Reymont przy biurku

Okładka książki Reymont przy biurku Tomasz Jodełka-Burzecki
Okładka książki Reymont przy biurku
Tomasz Jodełka-Burzecki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowy Instytut Wydawniczy
1978-01-01
1978-01-01
reymont Młoda Polska literatura

Okładka książki Pan Twardowski Tomasz Jodełka-Burzecki, Grzegorz Kasdepke, Elżbieta Wasiuczyńska, Kazimierz Władysław Wójcicki
Pan Twardowski Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Poezja legionowa Tomasz Jodełka-Burzecki, praca zbiorowa
Poezja legionowa Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burzecki, praca zbiorowa
Baśnie polskie Tomasz Jodełka-Burz...
Okładka książki Sienkiewicz dzisiaj : studia i szkice Bazyli Białokozowicz, Józef Chałasiński, Jan Zygmunt Jakubowski, Tomasz Jodełka-Burzecki, Maria Korniłowiczówna, Julian Krzyżanowski, Janina Kulczycka-Saloni, Jan Parandowski, Stanisław Siekierski, Wojciech Żukrowski, Maciej Żurowski
Sienkiewicz dz... Bazyli Białokozowic...

Podzielam zdanie Kazika. W książce cytat goni cytat. Mało jest komentarzy odautorskich, a jeśli już, to często są powielane w kolejnych rozdziałach. Odnoszę wrażenie, że to jakaś praca doktorska, ale z drugiej strony, czy tak się pisze rozprawy doktorskie? Nie jestem pewien, czy nawet najzagorzalszych miłośników twórczości Reymonta interesowałyby na przykład różnice między rękopisem a wydaniem książkowym, chociaż tu akurat mogę się mylić. Sięgając po książkę, liczyłem, że poznam warsztat pisarza, ale nie dowiedziałem się zbyt wiele. Oczywiście nikogo nie zniechęcam do przeczytania tek książki, ale powątpiewam, czy da się to zrobić od a do z.

Nudy, nudy, nudy, książka to jeden wielki miks cytatów z prywatnych zapisków Reymonta i jego dzieł - chociażby rozdział o "Ziemi obiecanej" to jedna wielka kompilacja fragmentów z wydania czasopismowego i książkowego, gdzieniegdzie znajdą się komentarze autora wepchnięte jak rodzynki w cieście pieczonym przez wyjątkowo skąpą ciotkę dla nielubianych krewnych.
Już lepiej samemu dotrzeć do zapisków Reymonta i przeczytać jego książki w nieokrojonej wersji, a dzieło Jodełki-Burzeckiego zostawić na jego biurku. Są przecież znacznie lepsze i ciekawsze pozycje traktujące o życiu i czasach autora "Chłopów".

Już lepiej...

Dodaj cytat z książki Reymont przy biurku