Białe lwy muszą umrzeć

Okładka książki Białe lwy muszą umrzeć Vitus B. Dröscher
Okładka książki Białe lwy muszą umrzeć
Vitus B. Dröscher Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy flora i fauna
1997-01-01
83-06-02638-1
Monika Auriga
zwierzęta dobór naturalny

Fantastyczna książka przekazująca w bardzo przystępny i przyjemny sposób ogromną ilość ciekawostek ze świata zwierząt. Książka, która jest absolutnym must have dla osób interesujących się przyrodą i ceniących sobie pozycje literackie zawierające mnóstwo smaczków. Jest to kopalnia wiedzy na raptem 300 stronach.

Całość podzielona jest na rozdziały, a każdy z nich skupia się na określonym zachowaniu, np. walka o władzę, altruizm zwierząt, losy outsiderów itp. Każdy rozdział składa się z olbrzymiej liczby różnorakich opisów zachowań. Wymienię kilka, które najbardziej utkwiły mi w pamięci. Zwierzęta wykazują się zachowaniami altruistycznymi, co prawda nie zawsze i nie wszędzie, ale jednak. Opisany jest chociażby szympans, który widząc uzbrojonych kłusowników, chcąc ochronić swoje stado, rzucił się na nich do nierównej walki, wydawał przy tym okrzyki ostrzegające cała grupę pobratymców. Zginął i ocalił grupę. Do dziś naukowcy nie do końca potrafią wytłumaczyć, jak niektóre zwierzęta orientują się w przestrzeni. Przykładowo psy, biegające w zaprzęgach na dalekiej północy, poruszają się po terenie całkowicie płaskim i pozbawionym zarówno drzew i jakichkolwiek innych elementów charakterystycznych. Człowiek bez odpowiednich przyrządów, nie byłby tam w stanie nigdzie dotrzeć. Opisane psy nigdy się nie gubią i drogę do domu znajdą zawsze i wszędzie, bezbłędnie. Pies przewodnik zaprzęgu wyczuwa przy tym wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa, gdy zachodzi taka potrzeba bez jakiejkolwiek ludzkiej interwencji, potrafi zboczyć z kursu i te przeszkody ominąć. A tytułowe białe lwy są z rozdziału o outsiderach. Los outsiderów wśród zwierząt jest straszny. Te białe lwy z racji nietypowego umaszczenia nie mogą być dobrymi łowcami, są zbyt widoczne, zarówno w nocy, jak i podczas dnia. Albo więc takie osobniki zagryza sama grupa, albo konkurencyjna grupa lwów, jako łatwy łup. W tym przypadku zostały ewakuowane do zoo.

Ale są też i opisane szalenie ciekawe zachowania ludzi, np. plemion pierwotnych czy Indian, które zadają kłam powszechnie panującym opiniom, np. o wielkim zamiłowaniu Indian do wszystkiego, co pochodzi z natury, ich rzekomym szacunku do zwierząt itp. Mordowali zwierzęta na potęgę, dużo więcej, niż było zapotrzebowanie. Świadczą o tym znaleziska szkieletów zabijanych zwierząt przy różnych pułapkach. Gdyby Indianie dysponowali taką bronią, jak biały człowiek, przeprowadziliby eksterminację wielu gatunków zwierząt, nie tylko bizonów.
całość

„Białe lwy muszą umrzeć” to jedna z najlepszych książek o zwierzętach, jakie kiedykolwiek czytałam. Wydana została u nas 20 lat temu w bardzo zgrzebnej szacie graficznej i mało kto o niej wie.Tezy i opisy zawarte w „Białych lwach” nawet dla mnie były szokujące, niektóre tylko oczywiście, a przecież czytam o zwierzętach, mam je w domu, oglądam określone programy w telewizji....

• Przyroda
  • Zwierzęta
  • Zl16
  • Shopping list

Dodaj cytat z książki Białe lwy muszą umrzeć