rozwińzwiń

Filozofia pozytywistyczna

Okładka książki Filozofia pozytywistyczna Leszek Kołakowski
Okładka książki Filozofia pozytywistyczna
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
242 str. 4 godz. 2 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
242
Czas czytania
4 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-16081-4
Tagi:
Filozofia Kołakowski pozytywizm neopozytywizm
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
192

Na półkach:

Znakomita książka filozoficzna wprowadzająca czytelnika w meandry dziejów filozofii XIX i XX wieku. To podręcznik , w którym wybitny uczony Prof. Leszek Kołakowski przedstawia w sposób jedyny i wyjątkowy filozofię pozytywistyczna i jej sposób poznawania ludzkiego świata.

Znakomita książka filozoficzna wprowadzająca czytelnika w meandry dziejów filozofii XIX i XX wieku. To podręcznik , w którym wybitny uczony Prof. Leszek Kołakowski przedstawia w sposób jedyny i wyjątkowy filozofię pozytywistyczna i jej sposób poznawania ludzkiego świata.

Pokaż mimo to

avatar
580
249

Na półkach: ,

"Pozytywizm oświeceniowy był próbą osadzenia człowieka w jego naturalnym środowisku przyrodniczym i społecznym, próbą zrównania ludzi przez sensualistyczną teorię poznania (każdy człowiek przychodzi na świat jako czysta tablica),próbą nakreślenia programu życia wolnego od chimerycznych zapasów z Bogiem, nastawioną na polepszenie warunków konkretnych bytowania ludzkiego przez kooperację, przez szybszą kumulację wiadomości, przez porzucenie przesądów i dociekań jałowych praktycznie. Postawić na miejsce rozpaczy wynikłej z uroszczeń ludzkich do wiedzy absolutnej - racjonalne badanie możliwości poznawczych w oparciu o założenie empirystyczne" (51).

Comte. "Nauka jest narzędziem służącym do usprawniania ludzkich umiejętności w zakresie władzy nad warunkami naturalnego i społecznego życia gatunku" (61).

"Ostatecznie więc to jest nauce potrzebne, co jest społeczeństwu potrzebne, co pozwala przewidywać zdarzenia i oddziaływać na nie praktycznie" (69).

Avenarius. "Na obszarze jednolicie pojętego doświadczenia nie ma przeciwieństwa "wewnętrzności" i "zewnętrzności", a rozdwojenie zachowuje sens czysto metodyczny. [...] W doświadczeniu, którego nie zniekształciły psychologiczne przesądy, nie występuje odróżnienie materii i ducha, rzeczy i jej "wewnętrznej" kopii czy śladu" (121-122).

"Żadne ogólne twierdzenia nauk przyrodniczych nie odzwierciedlają poszczególnych faktów w całości, ale chwytają tylko pewne ich własności, ważne dla człowieka z biologicznego punktu widzenia. [...] Pojęcia substancji i rzeczy są wynikiem ekonomizującej tendencji umysłu: w całości doświadczenia wyróżniamy pewne jakości trwalsze od innych i łączymy je w rzecz, która stopniowo autonomizuje się wobec jakości jako niezmienny substrat" (125).

Obiektywność pojęć ma sens czysto operacyjny nie metafizyczny.

"Fundamentalną myśl konwencjonalizmu można wypowiedzieć w taki oto sposób: pewne twierdzenia nauk ścisłych, błędnie uchodzące za opis świata oparty na rejestracji i generalizacji doświadczeń, są faktycznie ustanowionymi sztucznie tworami, a motywem ich uznania nie jest przymus empirii, lecz inne względy, nade wszystko wygoda, korzyść umysłowa, a także walory estetyczne. [...] Dane doświadczenia pozostają zawsze niezerową amplitudą różnych możliwych hipotez tłumaczących, a wybór pewnych hipotez kosztem innych nie może być empirycznie przesądzony" (145-146).

Popper. "Zaproponował, aby za kryterium empiryczności (więc i sensowności) zdań przyjąć ich wywrotność (możliwość falsyfikacji),to jest by tylko takie zdania uchodziły za empiryczne, dla których można podać metody pozwalające empirycznie ustalić ich fałszywość. [...] Jeżeli nie potrafimy powiedzieć, czym różniłby się empiryczny świat obecny od świata, w którym wypowiadane przez nas zdanie byłoby fałszywe, nie wypowiadamy w ogólności sensownego zdania. [...] Zasada Poppera pociąga za sobą trudność [...]: zdania egzystencjalne, tj. mówiące o istnieniu jakiegokolwiek przedmiotu, są najoczywiściej niewywrotne w jego rozumieniu, a więc nieempiryczne (nie można w istocie podać zdania spostrzegawczego, które mogłoby obalić zdanie "Istnieje słońce" albo "istnieją krasnoludki"" (200-201).

"Pozytywizm oświeceniowy był próbą osadzenia człowieka w jego naturalnym środowisku przyrodniczym i społecznym, próbą zrównania ludzi przez sensualistyczną teorię poznania (każdy człowiek przychodzi na świat jako czysta tablica),próbą nakreślenia programu życia wolnego od chimerycznych zapasów z Bogiem, nastawioną na polepszenie warunków konkretnych bytowania ludzkiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
571
270

Na półkach: ,

fragmenty

fragmenty

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    55
  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    13
  • Filozofia
    8
  • Studia
    2
  • Czytane w krótkich fragmentach
    1
  • N: Filozofia
    1
  • Ulubione
    1
  • Dyplomy/prace/artykuły/referaty
    1
  • Eseje, felietony, traktaty, wykłady
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia pozytywistyczna


Podobne książki

Przeczytaj także