Państwa Wikingów. Podboje - władza - kultura. Wiek IX-XI
- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Korzenie Europy
- Tytuł oryginału:
- Viking empires
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2010-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2010-01-01
- Liczba stron:
- 332
- Czas czytania
- 5 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8301164549
- Tłumacz:
- Maciej Nowak-Kreyer
- Tagi:
- wikingowie
Dlaczego z wielu wikińskich państw przetrwały tylko nieliczne?
Co spowodowało upadek imperium Kanuta Wielkiego?
Jak na formowanie się państw wikingów wpłynęło chrześcijaństwo?
Wykorzystując źródła pisane i archeologiczne, autorzy w przystępny sposób przedstawiają dzieje ekspansji Wikingów na Morzu Północnym i w Oceanie Atlantyckim, której kulminacja przypada na tzw. epokę Wikingów, trwającą od IX do XI wieku.
Autorzy opisują najazdy i osadnictwo plemion skandynawskich w kraju Franków, na Wyspach Brytyjskich, Wyspach Owczych, Islandii, Grenlandii a także na Nowej Fundlandii. Prezentują również proces wyodrębniania państw wikińskich w Skandynawii, a także towarzyszące mu spory dynastyczne i konflikty wewnętrzne oraz rosnące znaczenie chrześcijaństwa i zachodnich wzorów gospodarczo-kulturowo-społecznych. Bardzo ciekawie omawiają charakterystyczną dla Wikingów żeglugę, sztukę nawigacji oraz szkutnictwo.
Gdy zachodni chrześcijanie wciąż jeszcze dochodzili do siebie po normańskich atakach, Wikingowie już zaczynali się osiedlać, aby korzystać z okazji do robienia interesów nadarzającej się na ziemiach, które najechali. W ciągu pokolenia Duńczycy, którzy o mało nie zniszczyli chrześcijańskich królestw oraz kultury anglosaskiej Anglii i na ruinach pobudowali własne królestwa oraz kolonie, przyjęli religię swoich dawnych ofiar, zawierając nowe przymierza z Kościołem.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 55
- 24
- 12
- 10
- 4
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Państwa Wikingów. Podboje - władza - kultura. Wiek IX-XI
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Trudno przyswajalna, chociaż próbowałem kilka razy na różne sposoby do niej wracać. Dużo szczegółów, dużo informacji i nazwisk które szybko umykają, bo po co to zapamiętywać. Może fragmentami jako uzupełnienie innych książek ale jako pozycja sama w sobie to słabo.
Trudno przyswajalna, chociaż próbowałem kilka razy na różne sposoby do niej wracać. Dużo szczegółów, dużo informacji i nazwisk które szybko umykają, bo po co to zapamiętywać. Może fragmentami jako uzupełnienie innych książek ale jako pozycja sama w sobie to słabo.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTemat poruszony w książce ciekawy, ale już treść niestety nie jest zbyt odkrywcza, do tego jest sporo nieścisłości tematycznych i gdyby nie uwagi polskiego redaktora nie dało by się tego czytać. Książę czytałem na kilka razy i za każdym razem łudziłem się, że dalej będzie już lepiej.
Zaskakujące, że autorzy, którzy pisząc o Wikingach nie mieli zbyt szerokiej wiedzy na wiele kwestii związanych z ich historią. W zasadzie książka skupia się historii wikingów w Szkocji, Anglii i Irlandii, epizodycznie jest: Dania i Norwegia,
a prawie w ogóle nie ma Szwecji, wschodu (Rusi),Normandii, nie mówiąc już o Sycylii i Neapolu. Do tego książka momentami jest wyjątkowo nudna, opisując bardzo szczegółowo jakieś nieistotne wydarzenia.
Jak na tematykę wikingów, są na Polskim rynku ciekawsze pozycje, a zastanawiające jest, że tak słabą książkę firmował swoim znaczkiem PWN - może trochę korekta merytoryczna ich usprawiedliwia, ale nie zmienia to faktu, że to słaba, nie wnosząca zbyt wiele i nieciekawa pozycja.
Temat poruszony w książce ciekawy, ale już treść niestety nie jest zbyt odkrywcza, do tego jest sporo nieścisłości tematycznych i gdyby nie uwagi polskiego redaktora nie dało by się tego czytać. Książę czytałem na kilka razy i za każdym razem łudziłem się, że dalej będzie już lepiej.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZaskakujące, że autorzy, którzy pisząc o Wikingach nie mieli zbyt szerokiej wiedzy na wiele...
Książka przekłamana pod wieloma względami, zawiera całe mnóstwo informacji nie mających pokrycia ze zdarzeniami historycznymi. Napisana jest chaotycznie, omawiany temat nie został dostatecznie zgłębiony. Ponadto w oczy razi fakt, że autorzy (a przynajmniej jeden z nich sądząc po jego nazwisku pochodzi ze Skandynawii) nie grzeszą swoją wiedzą na temat epoki wikingów. To smutne, że na świecie żyją ludzie, którzy mieszkając w danym kraju nie znają jego historii... Czytanie tego dokumentu szło mi topornie, mimo, że okres panowania wikingów jest jednym z moich ulubionych historycznych zagadnień. Nie przebrnęłam. Mój mózg zalała fala głupot zapisanych na kartach tej książki, a potem wylała się przez uszy. Musiałam przerwać lekturę, która w gruncie rzeczy była chyba raczej czytaniem przypisów korygujących treści zawarte w książce. Gdyby cokolwiek zależało ode mnie, poprawiałabym co trzecie zdanie :-) W rękach nie miałam gorszej publikacji o wikingach...
Książka przekłamana pod wieloma względami, zawiera całe mnóstwo informacji nie mających pokrycia ze zdarzeniami historycznymi. Napisana jest chaotycznie, omawiany temat nie został dostatecznie zgłębiony. Ponadto w oczy razi fakt, że autorzy (a przynajmniej jeden z nich sądząc po jego nazwisku pochodzi ze Skandynawii) nie grzeszą swoją wiedzą na temat epoki wikingów. To...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ pewnością nie jest to najlepsza pozycja na temat wikingów. Praca zawiera wiele nieścisłości. Poza Wyspami Brytyjskimi, reszta kierunków ekspansji wikingów została albo kompletnie pominięta, albo opisana jedynie powierzchownie.
Z pewnością nie jest to najlepsza pozycja na temat wikingów. Praca zawiera wiele nieścisłości. Poza Wyspami Brytyjskimi, reszta kierunków ekspansji wikingów została albo kompletnie pominięta, albo opisana jedynie powierzchownie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to