Oko Wielkiej Bogini

Okładka książki Oko Wielkiej Bogini
Barbara Srebro Wydawnictwo: Skrzydlate Słowa Cykl: Oko Wielkiej Bogini (tom 1) fantasy, science fiction
116 str. 1 godz. 56 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Oko Wielkiej Bogini (tom 1)
Wydawnictwo:
Skrzydlate Słowa
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
116
Czas czytania
1 godz. 56 min.
Język:
polski
Tagi:
fantastyka kobiety
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4
4

Na półkach:

Wreszcie mamy tę komfortową sytuację, że możemy przeczytać po kolei wszystkie części trylogii „Oka Wielkiej Bogini”, nie czekając kilku lat na wydanie kolejnego tomu. Obecnie wszystkie trzy części są w ciągłej sprzedaży, nie pozostawiając nas w zawieszeniu i z uczuciem niedosytu.
„Koło Mocy” trudno zakwalifikować do jakiegoś konkretnego gatunku literackiego. Napisane jest w konwencji fantasy, ze wszystkimi atrybutami tego gatunku, a jednak książka rozpoczyna się przepięknym fragmentem poetyckiej prozy:
„Gdy czas wyłonił się z bezczasu, wirujące światy zwarły się ze sobą w śmiertelnym uścisku. Cały wszechświat płonął, huczał i drżał w posadach, niszcząc istniejące już światy i rodząc nowe. Był jednym wielkim ogniem, błyskiem i grzmotem, eksplodującym we wszystkie strony. Z tego gigantycznego chaosu wrzącego kotła wszechświata wyłonił się pierwszy bóg - bóg ognia, wojny i zniszczenia, który panował nad epoką, zwaną Czasem Czerwieni”.
Zauroczeni poetyckim językiem Prologu, nagle stajemy twarzą w twarz z brutalnym opisem pełnego przemocy świata:
„Powietrze przeszył świst bata i wijący się rzemień spadł na plecy przygarbionej starej kobiety. Skuliła się, chcąc uciec przed razami rozcinającymi skórę pod zniszczoną burką. Bezgłośnie płakała z bólu, bojąc się wydać najmniejszy jęk, mogący jeszcze bardziej rozjuszyć strażnika”.
Niedługo potem mamy do czynienia z onirycznymi opisami przeżyć bohaterki czy też kobiecych rytuałów. Książka ma jednocześnie wydźwięk feministyczny, prowadząc zbuntowaną główną bohaterkę Niferet do konfrontacji ze światem mężczyzn, wojowników i magów, jak i duchowy. To piękna opowieść o wewnętrznym rozwoju młodej kobiety, początkowo zniewolonej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie (magowie wymazują kobietom wszystkie życiowe wspomnienia), która stopniowo odzyskuje pamięć swych doświadczeń, a wraz z nią odkrywa, kim naprawdę jest i jakie jest jej życiowe przeznaczenie. Niferet budzi się z długotrwałego duchowego uśpienia, by dzięki nowym doświadczeniom i kontaktom z przewodnikami duchowymi, stać się tą, która będzie mogła oprzeć się potędze magów i stanąć do walki o odzyskanie zniewolonej przez mężczyzn Krainy Samadhi.
W książce nie brak też warstwy antropologicznej, wraz z opisami przeróżnych rytuałów kobiecych klanów czy psychologicznej (np. ewoluowanie Kestrela), a piękno opisu scen miłosnych długo pozostaje w pamięci.
Dodatkowym atutem książki, podkreślającym jej baśniowy czy mityczny charakter, jest piękna szata graficzna, z mandalowymi ilustracjami autorki.
„Koło Mocy” czyta się jednym tchem i trudno się od niego oderwać. Dopiera ponowna lektura pozwoli na powolne delektowanie się opisami i na wchodzenie w głębsze warstwy znaczeniowe, w które książka obfituje.
Mała Wielka książka. Lektura obowiązkowa!

Wreszcie mamy tę komfortową sytuację, że możemy przeczytać po kolei wszystkie części trylogii „Oka Wielkiej Bogini”, nie czekając kilku lat na wydanie kolejnego tomu. Obecnie wszystkie trzy części są w ciągłej sprzedaży, nie pozostawiając nas w zawieszeniu i z uczuciem niedosytu.
„Koło Mocy” trudno zakwalifikować do jakiegoś konkretnego gatunku literackiego. Napisane jest...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
279
17

Na półkach: , , , ,

Książka magiczna. Mnóstwo w niej ukrytych znaczeń, symboli. Można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem odkryć coś nowego. To podróż do mistycznego świata ducha, intuicji, przeczuć i wyobraźni. O tak! - Wyobraźni. Autorka pozostawia nam mnóstwo przestrzeni na snucie różnych interpretacji historii przedstawionej w tej niewielkiej książce. Przedziwne losy Niferet, jej podróż przez poszczególne etapy wtajemniczenia, może być jak najbardziej alegorią życia. Tego ukrytego, za którym wszyscy gdzieś w głębi tęsknimy, to alegoria zdobywania Wiedzy, Mądrości i wreszcie - wynikającej z nich - wewnętrznej Mocy. To opowieść o tym, jak poprzez doświadczanie wszystkich aspektów życia i miłości, na końcu tej Drogi umieć odnaleźć w sobie zarówno nasiona, kwiaty jak i owoce, stać się jednocześnie korzeniem i drzewem.
Cudowna.

Książka magiczna. Mnóstwo w niej ukrytych znaczeń, symboli. Można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem odkryć coś nowego. To podróż do mistycznego świata ducha, intuicji, przeczuć i wyobraźni. O tak! - Wyobraźni. Autorka pozostawia nam mnóstwo przestrzeni na snucie różnych interpretacji historii przedstawionej w tej niewielkiej książce. Przedziwne losy Niferet, jej...

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
55
18

Na półkach: ,

Oko Wielkiej Bogini, rozpoczyna się podobnie do biblijnej Księgi Rodzaju w której poznajemy początek świata" gdy czas wyłonił się z bezczasu " i nastało osiem epok i osiem bóstw władających nad ziemią ."Z gigantycznego chaosu wrzącego kotła wszechświata wyłonił się pierwszy bóg - bóg ognia, wojny i zniszczenia , który panował nad epoką zwaną Czasem Czerwieni " Gdy ta przeminęła , nastały w kolejności kolejne epoki : oranżu - którą władał bóg ziemi, Żółcieni władcą której był bóg słońca i powietrza, nad epoką Zieleni panował bóg roślinności a po nim powstała bogini wody a wraz nią Czas Błękitu, kolejna była bogini nocy i ciemności panująca nad epoka Granatu.
A "Gdy woda i rośliny podzieliły między siebie ziemię , a słońce i noc niebo, nastał czas harmonii i miłości. Cały Kosmos rozbrzmiewał muzyką sfer z której zrodziła się bogini - Dusza Wszechświata (...) od tej pory wszystkie cząsteczki wszechświata miały podwójną naturę (...) były zarówno materią, jak i duchem (...) Dusza Wszechświata panowała nad epoką, zwaną Czasem Fioletu " Ostatnią boginią panującą nad Czasem Bieli , zrodzoną z jedności ducha i materii była bogini życia i miłości, zwana również Wielką Boginią lub Boginią Matką gdyż to właśnie ona tchnęła życie w mężczyznę i kobietę dając początek ludzkości a ziemia rozkwitała pod jej panowaniem.
Samadhia , była krainą rządzoną przez oświecone kobiety, w której kobieta i mężczyzna uzupełniali się , darzyli się miłością i oddaniem , szanując wzajemne różnice . Była to kraina pokoju i harmonii. Ludzie mieszkający w niej czcili Wielką Boginię, która objawiała im się pod postacią kobiety z głowa pantery. Bogini podarowała ludziom Kryształ Wiedzy, zwanym przez jej wyznawców Okiem Bogini - kamień ten stał się ich życiowym drogowskazem oraz bramą do transcendencji . Obdarzył mieszkańców Samadhi wiedzą o początkach czasów , kosmosie oraz otaczającym ich świecie. Przez wieki ludzie w tej krainie żyli w spokoju i harmonii , jednak gdy Czas Bieli dobiegł końca , wraz z nim skończył się czas pokoju. Cykl zatoczył koło i Ziemią ponownie zawładnął bóg ognia , wojny i zniszczenia a wraz z nim nastała era Czerwona . Bóg wojny zawładnął mężczyznami , którzy zapragnęli obcych im do tej pory podbojów - ziemie Samadhi zostały podzielone , większość kobiet z wiernymi im mężczyznami zostały w starożytnej krainie a wojowniczy mężczyźni utworzyli własne królestwo . Wraz z nimi odeszli kapłani, którzy zdradziwszy Boginię Matkę zostali magami , czerpiącymi moc z ciemności. Jednak agresywni , żądni dominacji i władzy wojownicy nie zadowolili się tym podziałem - wkrótce najechali ten pokojowy rejon, paląc i grabiąc życiodajną krainę. Części kobiet udało się zbiec lecz te które zostały pojmane zostały niewolnicami . Magowie ,świadomi mocy kryształu darowanego przez Wielka Boginię rozkazali aby go im dostarczyć, jednak gdy wojownicy wtargnęli do świątyni gdzie był przechowywany znaleźli jedynie polówkę kryształu .Druga połowa została ukryta przez kobiety i wprawiona w amulet o ośmiu polach ,nazwany Kołem Mocy. Zgodnie z przepowiednią objawioną przez boginię, czas miłości i harmonii powróci gdy obie połówki kryształu się połączą.Od tej pory wolne kobiety na uchodźstwie przekazują go sobie z pokolenia na pokolenie , aż nadejdzie chwila gdy któraś z nich przejdzie wszystkie osiem stopni wtajemniczenia i wyzwoli Samadhię .
Czas czerwieni trwa a wraz z nim umocniło się królestwo wojowników i magów, w którym nie ma miejsca dla kobiet. Niewolnice którymi się stały są potrzebne jedynie do pracy i płodzenia dzieci - chłopców aby stali sie kolejnym pokoleniem żołnierzy i dziewczynek hodowanych na posłuszne niewolnice. W takim świecie poznajemy Niferet , niewolnicę która posiada moc przeciwstawienia się złu. Wybrana na strażniczkę i prowadzona przez blask amuletu wyrusza
w niebezpieczną drogę ku swemu przeznaczeniu. Osiem stopni wtajemniczenia stanowi ogromne wyzwanie , od wieków podejmowane przez jej poprzedniczki. Ścigana przez wojowników i podstępnych magów, aby sprostać zadaniu musi wykazać się wytrwałością, mądrością i hartem ducha. Podczas swej wędrówki Niferet zmienia się duchowo,odnajduje swą utraconą w niewoli tożsamość i odkrywa na powrót siłę kobiecej mocy i intuicji. Rozbudzona świadomość pozwala jej na pokonywanie poszczególnych etapów wtajemniczenia , po każdym z nich jej suknie zmieniają kolor , symbolizując tym Czasy początku świata . Poznaje również różne rodzaje miłości, od tej kojącej wynikającej z przynależności do wspólnoty, po miłość kobiety do dwóch mężczyzn.

Oko Wielkiej Bogini jest magiczną opowieścią o duchowej przemianie, o poszukiwaniu równowagi pomiędzy pierwiastkiem żeńskim a męskim, oraz o odszukaniu w sobie wielkiej wewnętrznej mocy która może tę harmonię zaprowadzić. Przez wieki zburzona, dzięki osobistemu rozwojowi ma szansę na nowo się odrodzić. Ta pełna symboli opowieść zachęca do wgłębienia się w psyche i odnalezienia w niej wewnętrznego bogactwa , jakie każdy z nas w sobie posiada.
Choć książka ta jest napisana w baśniowym stylu fantasy , można w niej odnaleźć także współczesne przesłanie. Przez wielki kobiety były spychane do marginalnej roli , dominujący świat męski wyznaczył im ( nam ) ograniczony teren w jakim mogły się poruszać i wyjście po za jego ramy było surowo piętnowane. Wystarczy wspomnieć np. czasy inkwizycji i polowań na " czarownice ". Do niedawna wykształcenie kobiet kojarzyło się z obyciem towarzyskim , grą na instrumentach muzycznych czy też malowaniem, wiedza o świecie, polityce czy też dotycząca kwestii naukowych była nie do pomyślenia . Jeszcze całkiem niedawno większość zawodów była zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn a wszelkie ruchy feministyczne tłumione. Jakież wzburzenie, niechęć i nieufność wzbudzały kobiety domagające się praw wyborczych i równouprawnienia. Po wiekach dominacji, kobieca świadomość tłumiona przez męski pierwiastek budzi się z uśpienia i ma szansę zaistnieć samodzielnie ale jednocześnie na równych prawach i harmonijnej spójności.

Jest szansa że z biegiem czasu nastaną czasy oświecenia i duchowej przemiany a odtrącona i skazana na zapomnienie Bogini życia i miłości powróci także i do naszego świata a wraz z nią równowaga pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Z całego serca polecam dzieło Barbary Srebro , "Oko Wielkiej Bogini" jest przepiękną opowieścią dla każdego, przekazuje zapomnianą pradawną mądrość i zapewnia niezapomniane wrażenia .Wbrew pozorom jest to bardzo prosta , przejrzysta opowieść z podwójnym dnem, o niewielkiej objętości - liczy sobie zaledwie 113 stron , ale jakże wysokiej jakości.
Ta lektura pozostanie ze mną na długi czas i pewnie nie raz jeszcze do niej powrócę.

Na koniec kilka słów o oprawie , książka ta jest bardzo starannie wydana - dawno nie miałam w ręku tak dopracowanej pod każdym względem lektury. Już samo trzymanie jej w ręku , zapewnia pozytywne wrażenia. Papier jest najwyższej jakości, a szata graficzna potęguje wizualne doznania . Przez wszystkie karty towarzyszą nam graficzne linie u góry a dodatkowo książka jest ilustrowana pięknymi mandalami autorstwa samej autorki.
Książka została wydana przez Wydawnictwo Skrzydlate Słowa.

Oko Wielkiej Bogini, rozpoczyna się podobnie do biblijnej Księgi Rodzaju w której poznajemy początek świata" gdy czas wyłonił się z bezczasu " i nastało osiem epok i osiem bóstw władających nad ziemią ."Z gigantycznego chaosu wrzącego kotła wszechświata wyłonił się pierwszy bóg - bóg ognia, wojny i zniszczenia , który panował nad epoką zwaną Czasem Czerwieni " Gdy ta...

więcej Pokaż mimo to

5
Reklama
avatar
241
75

Na półkach: , ,

To baśniowa opowieść o stopniach wtajemniczenia na drodze kobiety.
Książka o fantastycznym klimacie, dodatkowo wzmocnionym pięknymi mandalo-rysunkami autorki.

To baśniowa opowieść o stopniach wtajemniczenia na drodze kobiety.
Książka o fantastycznym klimacie, dodatkowo wzmocnionym pięknymi mandalo-rysunkami autorki.

Pokaż mimo to

1

Cytaty

Więcej
Barbara Srebro Oko Wielkiej Bogini Zobacz więcej
Barbara Srebro Oko Wielkiej Bogini Zobacz więcej
Barbara Srebro Oko Wielkiej Bogini Zobacz więcej
Więcej
Reklama
zgłoś błąd