Bryson's Dictionary of Troublesome Words

2004-08-14
978-0-7679-1043-9
angielski słownictwo angielskie

„Troublesome words” Bill Bryson

„Troublesome words” to jeden z najciekawszych słowników jakie czytałam! Swoją drogą, jest to chyba jedyny słownik, który czytałam, a nie po prostu wertowałam w poszukiwaniu potrzebnych materiałów.

Chciałabym podzielić tę recenzję na dwie zasadnicze części — analizę formy i treści.

Jeśli chodzi o formę, to książka świetnie spełnia swoją rolę. Jest ona naładowana angielskim słownictwem, które sprawia trudności nie tylko młodym adeptom pisania, ale też, można by było powiedzieć, niepodważalnym autorytetom takim jak dziennikarze „The New York Times” czy „Observer”.

Mogłabym wyróżnić 3 grupy słów, które autor przedstawia.

Pierwszą z nich są słowa niepospolite, bardzo wyszukane, które mogą sprawić, że nasz angielski będzie bardziej urozmaicony. Mogą to być na przykład słowa pochodzące z łaciny czy francuskiego.

Drugą, słowa o podchwytliwej pisowni, w których często pojawiają się błędy, literówki, są odmieniane w niepoprawny sposób i tym podobne. W tej grupie zobaczymy najczęściej słowa powszechne oraz dobrze znane użytkownikom angielskiego, którzy władają tym językiem na poziomie przynajmniej poziomie B1. Uważam to za bardzo wartościowe przypomnienie, bo, choć niektórym wydaje się oczywista, pisownia w języku angielskim jest niekiedy bardzo podchwytliwa.

Trzecią będą wyrazy używane w niepoprawnym znaczeniu wraz z ich sugerowanym użyciem. Niekiedy w społeczeństwie akceptuje się określone wyrażenia, choć nie są one poprawne. Większość osób mówiących po polsku będzie zamiennie używać przynajmniej i bynajmniej, chociaż nie są to wyrażenia tożsame. Bynajmniej! Bynajmniej nie jest mądrzejszą formą słowa przynajmniej, ale i tak, jeśli ktoś to tak zastosuje, to zrozumiemy o czym mówi. Tego typu sytuacje nie są obce dla angielskiego.

Środkiem zapobiegawczym przeciw wrzucaniem niepoprawnych znaczeń słów do użytku codziennego, który potem wywiera znaczący wpływ na wygląd formalny języka, jest po prostu edukacja. Tłumacząc, że jedno nie jest synonimem drugiego, zmniejszamy szanse na przyjęcie tego jako szablonu w społeczeństwie. Jest to chyba moja ulubiona grupa słownictwa.

Jeśli chodzi o treść, to jest bardzo przyjemna w odbiorze. Wizualny podział ułatwia wyróżnienie poszczególnych elementów tekstu tzn. gdzie jest definicja, gdzie synonim, a co stanowi cytat, na podstawie którego będzie wyjaśniany zaprezentowany błąd.

Podoba mi się zwięzła forma wyjaśnień. Nie jest ona jednak zbyt krótka, więc nie utrudnia czytania, nadaje nawet pewnego charakteru wypowiedzi, sprawiając wrażenie budowania określonej narracji.

Uważam książkę za wartą przeczytania lub chociaż przejrzenia w poszukiwaniu nowego słownictwa czy korygowania utartych błędów.

Oczywiście, najlepszy odbiór jest w oryginale. Obawiam się, że czytanie jej po polsku mijałoby się z celem.

Wiktoria (Tori) Kraszeninnikowa

recenzja: https://docs.google.com/document/d/1xwrwGcUBmE_Km3JuO2cxXLSJCZDZmWhhhyMS_vGGsHc/edit?usp=sharing

„Troublesome words” Bill Bryson

Jeśli chodzi o formę, to książka świetnie spełnia swoją...

Tę książkę należy chyba przeczytać TYLKO w oryginale!

Tę książkę należy chyba przeczytać TYLKO w oryginale!

• Po ingliszu
  • Zbiory