Smaki Toskanii

2011-09-14
2011-09-14
978-83-7670-230-8
Toskania przepisy kuchnia włoska

to było słabe. nic wartościowego nie wyniosłam z lektury, nic mnie nie zafascynowało. moda na pisanie książek o swoim nowym życiu przez cudzoziemców już minęła i autorka się na nią nie załapała.

W porównaniu ze "Słodkimi pieczonymi kasztanami" ta pozycja Autorki jest zasadniczo książką kucharską. Stąd też tym razem nie mogę dąsać się na naszą rodaczkę, że zamiast skupiania się z cała mocą na włoskiej kulturze preferuje zdawkowe informacje o wszystkim, a uwypukla kulinarne przysmaki. I to na wszelkie możliwe sposoby, bo nie można przejść obojętnie obok prezentacji zdjęciowych.

"Smaki Toskanii" to proste przepisy na dania regionu owiane historycznym smakiem. Śmiało można powiedzieć, że jest to historia Toskanii od kuchni, wyodrębniająca sześć działów kategoryzujących potrawy i uchylająca rąbka tajemnicy na temat ich powstania.

Aleksandra Seghi prezentuje przepisy, którym prawdopodobnie każdy sprosta. Składniki ogólnie dostępne, nawet jeśli chodzi o dziczyznę. Mamy tu typowo: przystawki, dania główne, słodkości. Na myśl o kuchni włoskiej pojawia się w mojej głowie obraz przedstawiający pomidory, mozzarelle i bazylię skąpane w oliwie. Ot, prosta przystawka, którą dostanie się w każdym zakątku Italii i być może właśnie dlatego wywołuje niezmiennie skojarzenie ze słonecznym Południem, gdzie zaraz po niej, nieodzowne wydają się być, tarty. Mimo iż dla mnie w pierwszej kolejności winny pojawiać się potrawy makaronowe pod każdą możliwą postacią, a potem dania mięsne, głównie z dziczyzny, w których przygotowaniu powoli staja się mistrzami moi znajomi. Dobrze, że lubią się tą pasją dzielić z innymi;)

Przeglądając "Smaki Toskanii", mierząc się osobiście z przepisami, na pewno zatęskni się też za możliwością podróży, by móc na własne oczy zobaczyć kraj pachnący czosnkiem, oliwą i słońcem. Smacznego!

Jeśli ktoś kocha Toskanię i uwielbia podróże w te rejony to będzie zadowolony z kupna tej książki. Bardzo dużo fajnych przepisów dla każdego.

mnóstwo oryginalnych toskańskich przepisów - aż ślinka cieknie:) polecam:))

mnóstwo oryginalnych toskańskich przepisów - aż ślinka cieknie:) polecam:))

Książka złożona z kulinarnych przepisów, wzbogaconych o ciekawostki na temat toskańskiej kuchni i kolorowe (bardzo apetyczne) zdjęcia.

Systematycznie korzystam z części receptur, gdyż są one proste, szybkie i tanie, a efekt - pyszne słodkości, dania z makaronami w roli głównej oraz oryginalne przystawki.

Hitem z tej książki są w moim domu przede wszystkim: ciasto ryżowe z miasta Carrara, ciasteczka z nadzieniem orzechowym i cenci, czyli toskańskie faworki.
Czasami serwuję też mojej rodzinie tartę z ziołami, którą można dowolnie modyfikować.

Polecam wszystkim, którzy lubią włoskie smakołyki, zwłaszcza takie, które można szybko przygotować.

Hitem z tej książki są w moim domu przede wszystkim: ciasto ryżowe...

Bardzo ładnie wydana książka kucharska z oryginalnymi toskańskimi przepisami, wzbogaconymi o zdjęcia i krótką notkę historyczną z informacją o pochodzeniu prezentowanego dania oraz orientacyjną datą jej powstania. Sześć działów ułatwia znalezienie odpowiednich przepisów na odpowiednią okazję. Każda potrawa jest prosta w wykonaniu i tania (może oprócz działu "Drugie dania z mięsa", gdyż kuchnia toskańska opiera się w dużej mierze na dziczyźnie),więc nawet niedoświadczeni kucharze amatorzy są w stanie, dzięki tej książce, miło zaskoczyć swoich gości. Jeżeli ktoś kocha kuchnię włoską jest to książka właśnie dla niego. Sam na pewno będę z niej korzystał podczas prób gotowania :)

• Kulinaria
  • Kuchnia