Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje

Okładka książki Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje Michał Heller
Okładka książki Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje
Michał Heller Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2012-02-27
2012-02-27
978-83-240-1885-7

Kończę z trudem. Pierwsza to książka spod pióra ks. Hellera która w me ręce trafiła. Być może ułomność ma zbytnio na dzieło to rzutuje, być może nie pojmuje tego co w niej zawarte w stopniu takim jakim pojmować powinienem. Nie trafia jednak do mnie ona nazbyt. Ni zgodzić się nie można, ni skontrować kiedy ubogość wiedzy z zakresu fizyki (ach ta ma nemezis szkolna, mój wróg odwieczny, boss finalny) utrudnia zrozumienie metafor pewnych. Literatura bardziej dla tych, którym stwórca w mniejszym stopniu poskąpił zdolności do przyswajania nauk ścisłych. Natomiast, to taka prywatna satysfakcja, ujęło mnie to, że w miejscach niektórych autor jakoby moją myśl odnośnie Boga na papierze umieścił. Widać zna się ksiądz na rzeczy :)

Opinia dotyczy wydania drugiego , jak na rekolekcje za dużo niepotrzebne tematy takie jak: harmonii , ładu , porządku wszechświata i z tego rozdziału średnio co wyniosłem , jeśli chodzi o cytaty z Pisma Świętego to są ciekawsze i bardziej daje to myślenia i rozważania. Jednak dobrze ze przeczytałem bo warto

Cenię Hellera ale uważam że to jedna z jego najsłabszych książek.

Cenię Hellera ale uważam że to jedna z jego najsłabszych książek.

2077

Podtytuł powinien zawierać wskazówkę, iż są to rekolekcje dla fizyka, który jest chrześcijaninem ale nie w senie quasi-intelektualnym.
Książka zawiewa autorecenzję: "Po pytaniu albo następuje jasna odpowiedź, która ostatecznie rozstrzyga kwestię i w ten sposób likwiduje pytanie, albo następują po nim dalsze pytania..." Ta książka tworzy nieskończony ciąg pytań. Istną reakcję łańcuchową, Dlatego zalecam kupić wydanie papierowe i własne w nim zapisywać pytania.

Książka skłania do refleksji, dlatego niemożliwym dla mnie było przeczytanie jej jednym tchem. Michał Heller porusza w niej ponadczasowe wartości i przyrównuje je do potęgi Wszechświata. Absolutnie godna polecenia!

Książka „ Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje” wyd. II, prof. Michała Hellera, jest książką o Kosmosie, naszym miejscu w Kosmosie, sensie naszego życia i przetrwania. Prof. Michał Heller jest kosmologiem, filozofem i teologiem. Jest założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Człowiek który jako naukowiec ma w sobie dużą dawkę pokory i szacunku dla świata nauki. Posiada ogromną wiedzę którą pragnie nam przybliżyć w sposób bardzo spokojny, wyważony. Jako teolog stara się pokazań miejsce i wielkość Boga w naszym życiu i Kosmosie.

„Na początku Bóg stworzył…..”. Jesteśmy dziś skłonni wiązać te słowa z obrazem Wielkiego Wybuchu. …. Boga nie musi się szukać w osobliwych punktach ewolucji. Przez swój nieustający akt stwórczy jest On obecny we wszystkim, co jest. Stwierdzając, że coś jest, afirmujemy Boga.”

Czytając, zastanawiamy się wraz z prof. Hellerem nad sensem życia, tym co się stanie gdy nasze ziemskie życie dobiegnie końca, o naszych zwykłych egzystencjalnych problemach i miejscu Boga w życiu. Jako kosmolog przekazuje rzetelnie wiedzę o Kosmosie, zjawiskach już zbadanych, zachowując pokorę w stosunku do odkryć naukowych i tego co wiemy o Kosmosie.

