które dotykają spraw najważniejszych. Mowa o człowieku i jego godności. Niezrównany styl i klarowna argumentacja gwarantuje prawdziwą przyjemność czytania. W naszej rzeczywistości, kiedy wszystko stoi na głowie a zwierzęta mają niekiedy więcej praw niż ludzie, warto wrócić do korzeni i przypomnieć sobie kim jest człowiek i dlaczego nie ma w przyrodzie nic, co dorównuje mu godnością. Gorąco polecam wszystkim zatroskanym i zgnębionym na duchu. Pokrzepia!

Kolejna doskonała pozycja C.S. Lewisa. Książka pełna przenikliwej mądrości, która została podana w przystępnej formie. Jest to moja druga ulubiona książka Lewisa, zaraz po "listach starego diabła do młodego". Gorąco polecam ;)

1984

Kolejny dowód na to, że wiedza i wiara nie tylko nie wykluczają się, ale jedna prowadzi do drugiej.
Bardzo lubię język Lewisa, jego trafne uwagi i jasną dedukcję oraz ogromną wiedzą.

Nie była to łatwa lektura, ale na pewno wartościowa. Są to spisane kazania, a więc, siłą rzeczy, trochę za dużo tu rozpraszających wtrąceń. Jednak nie umniejsza to mądrości rozważań, którymi dzieli się z nami C. S. Lewis.

Pomimo tego, że przeczytałem książkę jakiś czas temu, jej rozdziały odtwarzają mi się cały czas w głowie ze względu na nieocenioną wartość i mądrość słów jakie Lewis zawarł na jej kartach.

• Religia
  • Lewis