Źródło samotności

Okładka książki Źródło samotności Marguerite Radclyffe-Hall
Okładka książki Źródło samotności
Marguerite Radclyffe-Hall Wydawnictwo: Towarzystwo Wydawnicze „Rój” literatura piękna
The Well of Loneliness (1928)
Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
1933-01-01
1933-01-01
1991-01-01
Adam Ważyk, Jerzy Pański, Karolina Beylin, Andrzej Stawar, Lucjan Szenwald
LGBTQ homoseksualizm lesbijki tożsamość

Literacko średnie, ale poznawczo arcyciekawe. Domniemana pierwsza powieść lesbijska na świecie, z epickim rozmachem prezentuje losy androgynicznej przedstawicielki wyższej klasy średniej, Stephen. Ściśle związana z ojcem, którego wcześnie utraciła i odczuwająca wzgardę, a później wręcz ostracyzm matki, decyduje się wyjechać z brytyjskiej prowincji do Paryża i żyć po swojemu. Realizuje się w dwóch związkach z kobietami. Szczególnie ważnym jawi się ten z młodziutką Mary, poznaną w czasie, gdy Stephen wspomaga zranionych na froncie I wojny światowej żołnierzy. Bohaterka robi z czasem imponującą karierę pisarską, ale staje się wyrzutkiem, zmuszona do zawężenia swojego życia do podejrzanych klubików pełnych zatraceńców i narkomanów. Ostatecznie także "oddaje" ukochaną Mary przyjacielowi z czasów młodości, by nie łamać jej losu. I zostaje już na dobre sama. Gorzka, podszyta patriarchalną energią i masochistyczną więzią z kościołem, ale niezwykle barwna, choć w warstwie fabularnej to momentami zwyczajnie ckliwy romansik.

Literacko naprawdę słaba, ale wciąga, dlatego trudno wystawić sprawiedliwą ocenę.

do przeczytania:

do przeczytania:

Przeczytałam książkę dzięki uprzejmości forumowej koleżanki TrollBobic, która wrzuciła skany na chomika. Szalenie trudno o oryginalną wersje papierową po Polsku. Oprócz tej którą posiada TrollBobic, są jeszcze dwa egzemplarz w Bibliotece Narodowej, których rzecz jasna nie można wypożyczyć. Krąży jeszcze jakieś ksero, ale mnie nie udało się go zdobyć, bo akurat zaginęło właścicielowi.

Samo tłumaczenie powieści jest dość niedbałe, a pod osobą tłumacza kryje się ciało zbiorowe, ale co to ma za znaczenie w przypadku książki, której o wydanie nikt się nie pokwapił od 1933 roku. Bardzo cenna jest też przedmowa Ireny Krzywickiej w kontekście czasu, w której została napisana, otwartości umysłu i zrozumienia dla spraw seksualności osób o niestandardowej orientacji.

Powieść jest próbą opowiedzenia, zwrócenia uwagi na problemu z jakim borykają się osoby nieheteroseksualne w społeczeństwie zdominowanym przez heteronormy.

W postaci bohaterek, możemy zidentyfikować rzeczywiste osoby tamtych czasów, i tu najczęściej pojawia się skojarzenie z Gertrudą Stein jako Stephen Gordon, która po wyjeździe z ukochanego Morton zamieszkuje w Paryżu na rue Jacob nr 20, gdzie autentycznie, przez 60 lat Natalie Clifford Barney prowadziła salon literacki. Jeżeli mamy na to ochotę, możemy doszukiwać się analogii fikcyjnych osób do ich autentycznych postaci z epoki, ale nie w tym rzecz, żeby rozpoznać kto kim jest. Główny problem to złożoność relacji na tle historyczno-społecznym w odniesieniu do tożsamości płciowej.

W książce Radcllife Hall zdecydowanie przedstawia swój punkt odniesienia, co do pewnego rodzaju zachowań, czyli męskiego upodobania do stroju i charakteru jej osoby, co wówczas było bardzo niebezpieczne, bo co innego "fanaberia" kobiet i "przebieranki", a co innego jawna deklaracja swojej lesbijskości, na dodatek w męskim stroju dla satysfakcji emocjonalnej. To rzadko spotykana jak na ówczesne czasy postawa, to i dziś trudne dla wielu. Dziś transwestytyzm jest pojęciem znanym, chociaż nadal napiętnowanym, ale nie taj jak sto lat temu, to zjawisko było nowe, całkowicie nie zrozumiałe i dopiero definiowane.
Źródło samotności, czy też Studnia samotności, to stan, na który skazane są nasze bohaterki, stan z którego chciały by sie wydobyć, ale tkwią w niemocy, uwięzione w konwenansach.

Nie podejmuję sie oceny tej książki w ilości przyznania gwiazdek, bo literackość tekstu nie ma dla mnie w tym wypadku większego znaczenia.

• LGBT+
  • 1001 książek
  • Feministycznie
  • LGBT
  • Wyspa Lesbos
  • Klasyka

Dodaj cytat z książki Źródło samotności