rozwińzwiń

Dzieje Hanzy: XII-XVII w.

Okładka książki Dzieje Hanzy: XII-XVII w. Philippe Dollinger
Okładka książki Dzieje Hanzy: XII-XVII w.
Philippe Dollinger Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN Seria: La Nouvelle Marianne historia
393 str. 6 godz. 33 min.
Kategoria:
historia
Seria:
La Nouvelle Marianne
Tytuł oryginału:
La Hanse (XII-XVII siècles)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
393
Czas czytania
6 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8386857161
Tłumacz:
Vera Soczewińska
Tagi:
Hanza miasta hanzeatyckie
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
287
287

Na półkach: ,

Bardzo wszechstronne kompendium wiedzy o Związku Hanzeatyckim. Autorowi udało się na stosunkowo niewielkiej ilości stron (biorąc pod uwagę przedmiot) zamieścić sporo interesującego materiału podanego w ciekawej formie. Dowiadujemy się jakie były początki tego jedynego w swoim rodzaju tworu historycznego, śledzimy rozwój miast hanzeatyckich, ich relacje gospodarcze z wieloma państwami (głównie) basenu Morza Północnego oraz Bałtyckiego, a w końcu przyczyny i okoliczności upadku Hanzy. Książka dosyć szczegółowo informuje o ustroju "mózgu" Hanzy, czyli Lubeki, jej dominacji nad innymi miastami zrzeszonymi w związek, walki tychże miast o wybicie się spod jej wpływu i odegranie samodzielnej roli w relacjach gospodarczych Związku z podmiotami z zewnątrz. Dużym pozytywem "Dziejów Hanzy" jest wplatanie przez autora sporej dawki anegdot, które stanowią znakomite uzupełnienie narracji: "Handel, zwłaszcza w kantorach Rusi, odbywał się tam często pod postacią wymiany lub za pomocą <<skórzanej waluty>> przyjmującej skórkę kuny za jednostkę płatniczą; musiano zaniechać próby wprowadzenia monet metalowych w Pskowie i Nowogrodzie, uważano bowiem, że roznoszą one zarazę".
"Dzieje Hanzy", czyli dzieje wielkiego handlu czasów średniowiecza i początków epoki nowożytnej to kawał pasjonującej lektury, która może zaciekawić nie tylko osoby interesujące się historią gospodarczą starego kontynentu.

Bardzo wszechstronne kompendium wiedzy o Związku Hanzeatyckim. Autorowi udało się na stosunkowo niewielkiej ilości stron (biorąc pod uwagę przedmiot) zamieścić sporo interesującego materiału podanego w ciekawej formie. Dowiadujemy się jakie były początki tego jedynego w swoim rodzaju tworu historycznego, śledzimy rozwój miast hanzeatyckich, ich relacje gospodarcze z wieloma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , , ,

W „Dziejach Hanzy” francuski historyk Philippe Dollinger przedstawia kilkuwiekową historię tej bardzo specyficznej organizacji kupieckiej, która przetrwała od XII do XVII, a w węższym zakresie aż do XX wieku. Książka ujmuje tytułowe zagadnienie niezwykle szeroko. Poza omówieniem oczywistych w tego typu pracach zagadnień politycznych oraz gospodarczych, skupia się także na trudniej uchwytnych problemach, np. na społeczeństwie, sztuce i szeroko pojętej cywilizacji hanzeatyckiej. Rozkwit i upadek Hanzy przedstawione zostały na tle wydarzeń politycznych i militarnych kolejnych stuleci średniowiecza i epoki nowożytnej. Zwraca szczególną uwagę fakt, że impuls rozwojowi tej kupieckiej organizacji dało osłabienie władzy cesarskiej nad Bałtykiem i Morzem Północnym, natomiast główną przyczyną upadku było ponowne wzmocnienie monarchii tego rejonu w stuleciu XV i XVI. Autor podkreśla m.in. swego rodzaju konserwatyzm hanzeatów oraz ich nieufność względem konkurencji. Dostrzega znaczenie Hanzy dla germanizacji pewnych obszarów słowiańskich oraz dla powiązania ich z zachodnią częścią kontynentu. Wartościowa pozycja, istotna dla zrozumienia specyficznej kultury mieszczańskiej przełomu średniowiecza i epoki nowożytnej. Miłośnicy Tomasza Manna na pewno z zainteresowaniem prześledzą ukazane przez Dollingera losy rodziny... Castorpów.

Tomasz Babnis

W „Dziejach Hanzy” francuski historyk Philippe Dollinger przedstawia kilkuwiekową historię tej bardzo specyficznej organizacji kupieckiej, która przetrwała od XII do XVII, a w węższym zakresie aż do XX wieku. Książka ujmuje tytułowe zagadnienie niezwykle szeroko. Poza omówieniem oczywistych w tego typu pracach zagadnień politycznych oraz gospodarczych, skupia się także na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    8
  • Historia
    5
  • Średniowiecze
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Nowożytność
    2
  • XVII wiek
    2
  • XVI wiek
    2
  • Historia (Robocza bibliografia)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Hanzy: XII-XVII w.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne