Cytadela

The Citadel
literatura piękna
Józef Szpecht

dobra, stara literatura

narzekającym na "Ludzi bezdomnych" od serca nie polecam, główny bohater jeszcze bardziej męczący niż ciapa Judym.

Historia lekarza w Anglii początku XX wieku. Biurokracja, bezduszność, blichtr i dopiero na końcu pacjent – i kto by pomyślał, że to nie o polskich lekarzach. A na koniec ukarana pycha. Książka zaangażowana – taka angielska Siłaczka, ale dobrze się czytało.

Cytadela to jak wiadomo budowla obronna, inaczej twierdza, coś co jest nie do zdobycia, nie do staranowania. Tej nazwy można również użyć w w stosunku do niektórych grup społecznych, w których przyjęte wzorce zachowań, ugruntowane przez całe lata, akceptowane przez tę grupę służą głównie jej interesom i bronione są właśnie jak taka cytadela. I tak właśnie Cronin zrobił...

• Literatura brytyjska
  • Dawno temu przeczytane