rozwińzwiń

Irański mit kosmologiczny w świetle Awesty i Bundahišnu

Okładka książki Irański mit kosmologiczny w świetle Awesty i Bundahišnu Elżbieta Wnuk-Lisowska
Okładka książki Irański mit kosmologiczny w świetle Awesty i Bundahišnu
Elżbieta Wnuk-Lisowska Wydawnictwo: Zakład Wydawnictw CZSR religia
184 str. 3 godz. 4 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Zakład Wydawnictw CZSR
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
184
Czas czytania
3 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8385527427
Tagi:
Starożytność Bliski Wschód Persja Iran Mitologia Mitologia irańska Zaratusztrianizm Kosmologia Ahura Mazda Awesta Bundahišn Mitologia Iranu Religie irańskie
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ogień i monsun. Indochiny z bliska Andrzej Lisowski, Elżbieta Wnuk-Lisowska
Ocena 6,3
Ogień i monsun... Andrzej Lisowski, E...
Okładka książki Religia-system-ewolucja Roman Galar, Marta Kudelska, Arnold Lebeuf, Krzysztof Pawłowski, Mirosław Piróg, Tomasz Sikora, Arkadiusz Sołtysiak, Andrzej Szyjewski, Beata Szymańska, Izabela Trzcińska, Łukasz Trzciński, Mateusz Wierciński, Elżbieta Wnuk-Lisowska
Ocena 7,0
Religia-system... Roman Galar, Marta ...
Okładka książki Antropologia religii. Studia i szkice Jan Drabina, Stefan Klemczak, Marta Kudelska, Krzysztof Mech, Dominika Motak, Krzysztof Pawłowski, Mirosław Piróg, Tomasz Sikora, Arkadiusz Sołtysiak, Andrzej Szyjewski, Łukasz Trzciński, Elżbieta Wnuk-Lisowska
Ocena 7,4
Antropologia r... Jan Drabina, Stefan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Sama Autorka pisze we wstępie, że pracą tą chciała dokonać rekonstrukcji pewnych aspektów mitu kosmologicznego, które nie zostały dotąd "dostatecznie rozjaśnione". I właśnie jako tego rodzaju rozjaśnienie należy książkę tę potraktować. Nie jest to dokładny, ciągły opis całości tytułowego zagadnienia, a raczej rozważania na temat niektórych tylko jego elementów. Choć w zamyśle na pewno nie miał to być komentarz do książkę M. Składankowej o mitologii irańskiej, to w pewnym sensie można go tak potraktować, rozszerza bowiem tamtą narrację. Mamy tu też więcej terminologii irańskiej, zestawień leksykalnych oraz rozważań etymologicznych. Przy tej okazji Autorka wielokrotnie odwołuje się do ujęcia porównawczego sięgając m.in. do myśli chińskiej(Amesza Spenta a chińska teoria pięciu elementów),czy greckiej (nazwy planet). W sumie dobra książka, choć przez nagromadzenie irańskiej terminologii oraz nazw własnych nie najłatwiejsza w odbiorze.

Tomasz Babnis

Sama Autorka pisze we wstępie, że pracą tą chciała dokonać rekonstrukcji pewnych aspektów mitu kosmologicznego, które nie zostały dotąd "dostatecznie rozjaśnione". I właśnie jako tego rodzaju rozjaśnienie należy książkę tę potraktować. Nie jest to dokładny, ciągły opis całości tytułowego zagadnienia, a raczej rozważania na temat niektórych tylko jego elementów. Choć w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
494
492

Na półkach:

Strasznie ciężko mi się tę książkę czytało. Nie wiem, po tytule "Irański mit kosmologiczny" spodziewałem się Irańskiej wizji powstania świata, może trochę szerszej niż u Składankowej, której książkę czytałem poprzednio.
I faktycznie, pojawiają się tutaj pewne niuanse, których nie jeszcze nie znałem (np. ikonografia Zurwana, fakt że Jima dostał koronę od Mitry),natomiast zauważyć też można w niektórych kwestiach pobieżność, wyraźnie kontrastująca z materiałem zaprezentowanym u Składankowej. Ale ta książka właściwie nie jest o mitycznych początkach świata irańskiego. Raczej koncentruje się na astrologii zbudowanej wokół wierzeń zoroastriańskich i zurwanistycznych. I tutaj jest pewien chaos, nawet nie z winy autorki. Otóż Persowie po podbiciu Babilonu zachwycili się ich astrologią i zaczęli urabiać swoje bóstwa na ich modłę. Siedem planet zyskało boskie imiona... Z czasem Babilończycy i Grecy nauczyli Persów, że planety po firmamencie poruszają się nieregularnie, niezgodnie z boskim porządkiem gwiazd... I tak oto planeta o boskiej nazwie Ormuzd (Ahura Mazda) staje się demonem na usługach Arymana.
Nietrudno się domyślić, że jeśli astrologia zoroastryzmu była wewnętrznie niespójna od początku, to tym trudniej coś z niej zrozumieć po zachowanych wycinkach informacji, z których nawet nie wiadomo czy Tisztar to Syriusz, czy może Plejady.
Reasumując, moim zdaniem jest to trochę niszowa pozycja (w nurcie ksiażek o mitologii Iranu),adresowana raczej do specjalistów niż do czytelników popularnych.
Niestety, znalazłem też jedną nieścisłość: na str. 25 Rustamowi przypisywany jest syn Sam, a jego synem był Sohrab... Sam był dziadkiem... No chyba, że tak piszą w bundahismie, który jest bodaj 12-wieczną księgą zoroastriańską, na której chętnie opiera się autorka. Bo praca podparta jest imponującym dorobkiem literatury (10 stron książki to spis literatury).
Muszę też zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię techniczną: "tabelki" z analizowanymi pojęciami. Autorka często wypisuje w rzędach i kolumnach jakieś słowa, będące przedmiotem analizy lub obrazujące wnioski. Jednak bardzo często trudno jest się połapać co takie grupki słów przedstawiają. Nie wiem, przydałyby się jakieś strzałeczki w przypadku grafów, tytuły wierszy/kolumn w tabelkach...

Strasznie ciężko mi się tę książkę czytało. Nie wiem, po tytule "Irański mit kosmologiczny" spodziewałem się Irańskiej wizji powstania świata, może trochę szerszej niż u Składankowej, której książkę czytałem poprzednio.
I faktycznie, pojawiają się tutaj pewne niuanse, których nie jeszcze nie znałem (np. ikonografia Zurwana, fakt że Jima dostał koronę od Mitry),natomiast...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • Zaratusztrianizm
    1
  • Iran i świat irański
    1
  • Posiadam
    1
  • Starożytność
    1
  • Iran
    1
  • Odłożone do dokończenia później
    1
  • Religie
    1
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Irański mit kosmologiczny w świetle Awesty i Bundahišnu


Podobne książki

Przeczytaj także