Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów

Okładka książki Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów Joanna Ostrouch-Kamińska
Okładka książki Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów
Joanna Ostrouch-Kamińska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Impuls
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7587-651-2
rodzina partnerska rodzina socjologia

Autorka porusza bardzo istotną kwestię. Jej badania dotyczą rodziny partnerskiej, gdzie oboje dorosłych (zarówno kobieta jak i mężczyzna) podejmują pracę zawodową a jednocześnie wychowują dziecko/dzieci. Badania są ciekawe, książka jest dobrze skonstruowana. Sądzę jednak, iż autorka chciała zbyt wiele wątków w badaniach poruszyć przez co momentami odnosiłam wrażenie, że wiele treści się powtarza, a inne są opisane jedynie bardzo częściowo. Gdyby autorka skupiła się np. na biograficznym aspekcie i rozwinęłaby korelację pomiędzy (nie) pracującymi rodzicami a badanymi a pozostałe aspekty badań poprowadziła na mniej rozszerzonym poziomie, książka zdecydowanie bardziej tworzyłaby jednolitą całość. Tutaj ciężko mi było odnaleźć główny aspekt badawczy, który byłby najszerzej omówiony.
Książka jest zdecydowanie ciekawa i badania zdecydowanie warte są uwagi. Odnoszę jednak wrażenie, że zostały troszkę niedopracowane.

Bardzo fajnie napisana książka! Pomimo, że jest ona książką naukową, to jest napisana przystępnym językiem.
Oprócz tego zawartość! Co za fascynujący temat badań. Książkę powinno się polecać jako lekturę obowiązkową każdej osobie, która tworzy (lub chce tworzyć) związek (czyli właściwie każda osoba). Moim zdaniem, gdybyśmy wszyscy pracowali na rozmowie, dyskutowali ze sobą, to związki byłyby dużo bardziej owocne i byłoby mniej rozstań. Podstawą w końcu jest rozmowa (co również podkreślane jest w książce).
Bardzo fajna książka również ze względu na to, że jest w końcu książką naukową. Rzetelnie napisaną i stanowiącą na pewno ważną pozycję w bibliografii niektórych prac licencjackich, magisterskich, oraz (ośmielę się zaryzykować) doktorskich.
Nie mogę również zapomnieć o bogatej bibliografii samej książki - ze względu na fakt, że (niestety) nie posiadam jej osobiście, bo jest wypożyczona, muszę ograniczyć się zrobieniem zdjęć - która aż prosi się by powoli zacząć wykupywać niektóre pozycje i wstawiać je na półkę
Komu polecam przeczytanie książki? Poleciłabym ją każdemu, ale podejrzewam, że nie każdy wyciągnąłby z niej te same wnioski co ja. Więc polecę ją tylko kobietom ze względu na to, że to my, kobiety, mamy istotny wpływ na to jak postrzega nas świat. A jeżeli to my mamy wpływ, to trzeba dać sobie szansę i nauczyć się asertywności oraz stawiania granic - nie tylko mężczyznom, ale też samym sobie. Bo to my w dzisiejszych czasach powoli przejmujemy pałeczkę od mężczyzn. Pytanie - co z tym fantem zrobimy i czy szansę, którą daje nam życie w XXI wieku wykorzystamy odpowiednie.

O RÓŻNYCH KONTEKSTACH ROZUMIENIA PARTNERSTWA W RELACJI MAŁŻEŃSKIEJ
Z recenzji wydawniczej prof. Zbigniewa Kwiecińskiego: „Autorka doskonale panuje analitycznie i autorsko nad rozległą literaturą światową i polską na temat relacji rodzinnych w sytuacji podwójnych karier zawodowych obojga rodziców. Treści wywiadów poddane są wnikliwej analizie, są świetnie wykorzystane jako źródła, dowody i ilustracje przejrzystej problematyzacji, strukturalizacji i typologii. Problemy szczegółowe podjęte przez Autorkę ujęte są w niezmiernie interesującą, wręcz dramatyczną opowieść o codziennym rozstrzyganiu napięć pomiędzy pracą i domem, a szczególnie wewnątrz rodziny. […] Jest to książka odkrywcza, ale zarazem zawierająca w sobie niezwykle silny ładunek edukacyjno-emancypacyjny dla czytających ją kobiet, a – być może – zwłaszcza mężczyzn. Oceniam ją bardzo wysoko jako socjolog wychowania i pedagog społeczny. Uważam, że jest to jedna z najlepszych książek z pogranicza etnosocjologii rodziny i socjopedagogiki rodziny”.

Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/rodzina-partnerska-jako-relacja-wspolzaleznych-podmiotow,1279.html

O RÓŻNYCH KONTEKSTACH ROZUMIENIA PARTNERSTWA W RELACJI MAŁŻEŃSKIEJ

Na początku książkę czytało się bardzo trudno. Bardzo złożone zdania, co chwila "wyskakujące" długie przypisy sprawiały, że ciężko było się skupić na treści. Myślałam już, że nie przebrnę... Gdyby nie było tego musu przeczytania jej to z pewnością bym zrezygnowała z dalszego czytania. Ale część empiryczna, czyli analiza wywiadów okazała się już dużo bardziej ciekawsza. I dopiero czytając tą część doceniłam tę teorię, przez którą tak ciężko było przebrnąć, bo bez niej nie zrozumiałabym istoty badania.

Mimo tak trudnej teorii, część empiryczna jest bardzo pouczająca, szczególnie dla tych, którzy planują założyć rodzinę i dopiero ustalić zasady wspólnego życia.

• Książki 2023

Dodaj cytat z książki Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów