Kup teraz - 11 ofert w cenie od 36.80 zł do 48.47 zł

Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy

Christopher Vogler Wydawnictwo: Wojciech Marzec film, kino, telewizja
The Writer's Journey: Mythic Structure For Writers
978-83-927215-7-4
Karolina Kosińska
Wojciech Marzec
film scenopisarstwo pisanie scenariusz mitologia archetypy podróż bohatera podróż autora
The Writer's Journey: Mythic Structure For Writers
film, kino, telewizja
978-83-927215-7-4
Karolina Kosińska

Bardzo dobra, pomocna, inspirująca. Każdy pisarz i scenarzysta powinien posiadać w swoich zbiorach.

Książkę warto traktować jako uzupełnienie wiedzy - autor nie daje wielu wskazówek praktycznych.
Więcej tutaj teorii a całość zainspirowana pojęciem monomitu (podróżą bohatera) - pracą Josepha Campbella; liczne nawiązania do archetypów, mitologii. Na swój własny sposób autor objaśnia kreowanie fabuły i postaci niejednokrotnie używając psychoanalizy.
Lekki i przyjemny styl...

Uwielbiam tych krytykujących "znawców" warsztatu scenopisarskiego w pelerynę, no bo czego ich taka książka może nauczyć, skoro wiedzą wszystko? Połowicznie nie sposób się nie zgodzić – pisana jest językiem tak lekkim, banalnym, że nie jest się pewnym, czy to na pewno dla osób obytych już z tematem, czy dla laików. Po kilku rozdziałach pomijałem już upupiajace przykłady...

Podstawą teorii Voglera są prace Josepha Campbella, badacza mitów („Bohater o tysiącu twarzy”). To on zauważył, że wszystkie wielkie opowieści w historii, głównie religijne, mają ze sobą zadziwiająco wiele wspólnego. Campbell doszedł do wniosku, że są one manifestacją psychicznych potrzeb człowieka – doświadczeń i mądrości nadających życiu sens. Tłumaczył, że pozbawienie...

Książkę traktowałbym jako uzupełnienie do reszty lektur, która traktuje o pisaniu (scenariusza filmowego). Tekst jest właściwie interpretacją "bohatera o tysiącu twarzy", opracowaniem ów książki tak aby mogła zostać lepiej zrozumiana i wykorzystana przez scenarzystów filmowych. Omawia strukturę filmu, wskazuje na elementy, które pobudzają naszą ciekawość. Omawia m.in...

Lektura obowiązkowa dla wszystkich piszących. Archetypy, mity i świadome konstruowanie fabuły - poznanie tego to konieczność.

• Chcę w prezencie
  • Film
  • Pisarstwo
  • Studia
  • Literatura amerykańska

Christopher Vogler Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy Zobacz więcej