O wierze

Okładka książki O wierze Slavoj Žižek
Okładka książki O wierze
Slavoj Žižek Wydawnictwo: Aletheia publicystyka literacka, eseje
254 str. 4 godz. 14 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
On Belief
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2008-10-31
Data 1. wyd. pol.:
2008-10-31
Liczba stron:
254
Czas czytania
4 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61182-11-5
Tłumacz:
Bogdan Baran
Tagi:
wiara filozofia
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
308
20

Na półkach:

Książka przytłoczona myśleniem psychoanalitycznym. No ale to w końcu Żiżek.

Książka przytłoczona myśleniem psychoanalitycznym. No ale to w końcu Żiżek.

Pokaż mimo to

avatar
377
70

Na półkach: ,

Towarzyszy mi nieustanny podziw dla erudycji Zizka, jednak czytanie tych esejów to intelektualna orka.

Towarzyszy mi nieustanny podziw dla erudycji Zizka, jednak czytanie tych esejów to intelektualna orka.

Pokaż mimo to

avatar
1149
408

Na półkach:

Filozofię lubię, rozmowy, spory, nowe poglądy, dyskusje itp. Dlatego filozofia zawsze mnie kręciła. Socjologia też.

Ale nie znoszę dymu. A wielu pisarzy w naukach humanistycznych pozwala sobie na taki chwyt: pomieszam wiedzę z poezją, sformułuję zaskakujące zdania, najlepiej bardzo ogólne, nie oglądając się na precyzję i jednoznaczność. Niech znaczą wiele, to będą bardziej pojemne.

Zizek robi to w dość oryginalny sposób - przeskakuje w swoim wywodzie od Lenina do Clintona a potem do Lacana i potem do Sokratesa, którego komentuje Heiddeger i tak to leci. Właśnie - specyficzna forma dymu, jakbyś błądził we mgle i co chwilę zmieniał kierunek - bo tam światełko błysnęło, a tam daleki odgłos rogu słychać. Nie wiesz gdzie idziesz, a przewodnik z całą swoją charyzmą i pewnością siebie ciągnie cię za rękę to tu to tam, w końcu nie wiadomo gdzie.

Szkoda czasu na takie wywody jeszcze dlatego, że one w superekspresowym tempie się starzeją. Już w chwili ich pisania dziesięciu innych myślicieli wpada na ten sam pomysł nagłośnienia swoich wątków myślowych, trzymając się tej samej reguły: "Jestem inteligentny i mam wiedzę, więc to co myślę jest słuszne. Koniecznie muszę to upublicznić". Nudy. Inteligencja i wiedza, to coraz bardziej powszechne dobra, tak mi się wydaje, dlatego ta książka nie wybija się z natłoku innych, które pisane są w każdej dekadzie setkami.

Nie odradzam, czyta się bez zmęczenia, bo nie ma tu grafomanii, chwalić Boga, ale i nie zachęcam. Ja tam do Zizka nie wracam.

Filozofię lubię, rozmowy, spory, nowe poglądy, dyskusje itp. Dlatego filozofia zawsze mnie kręciła. Socjologia też.

Ale nie znoszę dymu. A wielu pisarzy w naukach humanistycznych pozwala sobie na taki chwyt: pomieszam wiedzę z poezją, sformułuję zaskakujące zdania, najlepiej bardzo ogólne, nie oglądając się na precyzję i jednoznaczność. Niech znaczą wiele, to będą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
33
29

Na półkach:

Slawoj Zizek ma swój styl filozofowania, myślenia i pisania, który można ująć używając Deleuzjańskiej koncepcji rizomu, tj. czegoś w rodzaju kłącza. Polega on na niescentralizowanym (często wbrew tytułowi, który często może być bardzo mylny),swobodnym toku myślowym zdolnym poruszyć niemal wszystko, co w przypadku Zizka często dotyczny przede wszystkim Hegla, Lacana, filmów, Lenina, marksizmu, nazizmu, Hitlera i generalnie tego czym się Zizek w danym momencie zajmuje. W wypadku tej książki, skądinąd traktującej o wierze, sytuacja jest podobna i oprócz wyżej wymienionych sztampowych Zizkowych tematów jest w niej jeszcze miejsce na rozważanie twardego problemu świadomości z pogranicza nauk kognitywistycznych i filozofii umysłu, rewelacyjny rozdział pt."Opróżnij się" tłumaczący specyfikę ludzkiego stosunku do hmm ... wypróżniania się, jak i omówienie różnic i podobieństw między Judaizmem a Chrześcijaństwem (w oparciu i nawiązaniu zarazem do książek Erica Santnera a szczególnie nieprzetłumaczonej na język polski pozycji "On the Psychotheology of Everyday Life"),oraz wiele innych tematów i ideii.

Polecam lekturę tej książki jednak dodaję, że trzeba mieć do niej dystans i znać styl słoweńskiego filozofa, ażeby w pełni docenić jego odkrywcze poglądy.

Slawoj Zizek ma swój styl filozofowania, myślenia i pisania, który można ująć używając Deleuzjańskiej koncepcji rizomu, tj. czegoś w rodzaju kłącza. Polega on na niescentralizowanym (często wbrew tytułowi, który często może być bardzo mylny),swobodnym toku myślowym zdolnym poruszyć niemal wszystko, co w przypadku Zizka często dotyczny przede wszystkim Hegla, Lacana,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    140
  • Przeczytane
    50
  • Posiadam
    18
  • Teraz czytam
    8
  • Filozofia
    7
  • Filozofia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Psychoanaliza
    1
  • Na półkę
    1
  • Filozoficzne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O wierze


Podobne książki

Przeczytaj także