Po tę książkę sięgną zapewne ci, których interesuje pogląd kościoła katolickiego na wciąż nowe, naukowe odkrycia, oraz te osoby które poszukują miejsc działania Boga. Połączenie osiągnięć nauki i religii nie jest łatwym zadaniem. A tego właśnie zadania podejmuje się prof. Michał Heller.

Nie oceniam tej książki, ponieważ uważam, że ocena tak intymnej sfery życia, jaką jest wyznanie wiary, poglądów dot. Boga, jest sprawą indywidualną każdej osoby, a ilość gwiazdek nie ma tu żadnego znaczenia.

Forma książki nieco mnie zaskoczyła. Do tej pory nie znałem ks. prof. Michała Hellera jako kaznodziei i kupując książkę o podtytule "Kosmiczne rekolekcje", nie spodziewałem się, że rzeczywiście chodzi o zapis wygłoszonych przy różnych okazjach rekolekcji. I jeśli mam być szczery, to taka forma chyba nienajlepiej służy temu autorowi. Cytaty z Ewangelii i odniesienia do religii wydają mi się doklejone jakby na siłę i nie mające dużo związku z głównym tematem książki, którym jest Wszechświat - sens jego istnienia, nasze miejsce w nim itp. Z kolei rozważania na tematy filozoficzne i kosmologiczne są jakby siłą wtłoczone w formę krótkich kazań - pocięte, skrócone, uproszczone. Zdecydowanie wolę jego książki filozoficzne, jak "Filozofia przypadku" czy "Matematyczność przyrody", gdzie skupia się na konkretnych zagadnieniach, rozważając je dogłębnie i rzeczowo. Zamiast tego "Wszechświat jest tylko drogą" ma chyba na celu zachwycenie czytelnika wielkością Wszechświata i pobudzenie go do refleksji. Cel być może słuszny, jeśli chodzi o rekolekcje wygłoszone do mniej lub bardziej przypadkowych osób zebranych w kościele. Jeśli jednak ktoś decyduje się przeczytać książkę Michała Hellera, to prawdopodobnie jest już wystarczająco pobudzony do refleksji i szuka jakiejś ciekawej i głębokiej myśli. Nie twierdzę, że w tej książce jej nie znajdzie, ale nie jest to najlepsze możliwe źródło.

To książka zarówno dla poszukującego jak i tego, który odnalazł. To książka, która mówi, że każde poznanie i odkrycie fizyczne nieuchronnie zbliża nas do poznania Boga. Wreszcie, to książka, która dostarcza rzetelnych argumentów, tym, którzy lubią dyskutować o tym w co wierzą lub w co nie wierzą.

Hellerowi, podobnie jak innym największym umysłom naszych czasów (Einsteinowi,Hawkingowi) udało się wręcz niewykonalne: posługując się nauką i za jej pomocą dowodzi, że wiara i nauka niekoniecznie muszą być w opozycji. Ba! - nauka może dowieść istnienia boskiego Zamysłu - śladu Stwórcy!

Hellerowi, podobnie jak innym największym umysłom naszych czasów...

Świetna książka! Mimo bardzo przystępnego języka wymaga dużej uwagi i skupienia ale warto, naprawdę warto. Ksiądz Heller na tyle umiejętnie porusza ważne kwestie, że czytelnik siłą rzeczy rewiduje swoje dotychczasowe poglądy i może dzięki temu odkryć w sobie i wokół siebie coś zupełnie nowego... Samo połączenie religii z nauką nie jest rzeczą łatwą i mogłoby się wydawać, że nie da się mówić o jednym jednocześnie nie krzywdząc drugiego. Da się. Bez pseudonaukowego bredzenia ani narzucania chrześcijaństwa. Logicznie, rzeczowo, spokojnie, z pewnego rodzaju pokorą która budzi uznanie i szacunek. Na pewno sięgnę po inne książki księdza Hellera, mocna rzecz która na długo zostanie w głowie. Polecam.

• Filozofia
  • Eseje