Zaślubiny Kadmosa z Harmonią

Czuły Barbarzyńca
2010-01-01
1995-01-01
Stanisław Kasprzysiak
Starożytność Grecja Mitologia grecka Mity greckie Kadmos Harmonia Kultura grecka

Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Il caffe letteriario. Wspomnienia o Stanisławie Kasprzysiaku. Roberto Calasso, Francesco M. Cataluccio, Ewa Górniak Morgan, Ireneusz Kania, Rafał Kołątaj, Silvia Lusuardi Siena, Janusz Majewski, Emilia Olechnowicz, Katarzyna Otwinowska, Ugo Rufino, Stefan Szlachtycz, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk
Il caffe lette... Roberto Calasso, Fr...

Pięknie opowiedziane mity, irytująca arbitralność przekazu. (Wysuwanie wniosków ogólnych o czymkolwiek określanym przymiotnikiem „kobiecy” ma podstawie mitów w których, w selekcji Calasso, kobiety występują jedynie jako narzędzia, jest wręcz obraźliwe. Opis Heleny mizoginiczny. Pryncypialne potępienie ateizmu też nie pomogło.)

Olśnienie. Calasso staje się herosem, a czytelnik pochłania kolejne strony z poczuciem (złudnym oczywiście) przenikania istnienia i rozszerzającej się perspektywy poznania.

filozoficzne i poetyckie zarazem spojrzenie na mity. Wspaniałe tłumaczenie S. Kasprzysiaka. Wirtuozja słowa.

"Zaślubiny Kadmosa z Harmonią" to nie jest kolejny podręcznik mitologii greckiej w stylu obszernych kompendiów Kubiaka, Gravesa czy Kérenyi'ego. Calasso pisze o tej samej materii, ale zupełnie inaczej. Nie próbuje opisać wszystkiego. Opowiada po prostu różne "zatrważające baśnie", które - co warto podkreślić - umie w niebanalny sposób ze sobą powiązać. Czasem wybiera jakąś mało znaną historię, gdyż właśnie ona bardziej pasuje do jego koncepcji. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć, że pod tym względem bliski jest bardzo autorom greckim epoki hellenistycznej, którzy bardzo chętnie sięgali po mity mniej znane. Włoski eseista potrafi o mitach bardzo ładnie opowiadać, ma też zdolność do tworzenia bardzo zgrabnych sformułowań, a niektóre interpretacje są bardzo głębokie. Książkę warto polecić jako przykład innego sposobu pisania o greckich mitach, w pewnym stopniu podobnego do "prywatnej mitologii" Herberta.

Tomasz Babnis

Najlepsza książka o mitologii greckiej, jaką w życiu czytałem. Czytając ją miałem wrażenie, że ktoś przypomina mi, że zapomniałem o czymś bardzo dla mnie ważnym. I przypomina mi o tym w sposób jasny i pasjonujący równocześnie.

• Eseje
  • Esej