Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć

Małgorzata Trzebiatowska
Afryka Kenia ekolog Joan Root katastrofa

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Kobieta w chciwym i pełnym układów świecie. Zakochana w Afryce, płaci wysoką cenę za walkę z kłusownikami, ich poplecznikami, ludźmi, którzy na wszystkim chcą zbić interes. Podziwiałam jej siłę fizyczną, choć była bardzo drobna, jak i psychiczną.
Bardzo dobrze się czyta.

Bardzo dobrze się czyta.

Trafiłam na ta książkę przez przypadek,zaglądając do biblioteki, gdzie sprzedają używane książki.
Leżała na samej górze, taka niepozorna i szarawa, ale historia, którą kryje na swoich kartach tak mnie porwała, że przeczytałam ją za jednym zamachem. Nie jestesm specjalną znawczynia kinematografii, jesli chodzi o filmy przyrodnicze, to już w ogóle nie mam pojecia kto, kiedy i jakie nakręcił. Afryka także specjalnie mnie nie interesuje jako kontynent. Mimo to życie i śmierć J. R. zafascynowały mnie i zahipnotyzowały do tego stopnia, że choć od przeczytania książki minął już tydzień, ciągle o niej myślę. Niezwykła kobieta, silna, odważna, gotowa na wszytko aby ratować przyrodę. Jej były mąż to całkowite jej przeciwieństwo. Może i doskonale filmował, może i dostał Oskara, ale jak dla mnie...był zwykłym dupkiem i showmenem, który nigdy nie miał dosyć i nigdy nie czuł się spełniony. J.R zasłużyła na kogoś lepszego u swojego boku, czego nie było dane jej zaznać. Takie scenariusze pisze samo życie.

2041

Na półkach: , , , ,

Nie lubię biografii, ale czasem robię wyjątki. Na szczęście, bo historia życia białej Afrykanki opisana w książce chwyta za serce i uruchamia wyobraźnię. Książkę bardzo polecam. Znajdziecie w niej niezwykłych ludzi, wspaniałą, choć okrutną Afrykę, mnóstwo zwierząt i wielki kawał przyrody.

W styczniu 2006 roku, w swojej kenijskiej posiadłości zostaje zastrzelona Joan Root. Sprawcy i motywy tego morderstwa pozostają nieznane, chociaż wszystko wskazuje na to, że Joan zginęła z powodu swojego zaangażowania w ochronę przyrody w Afryce. Nie ona jedna zresztą...
Brzmi to podobnie do "Wiernego ogrodnika" Johna Le Carre, lecz "Dziki kwiat" to nie kryminał, ani powieść sensacyjna, a literatura faktu. Joan Root to badaczka i obrończyni przyrody, postać autentyczna, a Mark Seal opowiada nam o jej życiu i tragicznej śmierci.
Przyznaję, że nazwisko Joan Root nie było mi wcześniej znane. Podobnie zresztą jak autorowi książki, zanim przeczytał w gazetach o jej śmierci. Joan, wraz ze swoim mężem Alanem była autorką wielu niezwykłych i pionierskich filmów przyrodniczych, które święciły triumfy m.in. w BBC, a nawet były nominowane do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego. To działo się jednak w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, więc mam prawo o tym nie wiedzieć. Joan stała zawsze w drugim szeregu – organizowała, załatwiała, transportowała, ale jako autor i gwiazda owych filmów figurował zawsze jej mąż, Alan. Joan, bezgranicznie zakochana w swoim Alanie, przez 20 lat podróżowała z nim po Afryce i nie tylko, służąc pomocą i nigdy nie wychodząc z cienia. Przeżyła z nim najwspanialsze lata swojego życia. Jak to się skończyło – nietrudno się domyślić. Oddana małżonka została porzucona dla innej kobiety. Zarazem skończyła się era filmowa Rootów, ponieważ kochanka Alana nie wspierała jego kariery i nie życzyła sobie, by Alan w jakikolwiek sposób kontaktował się ze swoją byłą żoną...
Zdruzgotana Joan, próbując jakoś poskładać swoje życie zaangażowała się w ochronę jeziora, nad którym od lat zamieszkiwała, a które stanowiło niezwykły zakątek, pełen afrykańskiej fauny i flory.

Dziennikarz Mark Seal pisze o Joan w piękny sposób: ukazuje jaką była osobą, wydobywa ją z cienia, oddaje jej sprawiedliwość. Opisuje w jaki sposób poświęcała się dla swojego męża oraz z jakim oddaniem opiekowała się ukochanymi zwierzętami. "Dziki kwiat" to również kolejna książka uświadamiająca nam jak bardzo człowiek narusza idealną równowagę w przyrodzie i jakie to niesie ze sobą skutki. Szczególnie widoczne jest to w Afryce, gdzie wszechobecna bieda sprawia, że pieniądze są ważniejsze niż wszystko inne: to dlatego niszczone są obszary bezcenne przyrodniczo, a kolejne gatunki znikają z powierzchni ziemi. Ci zaś, którzy starają się z tym walczyć – tak jak Joan – sami narażają się na ogromne niebezpieczeństwo ze strony wszelakich kłusowników, przemytników, biznesmenów oraz skorumpowanych władz. O tym pisze Seal w bardzo zajmujący sposób. Jak rzadko kiedy, opis na okładce książki odpowiada temu, co w rzeczywistości w niej znajdziemy.

"Dziki kwiat" to bardzo smutna opowieść. Alan Root twierdził, że filmuje przyrodę, póki ona jeszcze istnieje – był bowiem pewien, że nie da się jej uratować. Czytając takie książki jak "Dziki kwiat", ja też jestem o tym coraz mocniej przekonana. Może przynajmniej dzięki Markowi Sealowi, postać Joan Root nie zostanie zapomniana.

Mark Seal – dziennikarz współpracujący z Vanity Fair – pewnego dnia przeczytał w gazecie o zabójstwie kobiety, której nazwiska nigdy wcześniej nie słyszał.
Wysłał więc e-mail do byłego męża Joan Root - Alana, który zaprosił go na nabożeństwo żałobne ku czci zmarłej, a także zaproponował opisanie jej życia. Dziennikarz podjął się tego zadania: przeprowadził wiele rozmów ze znajomymi Joan i jej byłym mężem; przeanalizował jej listy i dzienniki. I w ten sposób powstała fascynująca dokumentalna opowieść o niezwykłej kobiecie, jej niezwykłym życiu i zagadkowej śmierci.

więcej:

Opowieść o niezwykłej kobiecie, która właściwie zginęła w imię wartości, w które wierzyła: ochronę przyrody Afryki. Zupełnie wyjątkowa kobieta. Szacunek.

Ciekawa.

Ciekawa.