Przewodnik

Henryk Krzeczkowski
Henryk Krzeczkowski literatura indyjska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka ciekawa, życie w Indiach jest opisane szczegółowo, co pozwala się zanurzyć w historię. Chociaż główny bohater nie daje się polubić, co i rusz czytelnik ma ochotę wziąć go za fraki i wytarmosić za głupie posunięcia, skrajne samolubstwo i brak szacunku do innych. Na pewno Radżu i jego styl życia nie pozostawiają obojętnym

Książkę przeczytałem przez przypadek. Brak chcianej przeze mnie pozycji na półkach biblioteki spowodował, iż wybór padł skądinąd na to nieznane (przeze mnie) dzieło R.K. Narayana.
Nie wiedziałem o czym owy tytuł jest, ani o czym będzie. Wróciwszy szybkim tempem do domu podekscytowany nieznanym wyborem, postanowiłem wziąć ją w swoje ręce i rozpocząć lekturę.

Książka zabiera nas na półwysep Indyjski, gdzie poznajemy Radżu, mylnie uznawanego za przewodnika duchowego przez zwykłą pomyłkę, dzięki byciu w nieodpowiednim czasie i nieodpowiednim miejscu. Narracja jest prowadzona do pewnego momentu na dwa sposoby. Pierwszoosobowa, przedstawiana przez samego protagonistę, która pozwala poznać jego historię oraz jego samego lepiej. A także narrację przedstawioną przez obiektywnego, bezstronnego narratora.

"Przewodnik" napisany jest językiem barwnym i zabawnym. Cięty język i bystre spostrzeżenia, chociażby głównego bohatera, podkreślają świetną umiejętność autora do przedstawiania świata.
Polecam ją każdemu, jako miłą odskocznię od cięższych (nawet fizycznie) i ambitniejszych tomideł. Przy historii Radżu można się uśmiechnąć, zdenerwować, a nawet upuścić łzę, lub dwie.

Książka zabiera...

Dodaj cytat z książki Przewodnik