Ramajana: współczesną prozą opowiedziany epos indyjski

R. K. Narayan Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
The Ramayana
Kalina Wojciechowska
Książka i Wiedza
Maria Krzysztof Byrski Mieczysław Wasilewski Kalina Wojciechowska literatura indyjska
The Ramayana
literatura piękna
Kalina Wojciechowska

"Ramajana", w oryginale składająca się z siedmiu ksiąg i ponad dwudziestu czterech tysięcy szesnastozgłoskowych dwuwierszy, była pierwotnie recytowana na dworach dostojników. Z czasem nabrała wymowy religijnej, w marę jak jej głównego bohatera, Ramę, zaczęto uważać za boską inkarnację boga Wisznu. Jej autorstwo przypisuje się legendarnemu wieszczowi, Walmikiemu. Wersja...

„Ramajana” to słynny indyjski epos, wręcz kamień węgielny indyjskiej kultury jak czytamy w posłowiu, choć moim zdaniem nie jest aż tak wielkim arcydziełem jak „Mahabharata”, ale ja czytałem oba utwory nie w oryginalnej wersji wierszowanej, ale zmodyfikowanej, zbeletryzowanej powieściowo. Tak czy inaczej wybitne dzieło.

Treść. „Ramajana” opowiada losy następcy tronu, który...

Bardzo dobre opracowanie "Ramajany" (wszak całość nie doczekała się pełnego polskiego tłumaczenia). Historia jest wciągająca od początku do końca i to dużo bardziej niż "Iliada" czy "Odyseja". Ta opowieść ma w sobie bardzo dużo magii i niezwykłego uroku (w pewnym momencie zacząłem żyć światem tej książki, zapominając o otoczeniu). Szkoda, że jest tak mało popularna w...

Jestem wierną fanką tego typu literatury. Jeśli, w kwestii greckiej mitologii, czytelnik miał styczność z prozą Parandowskiego, tak proza Narayana też powinna przypaść mu do gustu.
Każdą historię przedstawioną w tym eposie można zinterpretować na kilka sposobów, doszukiwać się w nich filozoficznych odniesień i kanonów indyjskiej kultury, zachowywanych do dziś.

"Ramajana" powstała wg wcześniejszych badań tysiąc pięćset lat przed Chrystusem - wg ostatnich w IV stuleciu p.n.e. - liczy sobie dwadzieścia tysięcy strof. Spisał ją w sanskrycie poeta Walmiki. Przenika do dziś życie codzienne całych Indii. Tłumaczona na wiele indyjskich języków - m.in. hindi, bengalski, assamski, tamilski, kannada, telugu, malajalam.

Już dawno chciałam...

• Indie
  • Z biblioteki
  • 2014
  • Filozofia
  • 2016

R. K. Narayan Ramajana: współczesną prozą opowiedziany epos indyjski Zobacz więcej