Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów

Okładka książki Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów Christopher R. Browning
Okładka książki Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów
Christopher R. Browning Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
2012-01-30
2012-01-30
Hanna Pustuła-Lewicka
Holocaust nazizm getto obóz zagłady wojna Wierzbnik obóz koncentracyjny KL

Książka, którą warto przeczytać.

Książka, którą warto przeczytać.

Dobra pozycja. Historia spisana z zeznań około 200 świadków Wierzbickiego getta i obozów pracy w Starachowicach. Autor próbuje skonstruować spójny obraz tego jak się tam żyło z wielu sprzecznych wspomnień.

Książka dobra (jak 90% spod znaku Czarnego),a Browning to człowiek, który zajmuje się przede wszystkim problematyką Holocaustu.

Nazistowskie obozy pracy to szeroki temat, natomiast Autor skupia się jedynie na badaniu starachowickiego kompleksu obozów pracy niewolniczej, co jest plusem, bo wyczerpuje go maksymalnie i nie wprowadza niezwiązanych z tematem wątków. Poznajemy historię, począwszy od życia społeczności żydowskiej przed wojną w Starachowicach i Wierzbniku, a kończymy na powojennych śledztwach i procesach w Niemczech.

Mocną stroną tej publikacji jest to, że każde zagadnienie jest dogłębnie analizowane, co daje bardzo szeroki obraz podejmowanego temat. Browning opiera się na relacjach świadków (na wstępie zaznacza, że wiele materiałów, z których korzystał posiada rozbieżne dane, często też całkowicie różne. Zwłaszcza relacje ustne ocalałych mają zaburzoną chronologię, mylne nazwiska, miejsca). Dlatego z powodu odmiennych źródeł, Browning każde zdarzenie w danym rozdziale relacjonuje w kilku różnych wersjach.

Można by rzec, że pozycja ta jest jedynie zbiorem wielu dokumentów, a Autor po prostu zebrał wszystkie świadectwa w całość i na ich podstawie stworzył książkę. Jednakże warto docenić pracę włożoną w książkę (o czym chociażby świadczy ilość przypisów). Browning powołuje się na materiały zarejestrowane na wideo i taśmie magnetofonowej, wywiady z ocalałymi na przestrzeni kilkudziesięciu lat, książki byłych więźniów obozów, materiały muzeów, zbiory fundacji itd. Dodatkowo, jak sam podkreśla poświęcił ponad 35 lat na badanie niemieckich dokumentów sądowych z procesów nazistowskich zbrodniarzy.

Autor informuje, że pisząc książkę przyjął metodę polegającą na zgromadzeniu masy krytycznej relacji, które można sprawdzić konfrontując je ze sobą. I taka właśnie jest ta publikacja. Warto dodać, rzetelna publikacja.

• Holocaust
  • II wojna światowa
  • Historia/historie
  • Wojenne
  • Historia współczesna >1815

Dodaj cytat z książki Pamięć przetrwania. Nazistowski obóz pracy oczami więźniów