Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

Okładka książki Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie Aleksandra Seghi
Okładka książki Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie
Aleksandra Seghi Wydawnictwo: Wydawca Barwa literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Wydawca Barwa
2015-07-01
2015-07-01
Italia Toskania Włochy

Ciekawa i napewno przydałaby się podczas wyprawy do Toskanii o ile kogoś oczywiście interesują takie nieistniejące miejsca. Natomiast po raz drugi podczas czytania książki Aleksandry Seghi miałam w wielu miejscach niedosyt- wrażenie opowieści urwanej w połowie, niestety dość nieprzyjemne wrażenie.
Piękne zdjęcia, warto mieć w swojej biblioteczce, szkoda, że książka jest już niedostępna w sprzedaży.

Toskania to nie tylko sielska, zielona kraina z charakterystycznymi strzelistymi cyprysami. To nie tylko znane i popularne wśród turystów miasta, gdzie znajdują się piękne obiekty, muzea, malownicze uliczki i place. Aleksandra Seghi, Polka od lat mieszkająca w Toskanii, udowadnia czytelnikom, że ten wspaniały, włoski region można zwiedzać na zupełnie odmienny sposób. Skupić się na tym, co istniało kiedyś, a obecnie istnieć już przestało lub powoli kruszeje. Autorka tego niezwykłego przewodnika uświadamia nam, że we Włoszech może znajdować się blisko sześć tysięcy miast widm, miejsc, które niegdyś tętniły życiem, stawały się świadkiem ludzkich losów, aż pewnego dnia zaczynały pustoszeć, niszczeć i w końcu znikały w odmętach ludzkiej pamięci. Jeszcze zdarza się, że żyją osoby, które są w stanie przytoczyć ich historię, opowiedzieć, jak wyglądało w nich życie i jaka przyczyna stała za ich wyludnieniem i degradacją. W swojej książce Aleksandra Seghi skupia się na miasteczkach i osadach znajdujących się w Toskani, regionie, który wśród turystów odwiedzających Włochy cieszy się wyjątkowym powodzeniem. Wiele osób ma przed oczyma obraz jakby żywcem zaczerpnięty z filmu "Pod słońcem Toskanii", większość obrazów kinowych przedstawia ten region właśnie w ten sposób. Nie można jednak zapominać, że Toskania to również wielowiekowa historia ukryta chociażby w murach i pozostałościach opuszczonych miast. Ze zdjęć zamieszczonych w tym szczególnym przewodniku spoglądają na nas na wpół opuszczone miasta, stare opactwa i osady, z których pozostały rozsypane kamienie. Autorka książki z niezwykłą pasją zwiedza miasta - widma, dąży do odkrycia ich dziejów, jak też do spotkania z osobami, które niegdyś w nich mieszkały lub obecnie zajmują się ich renowacją. Owocem tych wypraw, często czynionych w towarzystwie rodziny i przyjaciół, jest właśnie ta książka, przewodnik, który pozwala poznać Toskanię od zupełnie innej, bardziej tajemniczej strony.

W publikacji znajduje się wiele relacji z wypraw, mnóstwo zdjęć przedstawiających opuszczone miejsca, nie brakuje także przytoczonych legend i wywiadów przeprowadzonych z osobami związanymi z poszczególnymi miejscami. Aleksandra Seghi, która w swoich książkach łączy miłość do gotowania i Toskanii nie pominęła również aspektu kulinarnego, dlatego w przewodniku znajdziemy także kilka interesujących przepisów, w większości na bardzo proste dania inspirowane kuchnią mieszkańców odwiedzanych miasteczek.

Miasta widma w Toskanii to nie elegancki album, jaki zazwyczaj przybliża nam nieznane zakątki lub piękne miejsca. Ta książka doskonale nadaje się do codziennej lektury, do zapoznania się z historią i geografią Toskanii i jej opuszczonych miasteczek. Zdjęcia wykonane przez autorkę przedstawiają napotykane atrakcje dokładnie takimi, jakimi są, a opisy poszczególnych wypraw zostały napisane językiem prostym, przystępnym, jakby zaczerpniętym z dziennika podróży i pozbawionym sztucznej maniery. Dużo treści, wiele zdjęć, mnóstwo ciekawostek - jeśli interesuje Was Toskania i wydaje Wam się, że wiecie już o niej wszystko - koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę i zmodyfikować swoje przekonanie!

Och świeżutka książka mojej jednej z ulubionych autorek! Poprzednie były fantastyczne, ale ta to jest znakomita! Pani Aleksandra ma pasję i energię. Przebyła długą, ekscytującą drogę, aby zebrać materiał na tę pozycję, PODZIWIAM! Oczywiście są i przepisy. Na przyszły rok planuję wyjazd w większość tych miejsc, a najbardziej do Fabbriche di Careggine w prowincji Lukki, miasto zostalo zatopione w 1947 roku. W przyszłym roku podobno wypuszczą wodę i bedzie można to wszystko zobaczyć. Ależ to przewodnik! Ja swoją książkę zakupiłam na allegro, nie ma jej jeszcze nigdzie :( Polecam gorąco, bo mnie Toskania wciągneła :)

• Pożyczone
  • Genius loci
  • Od Wydawnictw
  • Przeczytane w 2019 roku
  • 0Chcę przeczytać - posiadam
  • 2015
  • Domowa biblioteka

Dodaj cytat z książki Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie