My na wyspie Saltkrakan

Okładka książki My na wyspie Saltkrakan Astrid Lindgren
Okładka książki My na wyspie Saltkrakan
Astrid Lindgren Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Astrid Lindgren literatura dziecięca
literatura dziecięca
2011-01-01
9788310119926
Maria Olszańska

Dzieci z wyspy Saltkraken
Jest to książka, która ma w sobie bardzo dużo przygód.
Książka ta opowiada o rodzinie Melkersonów, która na wakacje wybrała sobie wyspę o nazwie Saltkraken.
Na wyspie poznają dużo ciekawych ludzi, jedną z nich jest Tiovernn wraz z jej psem bosmanem.
Polecam tę książkę, ponieważ jest bardzo ciekawa i zawiera ona bardzo dużo przygód i ciekawych zwrotów Te książkę mogę bardzo polecić. Dzieci z wyspy salt kraken jak na razie jest moim Numerem jeden z książek, które przeczytałem w całym moim życiu.

KONIEC!

Dzieci z wyspy Saltkraken
Jest to książka, która ma w sobie bardzo dużo przygód.

Jedna z mniej znanych książek Astrid ale naprawdę cudowna. Polecam !

Jedna z mniej znanych książek Astrid ale naprawdę cudowna. Polecam !

Książka przeczytana w ramach akcji #wyspiarskimaraton

Pewnego dnia rodzina Melkersonów wyrusza na letnie wakacje do Zagrody Stolarza znajdującej się na wyspie Saltkråkan. Po przyjedźcie zastaje zniszczony dom z dziurą w dachu, gniazdo żądlących os i sympatycznych sąsiadów. Czy nieco nieporadnemu ojcu wychowującemu gromadkę wesołych dzieci, uda się przekonać do tej z pozoru nieprzyjaznej wyspy? Jakie przygody czekają na bohaterów książki?

Astrid Lindgren zabiera nas w niesamowicie przyjemną literacką podróż pełną kąpania się w morzu, odkrywania nowych miejsc i zdobywania przyjaciół. To ciepła i kojąca serduszko pozycja dla starszych i młodszych. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. To opowieść o rodzicielstwie, relacjach między rodzeństwem, odpowiedzialności i chciwości. Specyficzne poczucie humoru autorki dodaje charakteru tej historii a urocze ilustracje Ilon Wikland zabierają nas w świat bohaterów, których polubimy już od pierwszych stron.

Idealna pozycja na lato!

Książka przeczytana w ramach akcji #wyspiarskimaraton

Cudowna książka na lato dla dużych i małych. Zabawna i zarazem pełna życiowych prawd. Przepełniona swoistą magią, która przenosi czytelnika bezpośrednio na zapomnianą wysepkę u wybrzeży Szwecji i pozwala mu przeżywać przygody wraz z rodziną Melkersonów i innych mieszkańców wysepki. Jak każda dobra, klasyczna literatura dziecięca nie traci uroku w miarę upływu lat i siwiejącej głowy. Polecam z całego serca !

Rodzina Melkersonów udaje się na wyspę Saltkråkan, aby spędzić tam lato. Od początku mają pod górkę, gdyż obiecany przez agenta piękny dom, okazuje się być starą, dziurawą chata stolarza i nic nie jest takie, jakie miało być.
Zwariowane dzieciaki i ich niezdarny ojciec przeżywają prawdziwą, wakacyjną przygodę, nawiązują nowe przyjaźnie i poznają uroki wyspy.
Dowcipna i przygodowa opowieść dla każdego. Na imionach bohaterów można łatwo połamać język.

Dowcipna i...

Przeurocza, ciepła i piękna książka. Zakochałam się czytając dzieciom.

Przeurocza, ciepła i piękna książka. Zakochałam się czytając dzieciom.

To opowieść po którą powinni sięgnąć także dorośli... roztargniony pisarz Melkerson wraz z dziećmi spędza lato na wyspie Saltkrakan, sielankowy letni czas wypełniony zabawnymi zdarzeniami tak naprawdę nie jest okresem beztroski i wypoczynku, zwłaszcza dla 18-letniej Malin, która po śmierci matki przejęła jej obowiązki opiekując się nieżyciowym ojcem i niesfornymi braćmi, ta opieka i "bycie na zawołanie" wydają się wszystkim naturalne, oczywiste, ale dla mądrej i utalentowanej literacko Malin często są udręką...
Obok głównych bohaterów powieść zaludniają barwnie scharakteryzowani mieszkańcy niezwykłej wyspy. Historia wakacji na Saltkrakan bawi m. in. dzięki wpadkom taty Melkersona i jednocześnie ma w sobie jakiś smutek, gdy przyjrzeć się dokładniej komicznym na pierwszy rzut oka zdarzeniom.

2084

Liczyłam na coś bardziej w stylu "Dzieci z Bullerbyn". Książka moim zdaniem nieco słabsza, dla starszego trochę czytelnika niż "Dzieci z Bullerbyn", ale również urokliwa, przyjemna, sympatyczna.
Mniej jest zabaw i przygód dzieci, więcej trudnych tematów i emocji.

Mniej jest zabaw i przygód dzieci, więcej trudnych tematów i emocji.

Tak jak wszystkie książki Astrid Lindgren ta również pozytywnie mnie zaskoczyła. Po raz kolejny mogłam zakochać się w bohaterach, przeżyć niepospolite, a jednocześnie nie wydumane przygody. Niesamowity styl pisania autorki, łączący humor z filozoficznymi przemyśleniami i ukrytym między wierszami morałem, z pędzącą akcją i wsiąkniętymi w papier emocjami sprawia, że nie można się oderwać od książki.
Zachęcająca do przemyśleń książka absolutnie zasługuje na te parę godzin czytania.

Wspaniała pozycja, wyróżnia się na tle innych książek Lindgren. O wiele dojrzalsza, nie brak w niej smutku i żalu. Idealna, aby sięgnąć i oczarować się światem Skandynawii. Polecam dzieciom i dorosłym :)

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży