Historia Arabii Saudyjskiej

Książka i Wiedza
2011-12-12
2011-12-12
Katarzyna Pachniak
Arabia Saudyjska Saudyjczycy islam Arabowie historia Arabów historia Bliskiego Wschodu Bliski Wschód

Przeczytałam, a właściwie to raczej dobrnęłam wreszcie do końca chyba jedynej wydanej po polsku monografii poświęconej Arabii Saudyjskiej. Lektura jest równie pasjonująca jak czytanie książki telefonicznej Nowego Jorku. Doskonale sprawdzi się w sytuacjach, kiedy będziecie mieć kłopoty ze snem.
Być może jest to częściowo wina tłumaczenia, ale z pewnością akademicki styl pisania prof. Madawi Al.- Rasheed, nie pozostał bez wpływu na poziom senności czytelników.
Mimo tych wad publikacja stanowi obszerne kompendium wiedzy o stosunkach społeczno-gospodarczych, politycznych i religijnych na Półwyspie Arabskim oraz o procesie formowania się współczesnego Królestwa Arabii Saudyjskiej.
Monografia obejmuje okres od czasów pierwszego emiratu saudyjsko – wahhabickiego (1744 rok) poprzez wojny w Zatoce Perskiej, do zamachów z 11 września i czasów nam współczesnych. Autorka dokładnie przedstawia również zmiany jakie zaszły w obyczajowości plemion w kolejnych dekadach po odkryciu ropy naftowej.
Nie jestem jednak w pełni przekonana o obiektywizmie prof. Madawi Al- Rasheed, która jest wnuczką ostatniego księcia Emiratu Ha'il - Mohammeda bin Talal al-Rasheed pozbawionego władzy przez Abd al-Aziz ibn Abd ar-Rahman ibn Fajsal Al Su’uda – twórcę państwa saudyjskiego.
Mimo wszystko, jest to pozycja warta przeczytania, bo.... innej, ciekawiej napisanej historii Arabii Saudyjskiej póki co na polskim rynku ne ma.

Ciekawostki z życia Polaków w Arabii Saudyjskiej opisujemy na blogu
www.arabiasaudyjska-ksa.blogspot.com

Być może jest to częściowo wina tłumaczenia, ale z pewnością akademicki styl...

• Bliski Wschód
  • Literatura popularnonaukowa i akademicka