Piękny kod. Tajemnice mistrzów programowania

Okładka książki Piękny kod. Tajemnice mistrzów programowania Andy Oram, Greg Wilson
Okładka książki Piękny kod. Tajemnice mistrzów programowania
Andy OramGreg Wilson Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Beautiful Code: Leading Programmers Explain How They Think
Helion
2008-01-01
2008-01-01
Łukasz Piwko, Marcin Rogóż

Okładka książki Beautiful Security. Leading Security Experts Explain How They Think Andy Oram, John Viega
Beautiful Secu... Andy Oram, John Vie...
Okładka książki Beautiful Code. Leading Programmers Explain How They Think Andy Oram, Greg Wilson
Beautiful Code... Andy Oram, Greg Wil...

Czytałem tę pozycję prawie 2 lata, ale nie temu że była ciężka do strawienia, ale chciałem się delektować jak najdłużej każdym rozdziałem. W sumie czytałem to jak antologie opowiadań. Każdy rozdział jest swojego rodzajem podróżą, ale nie np. w światy fantastyczne a w głąb świata IT. Oczywiście trzeba mieć jakieś pojęcie o komputerach, żeby się zagłębić w lekturę i odbierać jako coś fascynującego, a nie nudną lekturę techniczną. Jeżeli ktoś uwielbia czytać beletrystykę i przy okazji zajmuję się IT, a w szczególności programowaniem, to mogę mu polecić mu "Piękny k0d". Niektórym może się wydać za trudna, ale nie fascynatom. Jednak osoby które lubią programowanie, mogą się czuć lekko zawiedzione, bo czystego kodu jest bardzo mało. Jednak jest ponad 30 "opowiadań". Każde jest o czymś innym. Nie są ze sobą powiązane, więc możesz je czytać "randomowo". Autorzy tych rozdziałów (a są to gwiazdy, wśród nich np. Yukihiro Matsumoto twórca języka Ruby) opowiadają w swój charakterystyczny dla nich sposób o pięknym kodzie. I wydanie było w 2007 roku, paręnaście lat temu, a dekada w informatyce to szmat czasu. Jednak większość pomysłów zawartych na pięknych stronach nie straciła swojego uroku. Wyrażenia regularne, kryptografia, jądro Linuxa są obecne dalej w 2020 roku. Jednak parę koncepcji z tej "antologii" odeszło niestety do /dev/null. Trochę się zdezaktualizowało. Jednak to nie jest winą książki.
Polecam.

Trudna to była lektura, oj trudna. Spodziewałem się esejów na ogólne tematy a dostałem solidną porcję wiedzy (kilka rozdziałów świetnych).

• Informatyka
  • Techniczne